Slovenská vína z českých regálů

Únor, 28.02.2013 08:50

Tak nevím, jestli nebyla chyba, že jsem si na speciál o slovenských vínech a vinařích vybral právě nejkratší měsíc vroce. Strašně to letí přátelé, takže dnes, 28. února, seriál Slovenský únor zakončím posledním příspěvkem, vrámci kterého na vás čeká šest tipů na zajímavá vína ze Slovenska, která bez problémů seženete i v ČR.

Bílá vína budou zastoupena Děvínem zChateau Modrá a Ryzlinkem vlašským od vinařství Rariga. Čtyři červená pak supermarketovým Alibernetem z Chateau Topolčianky, Alibernetem z vinařství Masaryk, Frankovkou od Pavelky a Modrým Portugalem ze Strekova 1075. Právě dvě posledně jmenovaná vína mne pak zcelého slovenského sextetu zaujala asi nejvíce. Ročník 2009 byl podle slovenských vinařů výjimečný, což potvrzují hned čtyři vína z následujícího výběru. Naopak jeden nepovedený vzorek komplikovaného ročníku 2010 skončil ve dřezu a mimo dnešní článek. Pokud to vezmu zgruntu, byly večery strávené vdoprovodu slovenských vín velmi příjemné. Nezbývá než vyslovit závazek, že se pokusím na Podkorkem čas od času kjakostním či přívlastkovým „Slovákům“ vrátit. Třeba otestováním vín ze „slibného“ ročníku 2012. Budu samozřejmě rád, pokud dnešní článek rozšíříte i o své tipy na zajímavá slovenská vína, na která jste vnašich luzích, hájích a vinotékách narazili.

Děvín 2009, Chateau Modrá, pozdní sběr, 13 %

Polosuché víno se stříbrným oceněním zAWC Vienna. Barva lipového květu. Aroma je typicky odrůdové skvěty růže, kořenitostí. Intenzitou akurátní, nikoliv přepálené. Vústech je víno elegantní, harmonické, plné. Objevují se hrozny, vzávěru citrusy. I přes vyšší zbytkový cukr je vchuti víno celkem šťavnaté. Moc pěkný odrůdový zástupce, ocení nejen vyznavači aromatických odrůd.Orientační cena: 229 Kč (Vino-klub.cz)

Ryzlink vlašský 2009, Víno Rariga, pozdní sběr, 13 %

Barva nižší intenzity. Aroma jemné, s květinovýmitóny. Vchuti je víno osobité, lehčí, nabízí kombinaci zralého ovoce, lískových ořechů a citrusů. Víno působí vyzrále, možná už malinko unaveně. Vyšší objem alkoholu je vchuti patrný. Pokud vlastníte lahev tohoto vlašáku, otevřete vdohledné době, nečekejte na výhru ve Sportce.Orientační cena: 227 Kč (Vino-klub.cz)

Alibernet 2011, Chateau Topolčianky, jakostní, 12,5 %

Záměrně jsem se rozhodl do výběru zařadit i jedno supermarketové víno, jelikož vtéto kategorii je vtuzemsku celkem výběr. Suchý Alibernet má tmavou barvu sfialovým okrajem, aroma hodně nabušené, explozivní. Objevuje se černý rybíz, ostružiny, ovocné tóny doplňuje lehká kořenitost. Vchuti je víno jednodušší, ovocné, smalinko trpkým závěrem. Chuť je spíše kratší, poměrně rychle se vytrácí. Ve své kategorii celkem příjemný zástupce, lehké, nekomplikované mejdan víno.Orientační cena: 149 Kč (Albert)

Alibernet 2009, Víno Masaryk, jakostní, 13 %

Takovou sbírku medailí jsem dlouho neviděl. Lahev je polepena hned sedmi „kulatými nesmysly“, většinou domácími a jednou plackou zrakouského Poysdorfu. Ani jsem nevěděl, že se na Slovensku dělá tolik soutěží (šest medailí). Oceněné víno má nepropustnou inkoustovou barvu. Aroma decentní, příjemné, stóny černého rybízu a lehce bylinkovým nádechem. Vchuti pěkné, nazrálé, vláčné. Opět se objevuje černý rybíz. Náramně pitelné červené víno lehčího střihu a bez ostřejších hran.Orientační cena: 219 Kč (Vino-klub.cz)

Frankovka modrá 2009, Pavelka, výběr zhroznů, 13 %

Na pohled vypadá víno elegantně, hrdě. Aroma neskutečně opulentní a vrstevnaté, objevuje se zralé ovoce, černorybízová marmeláda, višně. Ovoce podporují karamelové podtóny. Na jazyku je víno plné, po rozdýchání příjemně hebké. Identifikoval jsem peckové ovoce, které doplňuje příjemná kořenitost. Tříslo akurátní. Frankovka jako řemen, sluší se říci.Orientační cena: 254 Kč (Vino-klub.cz)

CORPUS Modrý Portugal 2011, STREKOV 1075, jakostní, 12 %

Víno nese označení jakostní, ale lahev uvádí bezcukerný extrakt 25,3 g/l. Výroba proběhla bez použití selektovaných kvasinek, enzymů či jiných umělých vylepšení a bez filtrace. Víno má světlejší višňovou barvu. Aroma celkem výrazné, příjemné a voňavé. Nabízí kombinaci peckového ovoce, černý rybíz či ostružinu, doplněné o hutnější tóny sušeného sena. Vchuti je víno lehké, elegantní sjemným tříslem. Objevují se ostružiny, švestka a lehká zemitost v závěru. Pulzující víno, bez problému zaplní celá ústa. Pije se jedna báseň. To už je druhý velmi povedený MP vkrátké době (viz článek o MP 2006 od Michlovského).Orientační cena: 312 Kč (Veltlin)

2 komentáře:

Anonymous

28. February 2013 09:47

Co se týká těch nálepek. Mrkněte se někdy na vína od Krista, vypadají podobně.

podkorkem.net

28. February 2013 10:18

Tak určitě. Podobně zdobících vinařů je více, kromě Krista mne napadá třeba Josef Dufek. Prodává to, tak jde estetika stranou…

Okomentovat:

*

Loading...