Novinky z Krásné hory

Únor, 8.02.2022 08:47

Na závěr moravského víkendu jsme ještě stihli zajet do Starého Poddvorova, do vinařství Krásná hora. S Markem Vybíralem jsme strávili příjemné dvě hodiny, v rámci kterých jsme probrali letošní škody způsobené rozmary počasí, nové výsadby i novinky v sortimentu vinařství. Venku bylo toho času opravdu nevlídno, místo terasy jsme tedy s chutí zasedli uvnitř jednoho z architektonicky nejhezčích vinařství na Moravě.

IMG_20220123_125435

Krásná hora a konkrétně Marek Vybíral jsou výrazné osoby tuzemského biodynamického sdružení Demeter CS. Kde jsou kromě více než desítky vinařů z Čech a Slovenska zastoupeny další farmy hospodařící v duchu biodynamického zemědělství. Setkávání a výměna zkušeností mezi podobně smýšlejícími lidmi zodpovědně hospodařícími s půdou dle všeho skvěle funguje.

Když jsme u té půdy, tak Krásná hora svou rostoucí produkci částečně vyřešila nákupem sedmi nových hektarů vinic poblíž Moravského Žižkova. Jde o dvacetiletý vinohrad, s pestrou škálou bílých i modrých odrůd, který čeká postupná obnova. Na Krásné hoře pracují obecně s hustší výsadbou keřů a v nové vinici by se časem měly primárně objevit odrůdy Pinot noir, Chardonnay nebo třeba Gewürztraminer. V současnosti má vinařství k dispozici 14 hektarů vlastních vinic, z nichž část letos bohužel poničily kroupy a tornádo.

Vinařství Krásná hora se inspirovalo zkušenostmi Milana Nestarce a některých dalších vinařů a dnes prodává většinu svých vín za hranicemi České republiky. Že se vinařství daří je vidět v hlavní výrobní hale vinařství, která působí čím dál víc stísněně, přibývají fermentační nádoby a řady sudů míří čím dál více do výšky. Poprvé jsem byl ve vinařství v roce 2013 a rozdíl je na první pohled znát:)

IMG_20220123_125811

Velmi oblíbená jsou na zahraničních trzích vína z „naturální“ řady, s výraznými malovanými etiketami a jmény. K vinným osobnostem La Blanca, Anna, Pink a Herr Gewürtz nově od letošního jara přibude ještě Miya, tedy nefiltrované šumivé rosé z odrůdy Zweigeltrebe. Řadu „klasických“ vín, které byly doposud vybaveny minimalistickými a elegantními bílými etiketami pak čeká rebranding. Bílá vína dostanou výraznou modrou etiketu a červená vína červenou.

Z vín, která jsme s Markem Vybíralem ochutnali, bych na úvod vypíchnul příjemný lehčí bílý Pinot Gris 2020. Víno s velmi jemnou aromatikou, vůně připomíná zralé citrusy, žlutá jablka, trochu lučních květin. V chuti středně plné, s tóny citrusů, žlutých jablek, super minerální.  Opravdu skvěle pitelné víno, přímočaré, letní, vyvážené.

Ačkoliv v tuzemsku bílá cuvée mezi pijáky vín příliš neletí, tak Viktoria z Krásné hory je za mne dlouhodobě skvělý počin. A nejinak je tomu i v případě ročníku 2018. Výraznější aroma sudu, nakouřené ve vůni, s tóny bílých peckovin, hrušky nebo meruněk. V chuti středně plné, s dobrou kyselostí a příjemným ovocným projevem. Víno vůbec nepůsobí těžce, sud je dobře integrovaný. Šťavnaté víno burgundského štychu.

Mladý Ryzlink rýnský 2021 je vybaven typickým odrůdovým charakterem, s tóny jablek nebo citrusových plodů. V chuti výrazně svěží, s vyšší kyselinou a čerstvými ovocnými tóny. Ty připomínají meruňky, kdoule, žlutá jablka. Ani v chuti nechybí citrusové plody, super svěží víno s jemnou mineralitou a delikátní energickou dochutí.

Mile mne překvapil Pinot noir 2020 Barrel Selection. Víno se světlejší rubínovou barvou. Ve vůni tóny připomínající třešně, červený rybíz, maliny. V minulosti mi tohle víno evokovalo spíše novosvětský styl s výraznějším otiskem dubových sudů, ne tak ale v ročníku 2020. Víno působí vyváženě, elegantně, s tóny šťavnatých peckovin, jahod nebo růže.  Delší závěr, sofistikovaný a přímočarý zároveň. Jemné uhlazené třísloviny.

Z řady Barrel Selection nechybělo Chardonnay 2020. Ve vůni víno nepůsobí nikterak zvlášť sebevědomě, ale vše dohání v chuti, kde se prezentuje krásnou kombinací sudu a peckového ovoce. Středně tělnaté, s dobrou délkou. Super, lehce nakouřené, trocha bylinek a zralé peckové ovoce připomínající, meruňku, žlutý meloun nebo hruška. Hodně zajímavé víno i ve svém mladém věku. Vanilkou šmrncnutá dochuť.

IMG_20220123_131647

Okomentovat:

*

Loading...