Kouzlo starých vín

Duben, 28.04.2022 08:05

Tak tohle krásné červené víno, to doporučujeme vypít až za deset let. Také jste něco podobného na degustaci už slyšeli? To je prostě k vzteku, jak může člověk vědět, co bude dělat za 10 let a jestli ho vůbec bude ještě bavit pít Cabernet Moravia? Na ochutnávkách starých vín Rosti Kuneše z Rarewine se něco takového nestane. Tady je nepsané pravidlo, že každé degustované víno musí být minimálně 15 let staré a často mají lahve mnohem více. Můžete tu ochutnat třeba 50 let staré Barolo, téměř 40letý Pinot noir z Kalifornie nebo třicetiletou Rioju.

Přiznám se, že jsem na degustaci Rarewine delší dobu nebyl, úplně na rovinu, některé zdejší akce cenou násobně převyšují můj měsíční rozpočet na víno, sport, alimenty, základní potraviny, ošacení a hygienické potřeby. Čas od času ale Rosťa organizuje také jakýsi úvod do ochutnávání starých vín, včera to byla degustace Začínáme se starými červenými víny. Tyhle akce jsou většinou velmi rychle obsazené a jak se říká, kdo zaváhá nepije. Není se co divit, pokud vezmu v potaz cenu 1300 Kč, byl zážitek z raritních vín zakoupených na aukcích víc než odpovídající. Navíc hodně zajímavě poskládaný list kombinující klasické evropské vinařské regiony s víny z USA nebo Austrálie. Prostě pecka!

Pommard Cuvee Dames de la Charite 1990, Hospices de Beaune

Burgundský úvod ve velkém stylu. Základem vína byly hrozny z vyhlášených tratí jako Les Rugiens a Les Petits Epenots. Víno světlejší barvy, s hnědým okrajem. Ve vůni výraznější, nazrálé, s dominantními terciálními tóny sušeného ovoce, lesního podrostu, kůže, oxidativní. V chuti vybavené příjemnou vyšší kyselinou podpořenou o červeným peckovým ovocem. Červený rybíz, třešně, tóny kávy. Chuť je výrazněji svěžejší než vůně. Elegantní, energické. Delší závěr s dobrou kyselou linkou. V super kondici, na vypití teď.

IMG_20220427_212449__01

Carneros Pinot noir 1985, Acacia

Zajímavé srovnání s předchozím burgundským pinotem. Ve vůni hodně výrazné, až překvapivě živé a energické. S tóny jahod, červeného rybízu a malin, lehce nakouřené, kořenité, připomínající hřebíček. Chuť je svěží, na slepo těžko představitelných 37 let! Plnější, s výraznějším sudem, ovocné tóny doplňuje lékořice. Trochu více přímé, méně elegantní než předchozí víno. Jednoznačně novosvětský styl, středně dlouhé, víno není tak vrstevnaté.  Každopádně velký držák, který ještě může ležet na láhvi.

IMG_20220427_212410__01

Barolo 1970, Contratto

Nejstarší víno degustace a láhev z dob, kdy ještě nebyla sedmička jako sedmička. Deklarovaný objem 0,72l. Víno má nahnědlou barvu, ve vůni decentní, prakticky bez ovoce, tóny listí, podrostu. V chuti náznak červených peckovin, ale spíše tóny kůže, vlhké vinice, zemitosti, bujónu. Na víno jsem se těšil, kdo mne zná ví, že Barolo je moje krevní skupina, v tomto případě už ale bylo na mne víno moc nazrálé. Daleko radši bych ho ochutnal tak o dvacet let dříve:)

IMG_20220427_212354__01

Chateau La Lagune 1998, Bordeaux

Haut-Medoc, kombinace odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot, s příměsí Petit Verdot. Tóny tmavých peckovin, švestka, ostružiny, maliny, tóny koření, hřebíček nebo lékořice. Lehce nazrálé, dobrá kombinace ovocných a terciálních tónů. Příjemný projev, i když víno trochu postrádá na komplexnosti a bohatosti chuti. Elegance, jemné pití s lehce vystupujícím tříslem v závěru. Jemná nakouřenost a mineralita v závěru.

IMG_20220427_212336__01

Linticlarus 2007, Tiefenbrunner

Vinařství z Jižního Tyrolska, které dělá kromě jiného asi nejslavnější Müller-Thurgau na světě. V tomto případě ale červené cuvée odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot, zrání 12 měsíců ve francouzských barikových sudech. Tohle bylo super! Nádherné komplexní aroma, temné. Sirupová koncentrace, s tóny černého rybízu, ostružin, doplněné o květinové tóny, fialku. Působí mladým dojmem, jen lehce nazrálé. V chuti plnější, šťavnaté, s tóny tmavého ovoce, lehce do povidel. Působí uhlazeně, s výraznější kyselinou. Bohatá ovocnost, ale zároveň elegance a struktura. Dobrá koncentrace, delší dochuť s vystupujícími tříslovinami. Další potenciál. Zajímavé vrstevnaté víno.

IMG_20220427_212320__01

Real de Asua Reserva 1995, CVNE

Velmi známé vinařství z městečka Haro, klasická Rioja, tohle byla sázka na jistotu. 100% Tempranillo. Tradiční vůně, zemitá, podrost, les, švestky, lékořice. Výrazná, bohatá a zároveň elegantní. V chuti je víno docela nazrálé, s převahou terciálních tónů, sušené ovoce, tabák, kůže. Středně plné, dobrá perzistence, delší kořenitá dochuť. Hodně pěkné víno, s dlouhou dochutí, pravděpodobně někde kolem svého vrcholu. Krásná ukázka potenciálu dobrých vín z Riojy.

IMG_20220427_212259__01

Killermans Run Shiraz 2005, Kilikanoon

Dostat se u nás k dobrému vínu z Austrálie není úplně jednoduché, takže za tenhle vzorek jsem byl hodně rád. Jediné z vín uzavřené pod šroubovacím uzávěrem. Na první přivonění Nový svět a doslova exploze ovoce. Maliny, ostružiny, borůvky, tmavé plody, hodně kořenitý projev. V chuti plné, opět kýble ovoce, komplexní, s pěknou kyselinou. Lehce nakouřené, uzené maso. Působí nejmladším dojmem ze všech degustovaných vín, s dalším potenciálem zrát. Sebevědomý, expresivní novosvětský projev, velmi přístupné víno. Dlouhá dochuť, ve které lehce vylézá alkohol (15 %!). Není to úplně můj styl, ale víno má své nesporné kvality!

IMG_20220427_212241__01

Chateauneuf du Pape 2003, Beaurenard

Víno ze 13 odrůd, základem je Grenache. Oproti Austrálii mnohem jemnější ve vůni relativně nenápadné, ale vrstevnaté. Kombinace sušeného ovoce, připomínající červené peckoviny, tabáku, krabice od doutníků, dřeva, lesního podrostu.  V chuti super, působí plným a zároveň elegantním dojmem. Vyvážené. Výrazné třísloviny, asi nejvíce ze všech vín, švestky, maliny, ale také tóny pepře nebo tabáku. Delší závěr s vystupujícím tříslem. Další potenciál zrání. Moc pěkné, v aktuální kondici pro mne možná nejzajímavější víno z celé degustace.

IMG_20220427_212228__01

Okomentovat:

*

Loading...