Veltlín místo Pálavy

Září, 23.09.2020 07:43

Jako vášnivý fanoušek Ryzlinku rýnského jsem veltlíny relativně dlouho stavěl tak trochu na druhou kolej. Často jsem raději sáhnul po nabroušeném rýňáku spíš než krásně svěžím ovocném Veltlínském zeleném s typickými tóny bílého pepře. Letošní léto bych ale mohl s nadsázkou označit za veltlínové. Veltlínské zelené nebo spíše Grüner Veltliner  jsem měl ve skleničce pravidelně. Rakouští vinaři udělali z Veltlínského zeleného doslova světový hit a některá jejich vína se řadí mezi světovou extratřídu. I u nás to dle všeho vypadá, že se začíná této odrůdě blýskat na lepší časy.

email.seznam.cz

V Rakousku je Grüner Veltliner odrůda číslo jedna a Rakušané si ho doslova hýčkají jako své rodinné zlato. U nás se více mluví o Ryzlinku vlašském nebo Pálavě, a ačkoliv se vinaři na Znojemsku snaží, tak to s popularitou veltlínu u nás není úplně ono. „Myslím si, že právě Veltlín se k nám velmi dobře hodí, pokud má správný klon a podmínky, i když nemá takovou publicitu jako jsou více propagované odrůdy, tak bychom se na něj měli více zaměřovat,“ říká Marek Lípa z Víno Lípa Mikulov.

Nejen znojemské veltlíny

Veltlínské zelené je v tuzemsku skoro doma, je to odrůda, která do regionu střední Evropy jednoznačně patří, její původ je totiž v sousedním Rakousku. Dle posledních poznatků vzniklo Veltlínské zelené křížením odrůd Traminer x St. Georgen, a stalo se tak pravděpodobně v Dolním Rakousku. První dochovaná zmínka o Veltlínském zeleném pochází z roku 1766, tehdy ještě pod označením Grüner Muskateller. Název Grüner Veltliner se pak poprvé objevil v Rakousku v roce 1855, ale většího rozšíření se dočkal až v 30. letech 20. století.

Relativně nedlouho na to bylo Veltlínské zelené zapsáno do Státní odrůdové knihy i u nás, konkrétně již v roce 1941. Postupně se díky své adaptabilitě a schopnosti poskytnout velmi slušné výnosy rozšířila tato odrůda prakticky po celé Moravě. Dnes je nejrozšířenější odrůdou na Velkopavlovicku a na Znojemsku. A právě  znojemští vinaři jsou v posledních letech největšími „popularizátory“ Veltlínského zeleného u nás. Spolu s Ryzlinkem rýnským a Sauvignonem totiž zařadili Veltlín do úspěšného apelačního systému VOC Znojmo, který dostal zelenou od Ministerstva zemědělství již v roce 2009.

Od té doby narostl počet  spolku VOC na 13, ale z pohledu Veltlínského zeleného se dlouho nic nedělo. Až v roce 2016 si tuto odrůdu mezi profilové zařadilo nové VOC Hustopečsko a v loňském roce pak VOC vinice Velké Pavlovice. S nadsázkou potvrzení faktu, že tato odrůda nepatří jen na vinice okolo Znojma, ale také do mikulovské, slovácké nebo velkopavlovické podoblasti. Ostatně v Rakousku mají vysazen veltlín napříč různými vinařskými regiony. Sám jsem se letos přesvědčil o tom, že stačí ujet doslova pár desítek minut autem mezi oblastmi Kamptal a Wagram, změní se klima, půdní profily, ale v obou případech lze narazit na skvělá vína Grüner Veltliner.

Budoucnost Veltlínského zeleného

O image, jakou má GV v Rakousku si ten náš veltlínek může zatím nechat zdát. Veltlínské zelené u běžných konzumentů nemá ten stejný šmrnc jako Chardonnay nebo Rulandské šedé. Může za to určitě kvalita vín, která se z této odrůdy produkovala v minulosti, ale spotřebitelské preference se v posledních letech mění a díky práci a vášni některých vinařů se snad veltlín vrací na výsluní zájmu i v tuzemsku.

