Vintage: Pot a dřina na novozélandských vinicích

Duben, 29.04.2020 08:06

V luxusní restauraci mezi jednotlivými vzorky nebo na gauči doma popíjejíc s partnerkou, jeden občas zapomíná, že za vínem ve skleničce není jen sluníčko a vyzrálé hrozny, ale také něčí pot, krev a slzy. Přesně to se teď snaží se svým novým dokumentem Vintage připomenout vinařství Villa Maria. Partička od pohledu sympatických Novozélanďanů zodpovědných za kvalitu vín v jednom z nejslavnějších vinařství své země, si před kamerami prochází 40denní psychickou a fyzickou torturou. Napnutí jak to vše dopadne, od sklizení prvního hroznu až po hotové víno ročníku 2019.

3---Stu-Dudley-Villa-Maria---1200x475

Téma dokumentu není úplně nové, několik podobných děl se již ve světě pohyblivých obrázků objevilo. Osobně jsem si při sledování Vintage vzpomněl třeba na celkem povedený snímek A Year in Burgundy (2013). V něm na příbězích několika vinařů slavného francouzského regionu divák sleduje radosti a starosti výroby vína od sklizně do sklizně. Nový dokument Vintage pak příběh zhušťuje na 40 dní v roce, kdy z pohledu vinařství vše akceleruje, jak ve vinohradech, tak ve sklepě.

Dokument má něco málo přes hodinu a tato stopáž je za mne úplně ideální. Film totiž někdy působí malinko ukecaně a „Hollywoodsky“ se tu hraje silně na city. Jednotliví protagonisté spíš mluví o svých pocitech z probíhající sklizně než, že by servírovali fakta o terroiru, jednotlivých odrůdách či charakteristice ročníku. Celek působí tak trochu jako náborový materiál pro kandidáty o zaměstnání ve Villa Maria. Všichni jsou ryzího charakteru, vysmátí a milí lidé, a ačkoliv si viditelně sahají občas na dno svým sil, člověk by si to chtěl dát z fleku s nimi.

Kromě slov vintage a wine je asi třetím nejčastěji zmiňovaným termínem 24/7 neboli „twentifourhoursaday“. Nutno dodat, že občas kruhy pod očima a nezdravě vypadající obličeje hlavních protagonistů vydají za tisíc slov (zejména v případě vinohradníka Stuarta Dudleyho). Ono se také není co divit, tihle mládenci totiž nemají na starost dva nebo tři nerezové tanky a pět beček vína.

Vinařství Villa Maria založil v roce 1961 tehdy 21 let starý George Fistonich. Od té doby se mu pod rukama tak nějak rozrostlo a dnes zaměstnává na 250 lidí. Vinařství disponuje 150 hektary vlastních vinic, na kterých jsou vysazeny odrůdy jako: Pinot noir, Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Franc, Syrah nebo Malbec. Další hrozny vinařství zpracovává v rámci spolupráce s externími pěstiteli. Vinařství v posledních letech sbírá ocenění jak na domácí, tak mezinárodní půdě a rozhodně patří k tomu nejlepšímu z této relativně mladé vinařské země.

A to je určitě důvod, proč nahlédnout pod pokličku špičkového výrobce vín, navíc operujícího v podmínkách diametrálně odlišných od toho, na co jsme zvyklí u nás na Moravě. Určitě bych vypíchnul vizuální stránku dokumentu, dechberoucí jsou nádherné záběry na nekonečné vinice uprostřed dramaticky vypadajících údolí, ale i menší tratě poblíž oceánského pobřeží. Nechybí kombajny sklízející hrozny Sauvignonu uprostřed noci, stejně tak pohledy do fermentačních tanků.

gisbornevillamaria2

Ročníkové vdovy

Jak dokument ukazuje, během sklizně netrpí jen osoby zodpovědné za výsledek ročníku, ale během finálního měsíce také další rodinní příslušníci. V dokumentu se objevuje termín tzv. „vintage widows“, tedy manželek vinohradníků a enologů, jejichž manželé po dobu sklizně připomínají spíše protagonisty béčkového zombie horroru. Domovem se plouží bez duše a zájmu, myšlenkami daleko mezi dokonale rovnými zelenými řádky Pinotu nebo Sauvignonu.

V dokumentu nechybí i oblíbené téma udržitelnosti vinařské produkce, které je na novém Zélandu, ale i jinde ve světě aktuálně víc než aktuální. Zároveň i na Novém Zélandu se perou s nám dobře známými ničiteli vinic, jako je ptactvo nebo divoká prasata. Škody v případě vinařství Villa Maria se každoročně počítají ne v kilogramech, ale tunách hroznů.

No je to prostě drama, než se Vám dostane víno do skleničky. Pokud to chcete vidět na vlastní oči, dokument Vintage si můžete online zapůjčit za zhruba 4 americké dolary. Konkrétně na této stránce: https://vimeo.com/ondemand/vintagewine?_ga=2.126186693.975165709.1588137255-599520389.1587380436

Nový Zéland

Okomentovat:

*

Loading...