Krásný ryzlink od Vinaře roku ČR

Září, 8.09.2020 07:25

Zhruba dva týdny zpátky si užil Milan Sůkal krásné chvíle při přebírání ocenění za absolutní vítězství v soutěži Makro Vinař roku České republiky 2020. Možná trochu nečekaný vítěz, když ve finále byla jména jako Mikrosvín Mikulov, Vinařství Volařík, Zámecké vinařství Bzenec nebo Sonberk. Kolekce vín vinařství Milan Sůkal každopádně odbornou porotu oslovila nejvíce a pomyslnou třešničkou na dortu pak byla i cena za nejúspěšnější rodinné vinařství. O víkendu jsem ochutnal tři náhodně vybraná vína z aktuálního sortimentu Vinařství Milan Sůkal a ve všech případech šlo o velmi pěkné odrůdové kousky, z nichž přece jen trochu vyčníval Ryzlink rýnský 2018 z viniční trati Na Stráni.

IMG_20200905_153015

Rodinné vinařství založil Miloslav Sůkal již v roce 1990 a najdete ho v Novémm Poddvorově. Milan Sůkal vinařství po otci převzal v roce 1996 a v současnosti hospodaří na šesti hektarech vinic na viničních tratích Krásná hora, Kukvička, Remíz nebo Stará hora. Roční produkce vinařství dosahuje kolem 30 000 lahví. Vysazeno mají Sůkalovi relativně hodně odrůd, ale vlajkovou lodí je zejména Pinot noir.

O Pinotu noir od Milana Sůkala jsem tu již několikrát psal. V této odrůdě Milan Sůkal kraluje a v tuzemsku jen těžko hledá konkurenci. Nevím, jak to přesně dopadne s probíhajícími diskuzemi ohledně tuzemského apelačního systému, ale viniční trať Kukvička je jednoznačně kandidát na moravské Grand Cru pro Pinot noir.

Vinařství Milana Sůkala jsem poprvé a zatím naposledy navštívil začátkem června 2018. Průvodcem ochutnávkou tehdejšího sortimentu nám byl milý a osobitý Miloslav Sůkal. Kromě zmíněného Pinotu se mi tehdy líbilo Rulandské šedé 2017, hezky šťavnaté a dobře pitelné letní pití, s tóny citrusů a meruněk nebo suchý Tramín 2017. Přímo z velkého sudu jsme pak koštovali skvělý Ryzlink rýnský 2017. Právě Ryzlink rýnský je pak další typická odrůda pro vinařství Milana Sůkala a ročník 2018 to jen potvrzuje.

Ryzlink rýnský 2018,  Milan Sůkal, 13 %    Hodnocení: 90/100

Řada Terroir, pozdní sběr, suchý, viniční trať Na Stráni. Prostě a jednoduše skvělý ryzlink. Ve vůni bohatý, s tóny citrónu, limetky, bylinek, heřmánku, jemný náznak do petroleje. Víno je krásně odrůdové. Není to takový ten přísně přísný ryzlink, i když kyselinu má vyšší. Jsou ho plná ústa, víno je chuťově bohaté a vyvážené. Kromě citrusů, meruňky, se v něm objevuje jemná stopa dřeva, bylinky. Dlouhá dochuť s příjemnou mineralitou. Tohle víno mne bavilo moc, s chutí si ho brzy rád zopakuji.

IMG_20200905_153212

Ryzlink vlašský 2018, Milan Sůkal, 13 %      Hodnocení: 88/100

Suché víno, v pozdním sběru, z viniční trati Kukvička, vyhlášené skvělým Pinotem noir. Středně výrazná barva ve skleničce, aroma spíše nenápadné, s tóny bílé broskve, žlutého melounu, jemně do heřmánku. Víno se nepodbízí, naopak ve skleničce působí příjemně rafinovaně. V ústech slušná perzistence, víno je středně plné, svěží se šťavnatými tóny broskve, grepu. Ovoce je krásně doplněné o svěží kyselinu. Opět skvěle pitelné víno, s delší dochutí, jemně minerálním projevem v závěru.

IMG_20200905_153154

Veltlínské zelené 2018, Milan Sůkal, 12 %      Hodnocení: 87/100

Kabinetní suchý veltlín z viniční trati Podkovné. Víno má sytější zlatavou barvu, vůně je taktéž intenzivní, kombinuje zralé citrusy, lipový květ, víno připomíná vůni rozkvetlé louky, náznak medových tónů. Středně plné tělo, vyšší kyselina, relativně výrazné tóny citrusů, broskve nebo mandle, Aromaticky hodně výrazný veltlín, budete nadšeni, pokud máte rádi aromatické kombinace květin a bylinek. Vínu nechybí ani příjemná svěžest.

IMG_20200905_153228

Morava

Okomentovat:

*

Loading...