„Veltlínské zelené je možná nejplastičtější odrůda co znám, dá se použít na všechny styly od lehkých vín přes mohutná vína zrajících v sudech nebo dlouhodobě macerovaná na slupkách až po přírodně sladká vína typu slámové. Ve všech těchto podobách je to skvělé víno,“ říká Vladimír Loida ze znojemského vinařství Víno Loigi a dodává: „Na Znojemsku je to asi nejvýznamnější odrůda, často ale stále podceňovaná, i když s velkým potenciálem. Na vinici je tolerantní, ale potřebuje včasné zelené práce, ochranu proti hmyzu a nastavení uměřeného výnosu. Podloží v jižní části Znojemska je do značné míry totožné s půdami v přilehlém Rakousku, takže si myslím, že jsme schopni dělat srovnatelné veltlíny.“

Veltlínské zelené je opravdu všestranná odrůda a může produkovat širokou škálu vín, od lehkých letních refresh vín s nižším alkoholem a příjemnou ovocností až po bohatá charakterní vína s potenciálem krásně zrát v čase. Nejlepší vína této odrůdy jsou suchá, s vyšší kyselinou, příjemnou tělnatostí a krásným bohatým zakulaceným projevem. Špičkové Veltlínské zelené je prostě pohlazení po duši. Mezi typické tóny patří citrusové plody s příchutí citronu, limetky a grapefruitu, dále peckové ovoce doplněné o příjemnou kořenitost nebo tóny bílého pepře.

Co se podařilo Rakušanům po vinném skandálu v roce 1985 udělat s Veltlínským zeleným, nezaslouží nic jiného než obdiv. Ostatně i na Novém Zélandu, který svou slávu postavil na Sauvingnonu blanc se dnes inspirují popularitou rakouské odrůdy a vysazují do svých vinic Grüner Veltliner. U nás sice dlouhodobě výsadby Veltlínského zeleného spíše klesaly, ale nyní se možná začíná karta obracet. Potvrzením budiž údaj o odrůdovém složení nových výsadeb v tuzemských vinohradech. Z aktuálních dostupných údajů z let 2015 až 2018 je patrné, že nejvíce vinaři vysazují právě Veltlínské zelené (více než 200 hektarů). Přitom v předchozím období 2011 až 2014 se nejvíce sázela Pálava a Rulandské šedé.

Co v případě Veltlínu nelze opomenout je podle mne také generační obměna. Osobně mám radost, že se u nás najdou mladí vinaři z nastupující generace, kteří na tuto odrůdu pohlíží s novým zápalem a bez předsudků spojených s minulostí. Na první dobrou se mi vybaví Jakub Novák a jeho úžasný veltlín ochutnaný v Bokovce, Roman Fabig a nedávná ochutnávka v Hustopečích nebo třeba Michal Kacetl. Dle mého názoru patří veltlín mezi konzumenty ke klasickému vínu na běžné popíjení a dokáže překvapit či zaujmout i v komplikovanějších provedeních. Je to naše tradiční odrůda a myslím si, že je to jedna z tuzemských odrůd, na které bychom měli a mohli stavět.“ S Veltlínským zeleným proto Michal Kacetl pracuje v různých provedeních, od klasického vína v nerezu, přes víno zrající v akátových sudech nebo qvevri.

Vínům Michala Kacetla a některých dalších vinařství jsem se věnoval v uplynulých dnech. Která vína mne příjemně překvapila, a kde jsem naopak čekal více, se dozvíte v příštím příspěvku.

Degustovaná vína:

Veltlínské zelené 2019, Vinařství Kacetl
Veltlínské zelené 2019, Víno Lípa
Veltlínské zelené 2019, Vinařství Verýsek
Veltlínské zelené 2018 VOC Znojmo, Vinařství Špalek
Veltlínské zelené 2018, Vinařství Sedlák
Veltlínské zelené 2018, Víno Loigi
Veltlínské zelené 2018, Vinařství Trpělka & Oulehla
Akátový veltlín 2018, Vinařství Kacetl
Veltlínské zelené 2017 Rosentické, Filip Mlýnek
Veltlínské zelené 2017, Syfany

Okomentovat:

*

Loading...