Vinohrad: Kdo si hraje, nezlobí a pije!

Srpen, 5.08.2022 07:09

Kromě vína mám rád deskové hry všeho druhu a čas od času tyto dvě vášně s radostí kombinuji. Před pár lety jsem tu psal o poměrně komplikované deskové hře Vinhos, kterou hraju se přiznám jen velmi zřídka. Jen příprava všech hracích komponent vás totiž stojí minimálně půlku vypité flašky a pár vrásek na čele. Má sbírka deskových her se pak nedávno rozrostla o velmi povedenou hru Vinohrad (v originále Viticulture, včetně rozšíření Tuscany), kterou, pokud občas rádi hrajete, vřele doporučuji vyzkoušet. Je to pecka!

IMG_20220803_204828

Vinohrad není příliš komplikovaná hra, stačí na internetu najít některý z videonávodů či recenzí a po pár desítkách minut můžete hrát. I vytištěný návod v českém jazyce je velmi srozumitelný a ne příliš obsáhlý. Samotná příprava hry pak zabere jen pár minut, což velmi oceňuji. Chcete hrát? Stačí středně velký stůl a za chvíli už to sviští!

Vinohrad je typickou worker-placement deskovkou, každý hráč má tedy několik pracovníků, které umísťuje na různá políčka ve hře, aby získal konkrétní benefit, mohl něco postavit, vysadil révu nebo vyrobil víno. V rámci příchozích objednávek pak může víno ze svého sklepa hráč prodat a získat za něj vítězné body. Hráč, který dosáhne mety 20 vítězných bodů vyhrává.

Vinohrad jsem hrál zatím všeho všudy čtyřikrát a těším se na další seanci. Hra je skutečně hodně zábavná, hráči si s ohledem na omezené množství políček vzájemně lehce škodí, přičemž z počátku mohou zvolit různé strategie, jak dosáhnout konečného vítězství. Zajímavou proměnou jsou ve hře karty „návštěvníků“, které můžete získat a které hráčům poskytují zajímavé bonusy a odměny. Jednotlivé hry tak nikdy nejsou stejné a svou strategii postupně měníte i podle získaných odměn a bonusů.

Hra má skvělou gradaci, celkem její zahrání trvá kolem hodiny a půl. Záleží samozřejmě na počtu a rychlosti hráčů (hra je určena pro 2-6 hráčů). Každé kolo se skládá ze čtyř částí, symbolizujících čtyři roční období. V první polovině každý staví potřebné stavby, postupně vysazuje révu do svých vinic a skóre vítězných bodů se příliš nemění. Jakmile jsou ale kádě s hrozny a sklepy s vínem zaplněné, vše dostává rychlý spád a vy musíte zvažovat každý krok, včetně toho, jak přibrzdit konkurenta.

IMG_20220804_211531

Vinná tematika je samozřejmě skvělým bonusem hry, ale mnohem více oceňuji její mechanismus a skvělou hratelnost. Celkově není příliš náročná, takže se u ní pobaví i méně závislí hráči, na druhou stranu není fádní a věřím, že mezi mými oblíbenými hrami zůstane dlouho.

Hru v českém jazyce vydalo Albi, takže ji seženete v jejich prodejnách, případně samozřejmě na internetu. Celé balení má relativně skromné rozměry, bez problémů ji můžete přibalit na dovolenou, nebo na víkend na chalupu. A nezapomeňte samozřejmě ani na pár lahví dobrého vína, bez kterého by to hraní nebylo úplně ono.

Okomentovat:

*

Loading...