To nejlepší ze Znojemska: Vína s kaly i úžasné bublinky

Červenec, 13.07.2023 08:50

Po dvou letech jsem zavítal na Znojemsko. Jsem velmi rád, že si na mne i tentokrát našel čas můj oblíbený vinař Martin Vajčner a konečně jsem také viděl nový areál vinařství Thaya. S enologem Jakubem Smrčkou jsme ho prolezli skrz naskrz, od degustační místnosti, kombajnu až po speciální sektovou místnost, kde zrají na kalech tisíce lahví bublinek. Vinařství Martina Vajčnera a Thaya, to jsou dva hodně odlišné vinařské světy, v obou případech ale skvělí reprezentanti Znojemské vinařské podoblasti.

IMG_20230709_111828__01

Sestoupit do sklepa Martina Vajčnera v Hodonicích u Znojma, bylo minulou neděli jako vlézt do ledničky. Zatímco venku teploty na sluníčku atakovaly 35 stupňů, dole mezi vínem bylo příjemných dvanáct. Co se tu za dva roky změnilo? Venku před vraty stál zaparkovaný malý italský červený traktůrek, který slouží jako neocenitelný pomocník při obdělávání pěti hektarů vinic, rozdělených do sedmi různých tratí kolem Znojma. Největší výsadby má Martin Vajčner na tratích Těšetice – Staré vinice (2,3 ha), Konice – Kraví hora (0,8 ha) a Hnanice – Knížecí vrch (0,7 ha). Různý terroir jednotlivých tratí včetně tří různých půdních profilů dává Martinovi příležitost vytvářet malé šarže charakteristicky odlišných vín.

Vinařský projekt Martina Vajčnera vznikl teprve v roce 2018. Některé hrozny se tu po sklizni tradičně šlapají nohama, fermentace probíhá spontánně, vína nejsou filtrována, mají minimum síry. Pro zrání se používají různé nádoby, k dispozici jsou dvě qvevri ze znojemské hlíny, amfory nebo malé sudy. Jejich množství ve sklepě za poslední dva roky narostlo, od poslední návštěvy v roce 2021 totiž Martin Vajčner svou produkci více než zdvojnásobil a letos plánuje nalahvovat přes 20 000 vín.

Na první pohled to vypadá, jako dvojnásobná starost, ale dle svých slov nemá Martin o odbyt nouzi. Díky prezentaci na některých zahraničních akcích se mu velmi slušně rozjela zahraniční distribuce a aktuálně kolem 90 % jeho vín míří do zemí jako Japonsko, USA, Francie, ale i do severní Evropy. Do budoucna by rád větší podíl vín prodával u nás, a proto rozšiřuje spolupráce s některým specializovanými distributory.

IMG_20230709_114320__01

Nejsilnější pozici má podle mne Martin v bílých vínech, což potvrdil hned úvod ochutnávky mladých vín 2022, ze sudů a amfor. Veltlínské zelené 2022 z viničních tratí Dyjákovičky U sklepů a Konice Kraví hora (výsadba 1970) je krásně svěží víno, s tóny citrusů, pomeranče a bílého peckového ovoce. Vyšší kyselina, skvělá pitelnost a minerální závěr. Neméně zajímavý byl i Ryzlink vlašský z viniční trati Hnanice Knížecí vrch (výsadba 1993), trati spadající do Národního parku Podyjí. Ve vůni s výraznějším tónem broskve a nektarinek, v chuti středně plný, šťavnatý, s tóny kombinující bílé plody a luční byliny. Delší závěr, vyvážená chuť. Zajímavé bylo porovnání s Ryzlinkem vlašským z trati U sklepů, vínem, které zrálo v menším sudu.

Další položkou v bílém sortimentu vinařství je Malvasia 2022, tedy Veltlínské červené ranné, suché lehčí víno dělané metodou semikarbonické macerace. Víno pochází z 50 let staré vinice, zraje v akátovém sudu. Na nose velmi intenzivní, s tóny žlutých peckovin a lučních květů, v ústech výrazně ovocné, přitom skvěle pitelné. Dlouhý minerální závěr a nízký alkohol. Zajímavé bylo porovnání Šedého Pinotu 2022 ze Staré vinice a z Kraví hory. První víno bohatší v chuti, zároveň uhlazené, s jemným dotekem sudu, druhé víno nabroušenější, více postavené na kyselině a mineralitě. Sauvignon blanc 2022 z trati Dobšice U Hájku stylem připomíná minerální Sauvignony z Francie nebo Štýrska. Z červených vín mne pak nejvíce zaujal Modrý Pinot 2022 z Šatova, opět připravený pomocí semikarbonické macerace, hodně expresivně ovocný a šťavnatý zároveň.

