Plenérská degustace

Červen, 14.06.2018 08:59

Tento týden zažil pražský Karlín slušné vinné mejdlíčko. Dominika Černohorská s Ivo Markem tu v zajímavých prostorách Hauch Gallery uspořádali degustaci vín vinařství Plenér. Stávajících i těch budoucích. Již nalahvovaná vína totiž střídaly vzorky ze sudů, celkem jsme měli možnost ochutnat devítku zástupců ročníků 2016 a 2017. Zajímavý rozměr akci dalo párování vín k speciálně vytvořeným jednohubkám z dílny kuchaře Borgo Agnese Martina Bedřicha. Neformální a příjemná atmosféra pokračovala dlouho po skončení oficiální řízené části degustace.

IMG_20180612_183420

Vinařství Plenér vtrhlo na tuzemskou vinnou scénu razancí dobře odbržděného Pendolina. O vinařském projektu se v různých médiích napsalo hodně, aniž by bylo k dispozici širší portfolio vín. Nepamatuji, že by měl jiný obdobný projekt tak dobře zmáknuté PR, jako právě Plenér. Upřímně jsem byl hodně zvědavý, jak to s víny reálně vypadá a pozvánku na degustaci s radostí přijal.

Vinařství vzniklo teprve v roce 2016 a dnes disponuje 2,5 hektary vlastních vinic v katastru obcí Klentnice, Bavory a Pavlov, v majetku vinařství je také malý zelený traktor značky Vega. Pro vinařství bylo jeho pořízení doslova milníkem, jak hrdě prohlásila Dominika Černohorská. Naopak sklep vlastní ještě není, ale už se na něm pracuje. Celkově vinařství ještě živelně „prokváší“ do finální podoby. Některé z vinic jsou nově osázeny a ještě neplodí, část hroznů se tedy nakupuje, portfolio vín zatím nemá finální podobu.

35142882_1737355503013519_257861671719010304_n

Úplně prvním vínem, které z vinařství vypustili do světa, bylo Cuvée Leonard, nazvané podle viniční trati Nad svatým Leonardem v obci Klentnice. Následovalo Cuvée Tři a nyní přichází i čistě odrůdová vína z Ryzlinku vlašského, Ryzlinku rýnského nebo z Frankovky. Na tu se spolu s Pinotem noir chce vinařství specializovat v modrých hroznech.

Jako welcome drink se na degustaci podával Růžový Leonard 2017, příjemné suché rosé z odrůd Fratava a Merlot. S tóny jahod, malin, pěkně svěží, hladké, letní pití s delší ovocnou dochutí. Proč ne. Do lahví víno půjde do měsíce. Po lehkém úvodu přišel Ryzlink vlašský 2017, víno, které zraje ve speciálním vajíčku ze slavonského dubu o objemu 600 litrů, který si vinařství nechalo dovézt ze Slovinska. Tenhle vlašák se mi z celé degustace vlastně líbil skoro nejvíce. Víno má výraznější až měděnou barvu, na nose koktejl vůní od žlutého jablka, zralých citrusů, ušlechtilého dřeva, kvasnic, lehce oxidativní. V chuti precizní, čisté, komplexní. Ovocné tóny doplňuje lehká medovost, bylinky a minerální slanost. Tohle je zábavné a nadupané pití.

Zajímavý byl i Riesling 2016, hrozny z popických vinic, fermentace v nerezu, následné zrání devět měsíců v dubovém sudu. Víno je hodně ovocné, mlaďoučké, jemně zakulacené sudem. Ten se v něm projevuje decentně, neruší, neprudí. Víno je relativně hodně expresivní na nose, v chuti čerstvé ovocné tóny, meruňky, grep, ananas, trochu pálavských bylin. Velmi pěkná kyselina, i když já se přiznám, že můžu i řezavější rýňáky. Docela by mne zajímalo, jak se tohle víno bude vyvíjet v čase.

35301258_1737355463013523_1613702672911695872_n

Pak již následovaly „vlajkové lodi“ vinařství Plenér, tedy Cuvée Tři a Cuvée Leonard. Cuvée Tři 2016 je, trochu překvapivě, ze dvou odrůd. Chardonnay a Pinot Blanc. Název vína totiž odkazuje na způsob zrání vína, nikoliv jeho odrůdovou skladbu. Víno zrálo 11 měsíců, částečně v nerezu, částečně ve vajíčku a částečně ve velkém dubovém sudu. Cuvée Tři je hodně ambiciózní na nose, ve skleničce to hraje vůněmi, tady se přidává i výrazné kořenité tóny dřeva, vanilka. V chuti je spíše středně plné, jako by ubírá jeden rychlostní stupeň.

Cuvée Leonard 2016 pochází ze staré vinice, na které je vysazena široká paleta odrůd a Dominika Černohorská se je rozhodla vinifikovat společně do tohoto unikátního vína. Ve vůni je krásně zábavné a pestré, s tóny které připomínají broskev, hrušku, hrozny, rozkvetlou louku, nechybí náznak pálavských šutrů. Typický místní vápenec se pak objevuje hlavně v chuti a vínu dodává zajímavý rozměr. Cuvée Leonard se moc dobře pije, na druhou stranu a možná i díky tomu neuvěřitelnému PR humbuku jsem měl trochu větší očekávání. To víno je moc dobré, ale věřím, že stejně jako celé vinařství Plenér ještě neukazuje svůj plný potenciál.

Frankovka 2016 bylo jediné červené víno degustace. Víno zraje 12 měsíců v dubových sudech, hrozny pochází z Velkých Pavlovic z vinice Lizniperky. Ve skleničce se sytější barvou, s fialovými odlesky, ve vůni divoké, s tóny švestek nebo lesního ovoce. V chuti příjemně svěží, s vyšší kyselinou, pěknými juicy ovocnými tóny, delší v dochuti. Tahle Frankovka se doslova dere ze skleničky a chce vás pobavit.

Ze závěrečné „neřízené“ sekce jsme ještě měli možnost ochutnat Cuvée Leonard 2017, Cuvée Tři no filter 2016 a Oranžového Leonarda 2017 a kdybych si měl odnést jednu láhev domů, bylo by to asi prostřední z nich.

Vinařství Plenér si hned na úvod nasadilo laťku velmi vysoko a očekávání vinného davu jsou velká. Pokud bereme v potaz, že jde o vinařství, které vzniklo v roce 2016 a které zatím nemá ideální podmínky, co se vlastních hroznů týče nebo vlastního sklepa, jsou dosažené výsledky skoro až k neuvěření. Opravdu klobouk dolů a to i za promyšlenou prezentaci, branding, webovky…. Je vidět, že tomu tady někdo dává srdíčko… Vína jsou již nyní vysoce nad průměrem toho, co je běžně na Moravě k dostání, ale jsem přesvědčen o tom, že nám Plenér ukáže ještě více. Rozhodně držím Dominice a Ivovi palce, aby pokračovali v nastoupené cestě.

35151422_1737355563013513_2951321218789146624_n

Okomentovat:

*

Loading...