Podzimní červené od Judith Beck

Říjen, 15.10.2024 08:34

V lesích už to zase šustí spadaným listím a voní čerstvě narostlýma pravákama. Podzim je definitivně tady a s ním se dostavuje intenzivní chuť na elegantní, vláčná, vyzrálá červená vína. Uplynulý víkend mi v tomto ohledu udělalo radost červené cuvée Heideboden 2016 z rakouského biodynamického vinařství Judith Beck. Autentické a osobité víno, krásně kombinující odrůdy Zweigeltrebe, Frankovka a Svatovavřinecké.

IMG_20241012_142623_Bokeh__01

Po tomto víně jsem nesáhl úplně náhodou. Pokud aktuálně toužíte koupit a ochutnat nazrálé červené víno, je 2016 spolu s ročníkem 2015 tou nejlepší volbou. Napříč mnoha vinařskými regiony Evropy jsou totiž hodnoceny velmi nadprůměrně. Ročník 2015 byl teplejší a pro severnější vinařské regiony včetně Moravy tedy spolehlivější. V některých vinařských regionech Itálie, jako je Toskánsko nebo Piemont, si zase více cení mírnějšího a co se týká horkého počasí vyváženějšího roku. Obecně se tedy v případě červených vín s číslicí 2015 a 2016 na etiketě většinou nespálíte, minulý týden jsem dělal degustaci francouzských vín z regionu Jižní Rhony a i tady jde o nejlepší dva ročníky dekády.

Moravským červeným vínům ročníků 2015 a 2016 jsem se před časem věnoval i na tomto blogu. Pro Českou republiku je typická nestálost podmínek v jednotlivých letech a i tyto dva roky byly z pohledu červených vín odlišné. Obecně se z pohledu červených vín lépe hodnotí teplý rok 2015, kdy řada vinařů mluvila o perfektně vyzrálých a zdravých hroznech. I Tomáš Springer z vinařství Stapleton – Springer mi potvdil, že z jeho pohledu šlo o jeden z vůbec nejlepších ročníků celé dekády. Následující rok 2016 byl přeci jen složitější, objevily se komplikace jako jarní mrazíky a výsledkem byla o 16 % nižší produkce.

Vína ročníku 2015 možná více charakterizuje síla, robustnost a bohatost chuti, o rok mladší červená zase elegance, vyváženost a větší delikátnost. Skvělá vína lze každopádně objevit v obou případech.

Oproti tomu v roce 2014 hodně pršelo a teploty byly spíše podprůměrné a červená vína tak často postrádají komplexnost. Z tohoto pohledu jde bez větších debat o nejhorší rok mezi lety 2010 a 2020. Mladší ročník 2017 pak byl podobně jako ročník 2015 velmi teplý, ale komplikovanější a méně konzistentní.

Víno Heideboden 2016 s výraznou fialovou etiketou pochází z rodinného vinařství Judith Beck z rakouského Golsu. Není to mé první setkání s produkcí tohoto biodynamického vinařství, ale tady na blogu se mu věnuji vůbec poprvé. Jsme v Burgenlandu, a proto moc nepřekvapí, že hlavní doménou Judith Beck jsou červená vína, ve kterých najdete odrůdy jako Svatovavřinecké, Rulandské modré, Frankovka nebo Zweigeltrebe. Celkem Judith Beck se svým manželem pečuje o 20 hektarů vinic, s využitím přírodních preparátů. Odrůdové složení vína je Heidenboden 2016 je 50 % Zweigeltrebe, 30 % Blaufränkisch a 20 % St. Laurent.

Heideboden 2016, Judith Beck, 12,5 %     Hodnocení: 89/100

Zrálo 12 měsíců na použitých barrikových sudech. Víno středně intenzívní rubínové barvy s purpurovým nádechem. Ve vůni bohaté a expresivní, s tóny fialky, lékořice, tmavých třešní, švestek a malin. Doplněné o terciální tóny podzimního lesa, s nádechem tabáku. V chuti uhlazené, s příjemně vystupující kyselinou a středními integrovanými tříslovinami. Tóny lesních plodů, švestky, s náznakem sušených plodů. Za mne aktuálně na svém vrcholu, kombinace ovoce a jemných terciálních tónů. Skvěle pitelné, delší, minerální v závěru.

IMG_20241012_142659_Bokeh__01

Rakousko

Okomentovat:

*

Loading...