Ročník 2022 označil Martin Vajčner za suchý. Fanoušci tohoto vinaře budou z nových vín nadšeni, Martin si drží svou filozofii a vína kombinují skvělou pitelnost, šťavnatost, jsou čistá, vyvážená, výrazně minerální a navíc s nižším alkoholem. Prostě radost pít.

IMG_20230709_114856__01

Zaděláno na sekty

Jeden z největších vinařských projektů na Znojemsku, to je nový areál vinařství Thaya na okraji obce Havraníky. Projekt, který kombinuje výrobní prostory, degustační sklepy, apartmány nebo hotel, vznikl z pera architektonického studia Jakuba Ciglera. Srdce vinařství tvoří objekt restaurace a administrativní části vinařství, vytvořený z původní sýpky, která na místě stála. A právě před touto budovou jsme se potkali s enologem vinařství Thaya, Jakubem Smrčkou.

Jak nám Jakub potvrdil, prioritou nového vinařského komplexu byly výrobní prostory, které byly po zahájení výstavby v roce 2019 dokončeny jako první. V letošním roce tu tak zpracují již třetí sklizeň. Všechna vína vinařství Thaya aktuálně pochází z vlastní suroviny, respektive vinohradů v majetku vinařství. Těch je aktuálně 105 hektarů a v Thaye tak ročně pustí do světa kolem 230 000 lahví vín v několika produktových řadách. Kdo by neznal třeba „zvířátka z národního parku“ nebo prémiová vína APRI s kancem na etiketě. Co se týká odrůdové škály, vinařství má celkem široké portfolio vín, se zaměřením na klasické znojemské odrůdy, jako Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský nebo Sauvignon blanc. Hrozny těchto odrůd jsou také vždy sbírány ručně, bez použití mechanizace. Novinkou je výsadba pěti hektarů Pálavy.

IMG_20230710_100035__01

Podobně jako Martin Vajčner i Thaya rozšířila stále rostoucí počet tuzemských vinařství, která se dívají po zahraničních trzích. Podle Jakuba dnes Thaya vyváží kolem 10 % své produkce do zemí jako Španělsko, Polsko, Dánsko nebo USA.

Hrozny z jednotlivých tratí se ve vinařství Thaya vinifikují zvlášť a v rámci finální podoby jednotlivých vín to nabízí Jakubovi Smrčkovi velké možnosti při tvorbě finálního cuvée. Například u Veltlínského zeleného nebo Sauvignonu blanc, tedy odrůd, které jsou ve vinicích Thayi zastoupeny nejvíce, je každým rokem k dispozici až devět různých šarží, ze kterých se tvoří finální vína jednotlivých produktových řad.

Na úvod ochutnávky mladých vín z nerezu nebo sudů jsme měli Sauvignon blanc 2022, který bude k dostání v základní řadě s bílou etiketou. Výrazný na nose, s odrůdově typickou vůní připomínající listy černého rybízu, broskve nebo citrusy, v chuti svěží, řízný s dobrou kyselinou a jemnou mineralitou. Připomíná stylem vína ze Štýrska. Sauvignon blanc za cenu zhruba 140 Kč? Víc než dobrá koupě! Velmi příjemný byl i Müller-Thurgau 2022 z 35 let staré vinice, réva rostoucí v Národním parku na granitu. Lehčí v chuti, ale ne fádní, s pěkně vystupujícím tónem meruňky, žlutého jablka, s dobrou kyselinou a minerální slaností v závěru. Toto víno by se mělo objevit v řadě Pozdravy z národního parku a poznáte ho podle žáby na etiketě.

