Znovuzrozená Schiava

Květen, 3.05.2024 11:51

IMG_20240425_145222Část minulého týdne jsem strávil průvodcováním po Jižním Tyrolsku. Se sympatickou skupinkou jsme navštívili osm vinařství a ochutnali desítky vín. Oblíbeným tématem vášnivých diskuzí a nejapných vtipů se mezi námi stala Schiava neboli Vernatsch. Odrůda, která ještě v relativně nedávné minulosti tvořila drtivou většinu vinic Jižního Tyrolska, má totiž řadu zastánců mezi místními, ale málo pochopení u přespolních. Schiava je typicky lehčí červené víno určené ke každodennímu popíjení, nic extrémně rafinovaného. Některá vinařství ovšem disponují velmi starými keři Schiavy a jejich vína nabízí nevšední zážitek.

Osud Schiavy v Jižním Tyrolsku tak trochu připomíná příběh Modrého Portugalu u nás. Odrůda byla v minulosti preferována vzhledem k vysokým výnosům, které bez problémů generovala a charakter vín vyhovoval jejich všednímu účelu. Dobrá pitelnost a dostupná cena. V posledních dekádách se ale změnily preference milovníků vín i vinařů a z 75% podílu na vinicích Jižního Tyrolska výsadby Schiavy klesly na aktuálních 13 %.

Ačkoliv je Schiava stále nejrozšířenější modrou odrůdou Jižního Tyrolska, má v regionu stále výraznější konkurenci v odrůdách Pinot noir, Merlot nebo Cabernet Sauvignon. Schiava dostatečně nevynáší pěstitelům ani vinařům, a proto její hektarová plocha tak dramaticky klesla.

Konkurence pro Gamay

Název Schiava se ve skutečnosti vztahuje na skupinu vzájemně nepříbuzných odrůd, jejichž společným znakem byl způsob vedení, respektive „zotročení“ Římany tím, že byly přivázány ke sloupům. Hlavní a nejrozšířenější je odrůda Schiava Grossa. Dodnes je řada starých vinic se Schiavou vedena v podobě vysokých pergol, které chrání hrozny před vlhkostí od země a zajišťují dostatečnou ventilaci vzduchu. Nejvíce výsadeb Schiavy najdete na jih od Bolzana, typicky v rámci teplejšího klima kolem jezera Caldaro (Kaltern).

Schiava je podobně jako Pinot noir prevít ve vinici. Má velmi tenké slupky bobulí a je tak náchylná k plísním a dalšímu poškození. Tenká slupka v kombinaci s velkými bobulemi vytváří víno jemně ovocné s nevýraznými taniny.

Aktuální poptávka po lehčích červených vínech ze strany některých milovníků vín ale hraje Schiavě do karet. Pokud ji lehce podchladíte, s chutí láhev Schiavy vypijete i během letních veder. Svým charakterem a světlejším odstínem ve skleničce někdy Schiava připomíná vína odrůdy Pinot noir, Gamay nebo zmíněného Modrého Portugalu. Ve vínech typicky ucítíte tóny jahod, červeného rybízu, mandlí nebo fialky. Vína jsou středně plná až lehčí v chuti a disponují příjemnou svěží kyselinou.

Najít opravdu zajímavé a strukturované víno odrůdy Schiava ovšem není úplně jednoduché. Klíčem k úspěchu jsou často staré keře, teprve když vinice dosáhnou vysokého věku, objevuje se ve vínech Schiava hloubka a rafinovanost. Problém pak není ani archivační potenciál těchto vín.

IMG_20240424_163505

Pokud bych měl dát několik tipů, v první řadě by to bylo vinařství Cantina Girlan a jejich víno Gschleier Vernatsch Alte Reben v ročníku 2020 a především úžasném ročníku 2016. Osm let stará Schiava naslepo lehce zaměnitelná s elegantním a komplexním Pinotem noir.  Staré keře Schiavy má i biodynamické vinařství Manincor. Jejich víno Schiava Keil pochází ze stejnojmenné vinice, která byla jako prémiová poloha zmiňována již v 17. století. Vinařství tu má vysazeny 30 až 100 let staré keře. Keil je doslova pohlazení na jazyku, víno šťavnaté a delikátní. Víno před nalahvování zraje půl roku ve větších sudech. Ze starých keřů je i prémiové víno Quintessenz Kalterersee Classico Superiore Alto Adige DOC 2020 z vinařství Kellerei Kaltern. TOP řada vinařství, v tomto případě s pěkným hodnocením 92 bodů od Roberta Parkera.

Lehčí červená vína jsou opět v kurzu a Schiava je italská odpověď na francouzské Gamay. Podle místních výrobců začíná export Schiavy pomalu růst a znovu zažehnutý zápal některých vinařství pro tuto tradiční odrůdu začíná inspirovat další. Budoucnost Schiavy tak může být stejně zářivá, jako její světle rubínová barva ve skleničce.

Schiava

1 komentář:

Sajmik

17. May 2024 21:07

Včera jsem – podnícen Vaším článkem – otevřel Vernatsch 2016 od Tiefenbrunnera. Moc pěkné víno pinotového typu, bezvadně sladěné, skvěle pitelné, bez vyložených známek nazrálosti. Potěšilo.

Okomentovat:

*

Loading...