Výprask nejen pro Amálku

Květen, 18.05.2011 06:26

Začátek května bývá ve Valticích tradičně v režii jedné z nejprestižnějších tuzemských soutěží – Valtických vinných trhů (VVT). Letos se uskutečnil již 44. ročník tohoto soutěžního klání a zatímco organizátoři neskrývali nadšení z velkého zájmu veřejnosti (6000 návštěvníků), bodové zisky některých zavedených vinařských firem vzbudily spíše rozpaky. Valtické vinné trhy potvrdily, že pro řadu vinařů nebude ročník 2010, co se týká kvality vyprodukovaných vín, žádný megašlágr.

Již několik měsíců se v médiích objevují vyjádření vinařů na téma nepřízeň počasí a jeho negativní dopady na kvalitu hroznů. Réva byla napadena různými chorobami a hroznů se sklidilo nejméně za několik posledních let. Podle zprávy Českého statistického úřadu vinaři zpracovali celkem 45 923 tun hroznů, což je o třetinu méně než v roce 2009 a dokonce o polovinu méně, než v letech 2007 a 2008. Matka příroda si loni na vinařích smlsla.Prvním údajem, který působí v souvislosti s Valtickými vinnými trhy rozpačitě, je samotný počet přihlášených vín a vinařských firem, které se tuzemského „vinařského Wimbledonu“ zúčastnily. Zatímco v loňském roce přihlásilo 151 účastníků 910 soutěžních vín, letos to bylo 830 vzorků od 140 vinařských firem. Při detailnějším pohledu a výsledky Valtických vinných trhů to navíc vypadá, že produkce některých vinařů v loňském roce opravdu zůstala za věhlasem z předcházejících let. V řadě případů se navíc jedná o TOP producenty vín v České republice. Příkladem budiž třeba Vinařství Tomáše Krista, které v uplynulých letech patřilo k největším sběratelům ocenění, ať už v tuzemsku či zahraničí. V loňském roce museli odjet zástupci firmy z VVT spokojeni, však taky hned osm jejich vín bylo v rámci soutěže oceněno medailí nebo diplomem. Letos se museli spokojit s „pouze“ dvěma diplomy za Ryzlink rýnský 2010 a Tramín červený 2010. Vzorků přitom přihlásili do soutěže podobně jako loni, a to hned 14. Některá vína od Krista přitom dopadla nekřesťansky špatně a pohybovala se na chvostu odrůdových kategorií, např. Veltlínské zelené (71,67 bodů), Müller Thurgau (72 bodů) nebo Zweigeltrebe (73,33 bodů). Euforie asi nezavládne ani ve vyhlášeném vinařství Kovacs z Novosedel. Nejenže nezískalo ani jedno ocenění, ale navíc dostala „sekecmazec“ jejich vyhlášená Amálka. Rozumějte Cuvée Amálie (Muškát moravský a Irsai Oliver), které v ročníku 2009 dostalo na valtických trzích diplom a slušných (85,33 bodů). Letos porotci počastovali víno v ročníku 2010 jen 69 body!  Zdroj: http://www.vinnetrhy.cz/  Zklamáním při pohledu do výsledkové listiny jsou i hodnocení vín Nového vinařství. Ze 14 přihlášených vzorků dostala pouze dvě vína diplom (Cevée Fantom klaret, Cépage Muškát Ottonel). Polovina vín této vinařské firmy, která velmi intenzivně pracuje na své image vinařského inovátora, nedosáhla ani na hranici 80 bodů.Bez ocenění ostatně z letošních Valtických vinných trhů odjíždělo více ostřílených borců. Byla mezi nimi například vinařství Reisten, Mikrosvín Mikulov, Jedlička & Novák, Vinofol, Waldberg Vrbovec nebo vycházející star v podobě vinařství Gotberg.

Na velikosti nezáleží

A komu se naopak nejvíce dařilo? Absolutně nejúspěšnějším vinařstvím se staly Vinné sklepy Valtice, že by protekce na domácím hřišti? Ať je to jak chce, tenhle tuzemský vinařský kolos (roční produkce 4 miliony lahví) obdržel od poroty 10 medailí a dalších šest diplomů. Nejlépe hodnoceným vínem se stalo Neuburské 2010 pozdní sběr, které dostalo slušnou známku 88,67 bodů. Vinné sklepy do soutěže nasadily neuvěřitelných 37 vín (ročníku 2010 a 2009) a pouze dvě z nich nedosáhly na 80bodovou známku.Pro mě osobně je příjemné překvapení pomyslná stříbrná příčka mezi vinařstvími, kterou obsadilo rodinného Vinařství Kosík z Tvrdonic. Získalo totiž hned osm medailí (z toho tři zlaté pro Rulandské bílé, Muškát moravský a AVE klaret) a jeden diplom. Celkem mělo vinařství v soutěži 14 vín a jediné Rulandské modré nepokořilo hranici 80 bodů (79 bodů). Co dodat…Kosík z Tvrdonic? Zřejmě slušnej oddíl. Pražáci si pro vína od Kosíka můžou zajít třeba na Vinohrady do příjemné Vinotéky ve dvoře. Stejně jako naši hokejisté na Slovensku dopadlo nakonec mladé Vinařství Josef Dufek. Tohle vinařstvíčko vyznává strategii, že v rozmanitosti je síla, a proto na svých osmi hektarech pěstuje hned 25 odrůd vína. Z Valtických vinných trhu si odvezlo tři medaile a šest diplomů. Hned šest vín přitom dosáhlo skóre 86 a více bodů (Neuburské, Modrý Portugal, Hibernal, Pálava, Ryzlink vlašský a Aurelius). Výsledky Valtických vinných trhů jsou poměrně zajímavé počtení. Já se do nich na peróně začetl, až mi ujel vlak. Nakonec je to celkem pozitivní zpráva o kvalitě aktuálního ročníku vín. Přes poplašné zprávy o historické neúrodě, totiž zdá se řada tuzemských vinařství dokázala vyprodukovat vína prvotřídní kvality. Navíc se v konkurenci velkých vinařských molochů neztratili ani malí rodinní vinaři. Pokud hledáte tipy na zajímavá vína od méně známých vinařů, doporučuji přečíst i vám.

Okomentovat:

*

Loading...