Moselské ryzlinky s devítkou na konci

Červenec, 3.07.2020 08:34

Údolí řeky Mosely je nejenom jeden z nejhezčích vinařských regionů světa, ale také pomyslná Mekka pro všechny milovníky vín z Ryzlinku rýnského alias Rieslingu. Na příkrých a kamenitých vinohradech nad řekou se této odrůdě extrémně daří a Riesling z Mosely umí být v některých případech doslova nadpozemské pití. Láhev bych klidně poslal do vesmíru spolu s nahrávkou Ódy na radost, jako vzkaz jiným civilizacím. Vysokou kvalitu zdejších vinařů reprezentují i vína Riesling Schiefer 2019 od Van Volxem a o deset let starší Riesling Zeltinger Himmelreich 2009 od Dr. Pauly-Bergweiler.

IMG_20200703_074600

Až k Rýnu řeka Mosela meandruje asi 250 kilometrů a spolu s přítoky Saarou a Ruwer tvoří společný vinařský region, jehož historie sahá až do časů starověkého Říma. Jde dost možná o nejstarší vinařský region Německa. Aktuálně pak zhruba 5000 zdejších pěstitelů obdělává 8744 hektarů vinic, na nichž z více než 90 % najdete bílé odrůdy. S 62% podílem vinicím dominuje samozřejmě Riesling, s velkým odstupem následují odrůdy Müller-Thurgau (10 % vinic), Elbling (5,3 % vinic), Pinot Blanc (4 %) a Pinot Noir (4,6 %).

Odrůdě Ryzlink rýnský víc než sedí zdejší podmínky. Specifický terroir tvoří jedny z nejstrmějších vinic světa se sklonem až  70 stupňů, na nichž nejde pracovat jinak než ručně bez jakékoliv mechanizace. Nutno dodat, že doslova s nasazením života. Klima se vyznačuje relativně chladnějším létem a mírnou zimou, réva roste na devonské břidlici. Příkré vinice nad vodním tokem zvyšují intenzitu slunečního záření, kterého se révě dostává. Kamenité vinice navíc pohlcují denní teplo a vyzařují ho do vinic během noci. Kořeny révy tu pronikají hluboko do země a hledají si podzemní vodu a minerály.

V údolí Mosely najdete širokou paletu stylů Ryzlinku rýnského od suchých vín, po vína s mírným zbytkovým cukrem, ale vyhlášená jsou i zdejší sladká bílá vína. Vždy v nich ale najdete krásnou svěží kyselinu, svůdnou aromatiku a zřetelnou mineralitu. Obvykle nižší alkohol podporuje vysokou pitelnost těchto vín. Absolutní špičku regionu reprezentují jména jako Clemens Busch, Dr Loosen, Markus Molitor, Heymann-Löwenstein, Thomas Haag a další. Doslova a do písmene velkou osobností je i Roman Niewodniczanski z vinařství Van Volxem.

Vinařství Van Volxem, které loni otevřelo nové úchvatné výrobní prostory, asi není potřeba více představovat. Najdete ho v historickém centru údolí řeky Saary, ve Wiltingenu. Bývalý klášterní statek provozovala čtyři generace rodina Van Volxem. V roce 1993 vinařství převzal Peter Jordan, který změnil jeho název, ale už na konci roku 1999 panství koupil „obr s culíkem“ Roman Niewodniczanski a vrací Van Volxem do jeho názvu. Od té doby proběhly velké investice a nekompromisní zaměření se na kvalitu produkovaných vín. Vinařství disponuje 45 hektary vinic, z nichž část tvoří i více než 100 let staré keře Ryzlinku rýnského.

Schiefer Riesling 2019, Van Volxem, 12 %      Hodnocení: 88/100

Suché víno s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin lehce nad sedmi gramy. Z 30 let starých keřů, zrání zhruba sedm měsíců na nerezu. Světlejší žlutá barva ve skleničce, čistá výraznější vůně kombinující ovoce a bílé květy. Meruňky, mandarinky, limetka, lehká minerální nakouřenost. Opravdu svůdně voňavé. V chuti delikátní, jemně ovocné pití, jeden by řekl až precizní, s příjemnou koncentrací svěžích citrusů a s vyšší kyselinou vystupující v závěru. Dlouhé a svěží, s typickou minerální slaností vybízející k dalšímu napití. Přes svůj útlý věk výrazně zábavné pití, které má potenciál zlepšovat se v následujících letech.

Orientační cena: 361 Kč (VinoVinoVino)

IMG_20200703_074642

Rodinné vinařství Bergweiler obhospodařuje 17 hektarů vinic rozkládajících se podél řeky Mosely v okolí několika kilometrů od města Bernkastel. Jsme ve střední části toku řeky, kde se nachází řada špičkových vinic. Historie tohoto vinařství sahá až do 16. století. Na vinicích vinařství Bergweiler se pěstuje prakticky pouze Ryzlink rýnský, asi dvě procenta pak tvoří Pinot noir. Vinařství disponuje výsadbou na některých velmi prestižních polohách střední Mosely, jako Wehlener Sonnenuhr, Ürziger Würzgarten, Erdener Treppchen, Brauneberger Juffer nebo Brauneberger Juffer-Sonnenuhr. Roční produkce dosahuje kolem 130 000 lahví.

Riesling Zeltinger Himmelreich 2009, Dr. Pauly-Bergweiler, 12,5 %    Hodnocení: 90/100

Zeltinger Himmelreich je největší trať v katastru obce Zeltinger. V majetku vinařství Bergweiler je 1,8 hektaru vinice s břidličným podložím. Víno je označeno jako Spätlese trocken. Barva vína je oproti předchozímu vzorku intenzivnější a ve vůni se víno ze sklenice doslova dere ven. Více než 10 let starý Riesling působí až parfémově, objevíte v něm zralé peckoviny, luční kvítí, náznak medových tónů, petroleje. V chuti šťavnaté víno, působí plnějším dojmem, se zřetelnou nazrálostí. Z počátku chuť působí relativně široce, ale postupně se v ní prosazuje příjemně svěží kyselina, kterou doplňuje mineralita v delší dochuti. Rozhodně zajímavé víno, které se nemusí trefit do vkusu každého, ale pokud máte rádi starší Rieslingy, je to i s ohledem na cenovku velmi zajímavá koupě!

Orientační cena: 450 Kč (Winebar.cz)

IMG_20200703_074621

MoselaRiesling

1 komentář:

Sajmik

12. September 2020 12:24

Jenom taková drobnost, správné jméno obce je Zeltingen. „Zeltinger“ je přídavné jméno v názvu tratě. To, že je údaj na webu dovozce, ještě neznamená, že je pravdivý :-) .
Jinak souhlas, co jsem měl od Dr. Pauly-Bergweiler, bylo velmi dobré, jejich vyšším řadám archivace jednoznačně prospívá.

Okomentovat:

*

Loading...