Novinky z Plenéru: CMYK, šmik a do Valtic

Únor, 12.02.2021 08:26

Když jsem tu v srpnu loňského roku naposledy psal o vinařství Plenér, šel do prodeje jejich Ryzlink vlašský 2019. Tento týden shodou okolností Dominika Černohorská na sociálních sítích avizovala doprodej posledních láhví tohoto povedeného vína. Doufám, že jste ho stihli ochutnat. Aktuálně Plenér přichází s novinkami v podobě Rieslingu 2019 a nové verze Leonarda, který je tentokrát meziročníkovým cuvée 2018 a 2019.

IMG_20210203_145246~2

Kromě dvou zmíněných novinek jsem vyzkoušel také moderně a hravě vypadající láhev CMYK NO 1. Pokud máte rádi takové ty „letní“ praktické litrovky, tak tohle je přesně vaše krevní skupina. Víno postavené na odrůdě Müller Thurgau bylo původně zamýšleno pouze pro gastronomii, na rozliv po skleničce, ale za současné situace je k dostání i na eshopu Plenéru, takže si ho můžete pořídit na domácí popíjení. Příjemné svěží bílé víno, které mne vlastně mile překvapilo svým charakterem a úžasnou pitelností. Tak nějak jsem od litrové müllerky vlastně nečekal příliš, ale udělala radost. Ani není potřeba čekat na léto, tohle víno je k víkendovému obědu naprosto ideální.

Směr Valtice

Jak se říká, pořád se něco děje a ani Plenér v tomto ohledu není výjimka. Kromě zmíněných dvou nových vín vinařství investuje do své budoucnosti, respektive chystá výsadbu nových vinic.

Doposud byl Plenér spojen zejména s Pavlovem a vinicemi v okolí pálavských vrchů, teď přibudou vinohrady poblíž Valtic. „Zvětšujeme trajektorii plenéru směrem do Valtic, kde je doma Ivo Marek a kde to miluje. Budeme tam sadit 2,5 hektaru,“ prozradila Dominika Černohorská. Změnou přitom nebude jen nová lokalita. „Vinice bude jeden celek, na jednom místě, což je pro nás velká euforie. Strašně se na to těšíme a připravujeme,“ dodává Dominika Černohorská. Z odrůd se bude vysazovat Sylvánské zelené, Ryzlink rýnský a Pinot noir.

Nejen tímto novým projektem žije vinařství. Na stávajících vinohradech Plenéru se v těchto dnes stříhá, ve sklepě se v průběhu února chystá lahvování některých dalších vín ročníku 2019. Konkrétně by mělo jít o Cuvée Tři, Pinot noir, Frankovku a nové EGGSTRA 2019. Co se týká Rieslingu 2019, který jde i do prodeje, ten je čistě z nerezu a povedl se moc! Zatímco v minulosti v Plenéru zkoušeli kombinaci Ryzlink rýnský a sud, nakonec zdá se definitivně zvítězila vinifikace v nerezu.

Riesling 2019, Plenér, 13 %   Hodnocení: 89/100

Světlejší žlutá barva se zlatavými odlesky. Vůně je středně výrazná, jemná, s tóny citrónu, žlutých jablek, meruňkou a s příjemným bylinkovým nádechem. V chuti svěží, krásně šťavnaté víno. V ústech ucítíte primárně citrusové ovoce a čerstvé peckoviny, v kombinaci s vyšší říznou kyselinou a jemnou mineralitou v závěru. Energické víno, skvěle pitelné, nezapře v sobě typické znaky odrůdy ani rukopis vinařství. Zatím asi nejlepší rýňák z Plenéru!

Zásadní místo má v sortimentu vinařství Plenér Cuvée Leonard. „Víno je vyrobené z hroznů z našeho prvního vlastního vinohradu, který leží na vápencovém podloží Pálavy, na jihovýchodním svahu, uprostřed tratě Nad svatým Leonardem v Klentnici. Vedle sebe tady roste réva mnoha odrůd. Keře v tomto vinohradu jsou staré více než 20 let.“  Mezi zastoupenými odrůdami najdete Müller Thurgau, Veritas nebo Pálavu.

A proč po ročníku 2017 přichází kombinace ročníků dvou? „V roce 2019 jsme kompletně přešli do ekologického režimu a vinice, kde máme hrozny na výrobu Cuvée Leonard, tento přechod nesla těžce. Tehdy jsme přišli o většinu hroznů odrůdy Müller Thurgau, ale třeba Pálavy se v tomto komplikovaném roce urodilo hodně,“ vysvětluje Dominika Černohorská. Ve vinařství tak vznikla myšlenka spojit mladé víno ročníku 2019 s o rok starším ročníkem. Specialitou pro fajnšmekry pak bude omezená edice Cuvée Leonard 2018 „on skins“ neboli víno, které kvasilo na slupkách.

Cuvée Leonard 2018 & 2019, Plenér, 13,5 %    Hodnocení: 87/100

Tato verze Leonarda prý obsahuje více Pálavy, než ročník 2017, ale základní styl vína se nemění. Do klasické moravské polosladké bonpari Pálavy má víno hodně daleko. Suché cuvée, nevtíravě a příjemně aromatické. Ve vůni se objevují tóny hrušky, broskve, s nádechem heřmánku či rozkvetlé louky a jemné vanilky. V chuti je víno plnější, krásně zakulacené, ovocně kořenité. Kombinace citrusů a peckového ovoce, dochuť je delší, krásně kombinuje svěží kyselost a minerální slanost.

IMG_20210203_145231~2

Morava

Okomentovat:

*

Loading...