Neprávem opomíjená Beaujolais Cru

Červenec, 27.07.2015 08:17

Beaujolais Noveau není potřeba blíže představovat, jsou to mladá, lehká ovocně bonbónová vína dost často nepříliš valné kvality. Třetí čtvrtek v měsíci listopadu každým rokem zaplavují vinotéky a bary napříč kontinenty. V době své největší slávy v 80. letech tvořila až polovinu veškeré produkce stejnojmenného regionu. Zájem o tato mladá vína ale postupně přece jen trochu poklesl a o slovo se stále důrazněji hlásí kvalitní producenti disponující vinicemi v rámci 10 prestižních poloh s označením Beaujolais Cru. Region Beaujolais dnes nabízí zajímavá a osobitá vína za ceny, kde jinak začínají ta nejzákladnější vína z Burgundska.

beaujolais

Beaujolais prochází v současnosti obdobím změn. V souvislosti s poklesem zájmu o Beaujolais Noveau se výrazně snížila plocha zdejších vinic. V 80. letech měli vinaři osázeno zhruba 23 000 hektarů, aktuálně to není ani 17 000 hektarů. Rozloha 10 prestižních Cru pak z této plochy tvoří zhruba jen 6200 hektarů. Počínaje St-Amour a Brouilly konče, celé desatero těch nejlepších poloh leží v severní části Beaujolais, nedaleko od Mâconnais. Krajina je zde kopcovitě zvlněná, půda je tvořena zejména žulou a břidlicí. To je velký rozdíl oproti tradičním regionům Burgundska, kde dominuje vápenec. Beaujolais také disponuje o trochu teplejším klima a dalším neopomenutelných specifikem je odrůda Gamay.

Této odrůdě vyhovují místní podmínky a dokáže do finálních vín otisknout specifika té či oné polohy. Celý region je v posledních letech na vzestupu, místní vinaři investují do technologií, velcí investoři, velmi často z Burgundska, zase do místních vinařství. Mezi silné stránky řady vinařství patří i stáří vinohradů, které se velmi často pohybuje v rozmezí 50 – 140 let. Pokud přičteme velmi dobré ročníky z posledních let (snad s výjimkou 2012), je Beaujolais položkou, na kterou je potřeba zaměřit pozornost.

Já si pro dnešní příspěvek vybral dvě vína. Prvním je Moulin-à-Vent 2011 od burgundského négocianta Josepha Faiveley. Vinice Moulin-à-Vent leží nad vesnicí Romanèche- Thorins, patří mezi severněji položené Cru. Vína jsou typická pevnými taniny a slušným potenciálem pro archivaci. Ne nadarmo je označováno Moulin-à-Vent za „Krále Beaujolais“. Nejlepší vína mohou bez problémů zrát 10 i více let. Rozlohou 717 hektarů patří Moulin-à-Vent k větším Cru v Beaujolais. Co se týká ročníku 2011, ten byl víc než dobrý, výsledná vína bývají koncentrovaná, komplexní a harmonická.

Moulin-à-Vent 2011, Joseph Faiveley, 12,5 %     Hodnocení: 85/100

Středně výrazná, rubínová barva. Na nose příjemně zemité, připomíná lesní podrost, tmavé ovoce, švestky, lékořici. V ústech kombinace zralých ovocných tónů, svěží kyseliny. Trochu upjaté, štíhlé, středně dlouhé. V dochuti zůstávají vyzrálé taniny.

Orientační cena: 495 Kč

O rok starší je víno Saint-Amour 2010 od Domaine du Pont de la Bilette. Vůbec nejsevernější Cru v rámci Beaujolais, kde se mísí žula a břidlice typická pro Beaujolais s mladšími vápencovými sedimenty z Burgundska. S rozlohou 319 hektarů vinic je St-Amour druhé nejmenší Cru hned po Chénas. Podmínky ročníku 2010 daly vzniknout vínům, která jsou svěží, elegantní a v současnosti pravděpodobně již na svém vrcholu.

Saint-Amour 2010, Domaine du Pont de la Bilette, 14 %     Hodnocení: 87/100

Světlejší pinotová barva, vyšší viskozita. Energická vůně, až parfémová s tóny třešní, čerstvých malin, květinová. Víno je koncentrované v ústech, s tóny červených peckovin, až sirupové konzistence, krásně vybalancované s příjemným taninem i kyselinou. Delikátní, delší v dochuti. V tuto chvíli ve skvělé kondici.

Orientační cena: 375 Kč

IMG_3123[1]

Beaujolais

Okomentovat:

*

Loading...