WOW: Petrolejový Riesling z Tasmánie

Duben, 3.04.2020 07:33

Minulý týden tenhle blog oslavil své deváté narozeniny. První příspěvek na původní adrese podkorkem.net jsem totiž publikoval 27. března 2011 a do dnešního dne ho následovalo 768 pokračování. Těch devět let jsem oslavil relativně skromně, bez ohňostroje, ale s Rieslingem 2011 z australského vinařství Josef Chromy. Víno jsem měl původně nachystané na slepou degustaci Ryzlinků rýnských, která měla proběhnout minulý týden v pondělí. Zvědavost mne ale nakonec přemohla. Pokud se přece jen jednou zrušená ochutnávka uskuteční, určitě tam tenhle povedený kousek s českým příběhem zařadím.

IMG_20200402_141112

Expert na australská vína rozhodně nejsem, asi jako nikdo v tuzemsku. Jestli je některá vinařská velmoc celkem zoufale zastoupena na našem trhu, tak je to podle mne právě Austrálie. Tuhle rozmanitou vinařskou zemi s 146 000 hektary vinic a 65 vinařskými oblastmi u nás bohužel reprezentují hlavně levné supermarketové věci. Škoda, v Austrálii je určitě z čeho vybírat. Když má našinec chuť zkoumat Cabernet Sauvignon z Margaret River nebo Coonawarry, Riesling z Eden valley, Shiraz z Barossa valley nebo Semillon z Hunter valley, musí se celkem posnažit a pátrat.

Austrálie rozhodně může posloužit jako zajímavá inspirace. Vinaři tu nejsou svázáni tradicemi či apelačními pravidly, takže zdejší produkci nechybí pestrost. To ostatně potvrdil v rozhovoru před rokem můj kamarád Honza Táborský, toho času zaměstnán v jednom vinařství nedaleko Sydney: „Neexistence apelačních pravidel a historických tradic znamená, že se tady dělají neuvěřitelné věci. Před cca deseti lety tady vznikla nová škola, která experimentuje ad absurdum – občas jsou z toho geniální kousky (tuhle jsem měl fantastický whole bunch Cabernet Sauvignon) a občas totální úlety jako Riesling fermentovaný s bylinkama.“

Tasmánie a její vína

Pokud máte tipy na prověřená australská vína dostupná na českém trhu, určitě se o ně neváhejte podělit v komentářích. Dnes se podíváme na úplný jih vinařské Austrálie, a sice do vinařského regionu Tasmánie. A nejjižnější v tomto případě znamená i nejchladnější. Tento nevelký ostrov ve vinařském světě nejvíce proslavila šumivá vína dělaná tradiční metodou druhotného kvašení v láhvi. Ta v současnosti tvoří asi třetinu zdejší produkce vín. I proto aktuálně na zdejších zhruba 1500 hektarech vinic vládnou dvě odrůdy Pinot noir a Chardonnay. Dohromady se 70 % viniční plochy. Z dalších odrůd se zdejší vinaři zaměřují hlavně na bílé odrůdy jako Sauvignon blanc, Pinot Gris nebo Riesling.

Poslední jmenovaná odrůda se v Austrálii aktuálně pěstuje na 3000 hektarech vinic (2,3 % vinic), takže rozhodně nepatří mezi profilové odrůdy. Do budoucna to tu navíc s Rieslingem vypadá všelijak, za poslední dekádu výsadby poklesly zhruba o 1000 hektarů. Nejvíce je Riesling zastoupen v regionech Clare valley, Riverina a Eden valley. Pokud by vás zajímalo, která bílá odrůda naopak v poslední dekádě hektarově v Austrálii míří strmě vzhůru, je to již zmíněmé Pinot Grigio nebo chcete-li Pinot Gris.

Zpět na Tasmánii, místní produkci vín má pod palcem asi 160 vinařství. Jedním z nich je i Josef Chromy Wines, založené v roce 2007 českým emigrantem stejného jména. Josef Chromý  emigroval z tehdejšího Československa v roce 1950, v té době jako 19letý mládenec. Po krátkém pobytu ve Vídni zamířil do daleké Austrálie, kde pro sebe viděl větší perspektivu. Na plavbě na zaoceánské lodi směrem k novému domovu oslavil své 20. narozeniny.

Během 36 let se mu v Tasmánii podařilo vybudovat úspěšnou firmu Blue Ribbon Meat Products, která v roce 2012 zaměstnávala přes 500 zaměstnanců a dosahovala obratu 80 milionů amerických dolarů. Už v roce 1993 ovšem začal se svojí ženou investovat v oblasti výroby vína a v roce 2007, tedy ve věku 76 let, pak Josef Chromý založil firmu Josef Chromy Wines.

Dnes vinařství hospodaří na 60 hektarech vinic v rámci Tamar valley na severu ostrova, odrůdové portfolio tvoří Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Gris, Riesling a Sauvignon Blanc. Vína Josef Chromy Wines seženete v nabídce společnosti Best Wines.

Riesling 2011, Josef Chromy, 12 %    Hodnocení: 89/100

Téměř desetiletý Riesling, ve skleničce s výraznější zlatavou barvou. Aroma je pronikavé a na první dobrou v něm okamžitě poznáte zrálý Riesling. Kombinace zralých citrusů, grepu, meruněk, bílé květy, zřetelné tóny petroleje. V chuti je víno příjemně živé, kyselina není nikterak vražedná, postupně se v chuti prosazuje a mírně vystupuje v závěru. Pikantní limetka, citrusy v kombinaci s heřmánkem a bylinkovými tóny. Delší dochuť. Tohle víno mi sedlo moc. Po sedmičce se zaprášilo, daly by se vypít klidně dvě. Víno je krásně nazrálé, určitě ještě může chvilku zůstat v archivu, za mne je ale už na svém vrcholu, nebo spíše lehce za ním.

Orientační cena: 579 Kč (Bestwines.cz)

IMG_20200402_141203

Okomentovat:

*

Loading...