Sauvignon místo vlašáku

Březen, 28.03.2023 09:23

Kdo mne zná ví, že nejsem úplně Sauvignon geek a že daleko častěji instinktivně chmatám po lahvi Ryzlinku rýnského nebo veltlínu. Na druhou stranu se mi poslední dobou potvrdilo, že nemálo moravských vinařů s touto odrůdou odvádí doslova světové výkony. Pokud bych dostal hypotetickou otázku, jestli by se Morava měla v zahraničí prezentovat Pálavou, Ryzlinkem vlašským nebo odrůdou Sauvignon blanc, hlasoval bych jednoznačně pro poslední možnost.

IMG_20230324_132821__01__01

V první řadě, Sauvignon blanc je skutečně mezinárodní odrůda. Mnohými považovaná za jednu z nejkvalitnějších bílých odrůd světa. Oproti tomu vysvětlovat co je Ryzlink vlašský, tedy Welschriesling, Riesling Italico nebo Graševina, to je nad síly vinařské země velikosti České republiky. Osobně jsem si to vyzkoušel, když jsem před pár lety vezl vinařům do Toskánska na ochutnání Ryzlink vlašský od Galy. Klidně bych se vsadil, že pokud by se v regálu třeba takové britské vinotéky sešla vedle sebe láhev Ryzlinku vlašského a Sauvignonu blanc z Moravy, rychleji by zmizela ta druhá.

Stejně tak, pokud bychom snad chtěli demonstrovat světové parametry tuzemských vín a uspořádat vlastní verzi velkého mezinárodního degustačního srovnání ala Judgement of Paris. Daleko lépe by se takové srovnání dělalo s víny z Francie, nebo třeba Nového Zélandu, Jihoafrické republiky a Chile, než s víny z Maďarska, Rakouska, Chorvatska nebo severní Itálie.

Přitom v hektarových výsadbách Sauvignon blanc na Moravě s necelými 1000 hektary vinic zaostává za Ryzlinkem vlašským jen o chlup. V nových výsadbách má také slušné zastoupení. Sauvignon blanc navíc není tak výrazně spjat s jednou vinařskou podoblastí, jako je tomu v případě Ryzlinku vlašského a Mikulovska.

Němci už mají zabraný Ryzlink rýnský, rakouští vinaři Veltlínské zelené. Morava by se mohla klidně stát středoevropským Štýrskem nebo Sancerre:). Místem, kde vznikají krásně svěží, aromatické Sauvignony s typickou mineralitou. A přesně taková jsou i následující vína ročníku 2021, některá klasicky z nerezových tanků, jiná vinifikovaná v kvalitním dřevě. Pestrá skladba vín, mezi kterými si musí vybrat každý.

Sauvignon blanc 2021 Steinriegel, Nepraš & Co, 12,5 %   Hodnocení: 89/100

BIO víno z viniční trati U Božích muk. Kvasilo a zrálo ve velkém dubovém sudu. Světlá barva se zelenkavými odlesky. Ve vůni středně výrazné až výraznější. Tóny žlutých jablek, citrusů a bílé broskve. Energický koktejl. V chuti lehčí, s krásnými čistými tóny peckového ovoce, citrusů a limetky, dobrou kyselostí. Jemně zakulacené po zrání ve velkých sudech. Super vyvážené, delší, delikátní. Závěr kombinuje kyselost a příjemnou mineralitu. Moc fajn pití, učebnicový Sauvignon!

IMG_20230324_133208__01

Sauvignon blanc Barrel Selection 2021, Vinařství Krásná hora   Hodnocení: 88/100

Fermentovaný ve francouzských dubových sudech. Bez přidání síry. Jeden rok na kvasnicích. Středně intenzivní slámově žlutá barva se zlatavými odlesky. Ve vůni poměrně jemné víno, s tóny lučních bylin, žlutého melounu nebo nektarinek. Nechybí výraznější tóny kvasnic. V chuti vzrušující kombinace hloubky a svěžesti, tóny zralého peckového ovoce, citrusů a jemných tónů vanilky po ležení v dubových sudech. Víno působí relativně tělnatě, uhlazeně, má delší závěr.

Sauvignon blanc 2021 CASK, Nepraš & Co, 12,5 %   Hodnocení: 88/100

Opět viniční trať U Božích muk, víno kvasilo a zrálo v dubovém sudu Stuck a Francois Freres 228 l. Středně intenzivní aroma s tóny zralých peckovin, bylinek a sladkého koření. Doslova zenově vyklidněné víno. V chuti lehčí, s dominantní kyselinou, tóny citrusů a limetkové kůry. Vanilka a sladce kořenité tóny v dochuti. Projev sudu příjemně koresponduje s delikátností vína. Delší závěr.

IMG_20230324_133331__01

Sauvage 2021, Vinařství Verýsek, 13 %   Hodnocení: 86/100

Fermentace a zrání ve francouzských dubových sudech. Ve vůni na Sauvignon blanc až překvapivě nesmělý kousek, víno s jemnými tóny bílého peckového ovoce, s nádechem grepu, citronu a zralých bílých broskví. V ústech je to naopak slušná voltáž, velmi mladistvý energický projev, s tóny čerstvých peckovin a citrusů a relativně dominantní kyselinou. Minimální otisk sudu, středně dlouhý závěr s vystupující kyselostí.

IMG_20230324_133137__01

Sauvignon blanc DRINK 2021. Vinařství Smrčka, 13 %   Hodncení: 86/100

Víno světle žluté barvy ve skleničce, svěží a mladistvé aroma. Ve vůni dominují tóny černorybízového listu, grepu nebo broskve. V ústech přímočaré, chuť navazuje na vůni, osvěžující pití s klasickým odrůdovým charakterem. Středně dlouhý závěr s pikantní kyselostí. Jak název napovídá, největší radost toto víno poskytne v aktuálním mladém stavu. Tak se do něj pusťte!

IMG_20230324_133253__01

1 komentář:

Martin

30. April 2023 07:51

A přitom Sauvignony se prezentuje hlavně VOC Znojmo a třeba Šaldorfský Kravák je apelačním průkopníkem,kde je důraz na tuto odrůdu z trati Kraví Hora …

Okomentovat:

*

Loading...