Letní kusy od Martina Vajčnera a Plenéru

Srpen, 13.08.2020 08:55

Tento týden trávím dovolenou na Moravě v okolí Mikulova a v plánu je i výlet do Znojma. O víkendu jsem se ještě stihnul „naladit“ a před odjezdem otevřel hodně povedený Ryzlink vlašský z Pavlova a Tramín ze znojemských Strachotic. V obou případech parádní vína do tropických teplot posledních dní.

vina

Jak se říká, pořád se něco děje. Jaká je aktuální situace na Mikulovsku? Pavlov je obsypán turisty, v Café Fara stále skvěle vaří, naopak Marcel Ihnačák by měl přidat. V Novosedlech se asi přemnožili komáři, v Mikulově na náměstí vyrostly na náměstí nevzhledné kýčovité italské trhy a Aqualand Moravia je korona nekorona prostě obří chrám konzumu.

Roman Fabig dostavil vinařství a se svými skvělými Sauvignony se pouští i na pole šumivých vín. O tom ale v některém z příštích příspěků.

Dominika Černohorská z Plenéru aktuálně do prodeje pouští dvě novinky, a sice Ryzlink vlašský 2019 a také růžového Leonarda 2019. O růžovém možná někdy příště, vlašák se rozhodně povedl. Jde o víno z půlhektarového vinohradu, který plenérští vysadili v roce 2017 ve viniční trati Maliny v Bavorech. Vinařství tak sázelo na jistotu, Ryzlink vlašský pod Pálavské kopce patří a toto víno tak jistě bude v budoucnu v portfoliu vinařství důležitým kamenem. Ročník 2019 je velkým příslibem!

Martin Vajčner se na tomto blogu představoval relativně nedávno prostřednictvím obsáhlého rozhovoru a tak jsem rád, že se mi do skleničky dostal nyní i jeho Tramín červený 2018. Tradiční bílá odrůda, která se hodí k výrobě oranžových vín. V tomto případě třídenní macerace šlapaných hroznů, víno kvasilo a zrálo na hrubých kvasnicích v sudech z moravského dubu z Valašska.

Tramín červený 2018, Martin Vajčner, 11,3 %   

Tramín z viniční trati Dívčí vrch z katastru obce Strachotice. Nefiltrované víno, ve skleničce lehce zakalené, s výraznější jantarovo oranžovou barvou. Ve vůni parfémové, se zajímavou kombinací exotického ovoce a peckovin, jako broskev nebo papája. Nechybí typická kořenitost a tóny čajové růže, prostě na první dobrou ze skleničky sálá Tramín. Chuť je suchá, s vyšší kyselinou, příjemně lehkonohá. Krásně pitelné víno, s vyváženým projevem, ovoce doplňují jemné kvasnicové tóny, zemitost a náznak minerality v závěru. Delší. Tohle víno určitě baví svým projevem a s chutí ho můžete zkoumat v průběhu celého večera.

vajcner

Ryzlink vlašský 2019, Plenér, 13,5 %       

Svůdně voňavý vlašák, se středně intenzivní kombinací tónů žlutých jablek, grepu a lučních bylin. Má velmi příjemný a mladistvý projev. V ústech je víno plnější, šťavnaté, se střední kyselinou a tóny žlutých peckovin. Přiznám se, že mi moc nevoní extrémně navoněný styl některých Ryzlinků vlašských s medovými tóny a zbytkovým cukrem, to ale rozhodně není případ tohoto vína. Silnými stránkami vína je jeho harmonický projev, přímočarost a skvělá pitelnost. Hodně zajímavé doplnění portfolia vinařství Plenér, víno mne bavilo moc!

plener

Okomentovat:

*

Loading...