WOW!: Nigori 2017 aneb trochu jiný vlašák

Leden, 24.01.2020 07:20

Pokud si mohu vybrat, raději většinou sáhnu po rýnském než vlašském. Řeč je samozřejmě o Ryzlinku, respektive vínech dvou na první pohled sice podobných, ve skutečnosti ale zcela odlišných odrůd. Dnes to ale každopádně bude o vlašáku, i když ne úplně typickém. Nigori 2017 je víno z Jihoslovenské vinařské oblasti, konkrétně z dnes již kultovního vinařství Strekov 1075.

IMG_20200118_144242

Stejně jako před rokem i letos jsem tohle víno ochutnal na více než povedeném vinném festivalu Bottled Alive v Táboře. Akce, která sice nemá tak dlouhou historii jako tematicky podobný a slavnější pražský festival Praha pije víno, svou atmosférou je ale dnes paradoxně daleko autentičtější. Je tu sice o něco méně vinařů (i tak je během jednoho odpoledne nemožné vše ochutnat), hlavně je tu ale o poznání méně pražských hippsterů, kterým o samotné víno možná tolik nejde, ale někdo jim řekl, že teď frčí konzumace nesířených vín. Může za to možná 90 minut dlouhá cesta vlakem do Tábora, kterou by museli v případě Bottled Alive podstoupit. Organizátor Honza Čulík by si jistě přál méně pražské lenivosti, já ale říkám zaplaťpánbůh. V Táboře tak na Střelnici potkáte opravdové „srdcaře“ a vinné nadšence, namíchané se zástupci velmi živé táborské vinné scény. Lidí tak akorát, atmosféra uvolněná až skoro rodinná.

Loni jsem se na festivalu zaměřil na slovenské producenty, letos jsem spíše neorganizovaně ochutnával některá prověřená jména. Potěšila vína Herzánovi, Nibiru, Krásná hora, Petr Kočařík, Magula, Marvla Tindo, Jaroslav Osička, rakouský Weninger a jeho Frankovky nebo Joiseph. Z nových tváří třeba zajímavé bublinky od Punkista nebo některá vína od spolku Svéhlaví. Mrzelo mne, že letos nakonec nebylo Slobodné vinárstvo, na jejichž stánku bylo loni spousta legrace, ale stejně tak jsem se těšil na stánek Strekov 1075.

Tohle slovenské vinařství vede charismatický Zsolt Sütő, který v Táboře nemohl chybět. Vyhlášená jsou zejména jeho červená vína, jako Frankovka nebo Portugal, ale za ochutnání u Strekov 1075 vždy stojí prakticky vše. Zajímavě udělaná osobitá vína bez „makeupu“, ale i tak s velkým sexappealem. Tohle prostě chcete pít! Dva roky to pak u mne vyhrává Nigori.

Nigori 2017, Strekov 1075, 12,5 %     Hodnocení: 90/100

Jde o 100% Ryzlink vlašský, z organické vinice, vyrobený bez selektivních kvasinek nebo jiných přidaných látek. Delší macerace na slupkách. Víno nejprve zraje 10 měsíců v dubových sudech v kontaktu s kvasinkami, které se před lahvováním promíchají a skončí tak v průhledných sedmičkách. Víno má minimální obsah celkové síry. Jeho barva je oranžově žlutá, logicky zakalená. Ve vůni se objevuje peckové ovoce, jablka, kvasinky. Co mne na tomhle víně neskutečně baví je jeho chuť. Plnější, krémová, šťavnatá a vyvážená. Doslova pohlazení po jazyku, víno, které klame svým vzhledem. Žádný divočák, naopak krásně uhlazené a srovnané, prostě návyková záležitost. Chuť je suchá, osvěžující, nechybí tóny připomínající žluté peckové ovoce, grep, kvasinky, jemnou vanilku, mineralitu. Téhle „strekovské medicíny“ bych si mohl dávat po ránu skleničku snad denně.

IMG_20200118_144522-1

Okomentovat:

*

Loading...