Postmoderní Frankovka od Milana Nestarce

Březen, 26.03.2024 08:02

A nedám pokoj! O víkendu totiž padla další Frankovka a tenhle blog se tak poslední týdny začíná stávat odrůdově trochu monotematický. Exaktně vyjádřeno, Frankovka ob článek.  Z vinotéky jsem tentokrát vylovil víno s velmi originální přední etiketou, či chcete-li šplíchancem. Postmoderna Le grand carambolage od Milana Nestarce.

IMG_20240323_105402_Bokeh__01

Zapátral jsem v archivu a zjistil, že naposledy jsem tu o vínech Milana Nestarce psal v červenci roku 2022. Tehdy to bylo moc povedené Neuburské alias Melancholia 2019 a lehčí bílé cuvée I am not a big wine 2018. Obě vína pěkná, prostě a jednoduše skvěle se pila, a tak jsem v textu odvážně prohlásil, že výhledově se na blogu podívám na další vína z produkce vinařství. S odstupem času je tedy zřejmé, že výhledově u mne znamená minimálně rok a půl.

Frankovka je kromě Neuburského další oblíbenou odrůdou Milana Nestarce. K vínu Postmoderna ostatně na svém webu říká: „Jak už jistě víte, Frankovka je moje srdcová červená odrůda a chtěl jsem udělat i přátelskou, energickou verzi pro každodenní pití (ne „velký víno“, na to máme JIL :). Ale víno, které je prostě dobré, přístupné, easy but not simple… Velmi osobní víno.“

„Postmoderna je promyšlenou kombinací devíti sudů, které se vzájemně doplňují. V Postmoderně jsme nechtěli dát prostor jen jedné lokalitě, ročníku nebo úhlu pohledu, její síla spočívá v tom, že snoubí hned devět hlasů. Žádný z nich ale nekřičí, nestrhává na sebe pozornost, spíš spolu tak pěkně civilně debatují.“

A jaký je výsledek? Na rovinu se přiznám, že první dojem byl trochu rozpačitý. Když otevíráte víno z láhve, která vypadá, že na ni vykrvácel Šternberk nebo Kinský, uzavřené futuristickým uzávěrem a pojmenované jak temné apokalyptické sci-fi francouzské produkce, máte určitá očekávání. A Postmoderna prostě nevybafne ze sklenice na první dobrou. Druhým dechem musím dodat, že postupně jsem ale této Frankovce přišel na chuť.

Postmoderna Le grand carambolage, Milan Nestarec, 12,5 %   Hodnocení: 88/100

Víno má ve skleničce středně intenzivní rubínovou barvu s fialovými odlesky. Ve vůni se prosazuje zejména tmavé ovoce, jako je švestka nebo tmavé višně, nechybí maliny, fialka. Víno, které na vás ze sklenice nekřičí, ale komunikuje a postupně fixuje vaši pozornost. V ústech rozhodně nezapře svůj odrůdový původ, poměrně čitelná Frankovka, s typicky energickou a lehce kyselou ovocností. Osvěžující kyselina je doplněna o jemné taniny. Nečekejte opulentní a těžké víno, Postmoderna je středně komplexní v chuti, zároveň vyvážená a delikátní. Láhev vdechnete poměrně snadno. Čisté víno, bez divokých tónů, kombinace sladkého koření a čerstvého ovoce. Frankovka, které si na nic nehraje, a ve skleničce baví.

IMG_20240323_105436_Bokeh__01

Okomentovat:

*

Loading...