IMG_20230710_110724__01

Zajímavou zkušeností bylo ochutnat Ryzlink rýnský 2022, který bude lahvován ve vyšší řadě Premium s černou etiketou. Nejprve jsme ochutnali víno zrající na nerezu, které krásně vonělo po citrusech, meruňce a bylinkách, abychom si ho porovnali se stejnou surovinou ležící v 2000 litrovém sudu. Výsledné víno bude kombinací, přičemž dominantní podíl bude mít sud. Velmi kvituji, že vinařství dělá na tuzemské poměry výrazně suchá vína, svěží, odrůdově charakteristická, stylem blízká vínům, která známe z Rakouska.

S Jakubem Smrčkou jsme pokračovali v zajímavém povídání a degustaci některých dalších bílých vzorků, abychom se dostali k vrcholu degustačního dopoledne, tedy k bublinám. Jak už mi Jakub dříve avizoval, šumivá vína by se v následujících letech měla stát velmi výrazným prvkem v sortimentu vinařství a tohle byla první příležitost nahlédnout pod pokličku tohoto projektu.

IMG_20230710_110800__01

Rosé i prestižní cuvée

Šumivá vína jsou v tuzemsku poslední roky velmi dynamicky se rozvíjející se kategorií, ale je velmi málo vinařství na Moravě, která si celý proces výroby zvládnou udělat ve vlastní režii, bez asistence externích subjektů. Ve vinařství Thaya chtějí jít svou vlastní cestou, proto si veškerou potřebnou technologii pořídili do sklepa!

Projekt šumivých vín v Thaye začal v roce 2021 a nyní tak v dobře klimatizovaných prostorách zraje kolem 10 000 lahví bublin. Asi není žádným překvapením, že hlavní inspirací jsou pro Jakuba Smrčku některá vína z Champagne. Z tohoto důvodu například v Thaye vysazují speciálně dovezené klony Pinotu noir z Champagne.

Postupně bude vinařství nabízet různé šarže šumivých vín, my jsme ochutnali celkem čtyři vína, tři z nich zatím v nehotové podobě, tedy v průběhu zrání. Jediným aktuálně dostupným vínem je Blanc de Blanc 2020 s Bílou etiketou, tedy 100% Chardonnay. Zhruba 60 % vína pochází ze sudu a 40 % z nerezu. Víno u kterého proběhla malolaktická fermentace a které nabízí propracovanou kombinaci tónů zralých peckovin, žlutých jablek, citrusů, s jemným dotekem briošky. Elegance, krásná struktura chuti. Energický, čistý styl, opravdu připomínající vína z Francie, ať už dobrý Crémant z Burgundska nebo vína z Champagne. Aktuálně je víno dostupné přímo ve vinařství. Já se tu na něj v dohledné době na blogu podívám ještě jednou.

Dalšími víny, která v následujících letech přijdou na trh bude Blanc de Blanc 2021 s Modrou etiketou. Opět Chardonnay, v tomto případě 80 % nerez a 20 % sud. Víno s typickými tóny svěžích citrusů, žlutých jablek a s nádechem bílých květů. Skvělá kombinace svěží kyseliny a výraznější minerality v závěru.

IMG_20230710_113957__01

Dalším vínem bude Prestige cuvée 2020, kde bude 70 % cuvée tvořit Pinot noir a 30 % Chardonnay. Na trh by mělo jít po pěti až šesti letech zrání. Vrcholem je pak pro Jakuba Smrčku kategorie růžových šumivých vín a tady je v procesu zrání Rosé 2021 (60 % Pinot noir, 40 % Chardonnay), víno vytvořené metodou saignée. Do prodeje půjde zhruba po třech letech ležení na kalech. V tuto chvíli krásně šťavnaté a svěží růžové bublinky, se světlejší lososovou barvou a typickým tóny červených a bílých peckovin.

Velký respekt k tomu, s jakou vervou se v Thaye do projektu vlastních bublin vrhli. Vinařství by chtělo směřovat k cíli uvádět na trh 10 až 15 tisíc lahví šumivých vín ročně.  S tím, co mají již nyní nachystáno ve sklepě mám pocit, že to poptávce nebude ani zdaleka stačit.

……….

Líbil se Vám tento příspěvek? Přispějte na tvorbu těch dalších. Více v záložce Sponzoring blogu. Díky!

Morava

Okomentovat:

*

Loading...