Moc pěkná červená od 7Řádků

Leden, 16.01.2018 08:46

Mikrovinařský projekt či chcete-li malé butikové vinařství, to je 7Řádků. Někteří z Vás možná znají z oblíbených pop-up akcí Družstva, jiní se možná zúčastnili degustace pořádané na konci loňského roku v Bokovce. Já si 7Řádků vychutnal až teď, a to doslova. Jak červené cuvée, tak Frankovka rozhodně stojí za přelíznutí. Vína v Praze seženete třeba ve vinohradském baru a vinotéce V11 winebar & deli.

IMG_20180114_141609_171

Informací o projektu 7Řádků, za kterým stojí kamarádi Filip Nagy a Honza Šlancar, je online docela poskrovnu. Takže jsem se pokusil přes Facebook dostat přímo ke zdroji a povedlo se. „Vinárstvo 7Řádků je projekt, ktorý vznikol v roku 2014 z dôvodu toho, aby zakladatelia mali na pitie konečne poriadne víno. Názov projektu nesie odkaz k prvému vinohradu, o ktorý sa spoločne starali, tento vinohrad má krásnych 7 riadkov a v nich 7 odrôd,” vysvětluje na úvod Filip Nagy. Spolu s Honzou Šlancarem se poznali na Mendelově univerzitě při studiu vinařství a vinohradnictví.

7Řádků to jsou Modré hory. „Vinohrady, o ktoré sa vinárstvo 7 Řádků stará, sa nachádzajú v katastri obce Kobylí. Viničná trať nachádzajúca sa “nad dedinou” Padelky, a viničné trate “za vodou” Kašňáky a Zámlýnske,” doplňuje Filip Nagy. Filozofií vinařství je produkce “terroirových” vín s minimem zásahů vinaře, vinice jsou obhospodařovávány v režimu Bio, pokukuje se i po biodynamice a zkouší se jednotlivé preparáty a lunární kalendář.

Vína jsou minimálně sířena, fermentace probíhá spontánně, pro červená i bílá vína je typický kontakt se dřevem. “Všetky doteraz vyrobené biele vína zrejú v použitých sudoch o objeme 228 litrov značky Seguin Moreau. Používalo ich Domaine Cordier z Burgundska pričom ročník 2015 je ich 6 plnenie.” Červená vína zrají v dubových sudech z bednářství Taransaud.

Počínaje rokem 2016 pak vzniká slovenská verze projektu 7 Riadkov, protože se Filip Nagy nyní působí na Slovensku. V ročnících 2016 a 2017 tak byla nalahvována i vína pod touto „sesterskou“ značkou. Novinkou je také používání sudů Francois Freres dovezených z Burgundska ataké qvevri z Gruzie. “Do buducna je ambiciou produkovat vina z vlastne dopestovaneho hrozna so 100% kontrolov kvality vstupneho materialu,” uzavírá svůj komentář Filip Nagy.

Za zmínku také určitě stojí design etiket, které dle mého rozhodně velmi výrazným a zajímavým způsobem vybočují z trochu usedlých tuzemských vod. Návrh etiket má na svědomí Zoran Trpčevski, toho času student ČVUT, který celou ideu popsal následovně: “Riadok je dvojrozmerný objekt čomu podliehali prvé nápady. Zlom nastal v presune do trojrozmerného priestoru, ktorý nastal keď mi Filip s Honzom hovorili o ich spôsobe výroby na základe rozdielov, ktorými sa odlišujú od ostatných. Hracia kocka, ako objekt každému známy, bol ideálnym základom pre ďalšiu modifikáciu – odlišenie sa. Typické maximum v podobe 6 bodiek vymenilo 7 riadkov.“

Červené cuvée 2015 Padělky, 7Řádků, 14 %         Hodnocení: 89/100
Víno postavené na odrůdách Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Barva je středně výrazná, rubínová, vůně je expresivní a pronikavě svěží. Tmavé třesně, švestky, maliny, náznak růže, ale také nasládlé kořenitosti, marcipánu. Svůdně voňavé a elegantní, zároveň bezprostřední a energické. V chuti je to kombinace moc pěkného ovoce a šťavnaté kyseliny. Tříslo je jemné a delikátní. Radost pít, tohle je prostě dobré, víno působí relativně plně a tělnatě, má slušnou délku a dochuť je příjemně ovocná. S chutí si kdykoliv zopakuji.

IMG_20180114_135909

Frankovka 2015 Stará hora, 7Řádků, 14 %         Hodnocení: 87/100
Frankovka z vinice katastru Velké Pavlovice, s barvou lehce nafialovělého odstínu. Ve vůni tmavé peckoviny, lesní ovoce, trocha hřebíčku a skořice. Působí to trochu bonbónově. V chuti lehčí, postavené na červeném ovoci, vyvážené, s akurátním tříslem i kyselinou. Dochuť je středně dlouhá. Takové to čisté a živé červené víno, po kterém se zapráší bez většího přemýšlení. Frankovka bez makeupu a laciných gest, upřímná a celkem sexy záležitost.

IMG_20180114_135919

Okomentovat:

*

Loading...