Sladké nebe od Knolla

Červen, 2.06.2017 07:54

Wine Prague nebo Praha pije víno, tenhle týden je prostě hlavní město ČR také metropolí vína. Jeden festival skončil, druhý dnes začíná! Doufám, že se uvidíme v hojném počtu. No a s akcí Wine Prague jsem se v úterý rozloučil stylově. Sladkou tečkou, nebo možná spíš sladkou bombou či nektarem stočeným přímo v nebi. Víno Loibner Riesling Beerenauslese 2015 z kultovního vinařství Weingut Emmerich Knoll udělá z každého všedního úterý učiněný svátek.

IMG_20170530_180652_1

Wachau to jsou samozřejmě především bílá suchá vína odrůd Riesling a Grüner Veltliner, ale byla by chyba ohrnovat nos nad místní sladkou produkcí. Tím spíš, pokud pochází z jednoho z nejvyhlášenějších vinařství Rakouska, vinařství Weingut Emmerich Knoll.

Historie vinařství sahá až do roku 1825 a dnes rodinný podnik vede Emmerich Knoll junior. Celkem 16 hektarů vlastních vinic z 90 % tvoří odrůdy Riesling a Grüner Veltliner, zbylou část pak odrůdy Muškát, Tramín, Chardonnay nebo Rulandské modré. Dobrá třetina plochy se skládá z legendárních terasovitých vinic. Mezi vyhlášené polohy ve vlastnictví vinařství patří Pfaffenberg, spadající administrativně do vedlejšího Kremstalu, dále vinice Schuett, Loibenberg, Kellerberg, a Kreutles. Část hroznů pro produkci necelých 200 000 lahví vinařství nakupuje od prověřených pěstitelů. První, co byste měli od Knolla asi ochutnat, jsou samozřejmě jeho Federspiely a Smaragdy, případně vína z vinice Pfaffenberg.

Produkce od Weingut Emmerich Knoll spadá do kategorie vín, která vás nechají nevěřícně zírat s pantem otevřeným… Jsou absolutně čistá, elegantní, současně komplexní a jemná. Kombinují lehkost a neuvěřitelnou energii a hloubku.

Sladká vína vinařství produkuje pouze v teplých ročnících a rok 2015 přesně takový byl. Podle Emmericha Knolla pro sladká vína nejlepší od roku 1998. Z pohledu vinařů panovaly téměř ideální či chcete-li pohodové podmínky, réva bez problémů dozrála podle přání vinařů. Nevím úplně přesně, jak je to s frekvencí produkce Beerenauslese od Emmericha Knolla, ale Wine-searcher.com víno našel jen v ročnících 2000 a 2015.

Loibner Riesling Beerenauslese 2015, Emmerich Knoll, 12 %          Hodnocení: 93/100

Víno noblesní zlatavé barvy. Vůně je krásně čistá a koncentrovaná, objevují se v ní tóny meruněk, mirabelek nebo exotického ovoce, nechybí ani nasládlé tóny květového medu. Doslova uhrančivá a svůdná kombinace. Chuť je vláčná a opojná, s příjemnou kyselinou. Na jazyku rozpoznáte tóny zralých citrusů, grepu, meruněk, broskve a bylinek. Tohle je bonbónek, který se doslova rozplývá v ústech. Víno je krásně vyvážené a dlouhé. Co se týká archivačního potenciálu nemusíte mít strach, tohle víno vás pravděpodobně bez problémů přežije.

Orientační cena: 1200 Kč

IMG_20170530_180516

Loading...