Vinhos aneb vinařem v Portugalsku

Červenec, 24.07.2019 07:49

Přiznám se, že mám slabost pro hry všeho druhu. Dobré víno napárované s nějakou super deskovkou, to je kombinace, která mi bezpečně udělá radost. Můj poslední úlovek, desková hra Vinhos tuto zábavu ale povznáší na novou úroveň. Vinhos je zřejmě nejlepší desková hra na světě, jejímž jediným a ústředním tématem je víno.

doine

Když jsem před pár týdny v jednom hráčském shopu ve vitríně uviděl velkou barevnou krabici hravě pomalovanou motivem láhve červeného vína, barikových sudů a vinice, navíc s nápisy Vinhos, Reserva Especial nebo Deluxe Edition, nevěřil jsem svý očím. Na chvíli jsem dokonce zapomněl, že si jdu vyzvednout kartičky na Magic The Gathering. Stáli jsme od sebe asi na dva metry a já zíral v překvapeném úžasu. Přesně ty pocity, jako když poprvé v životě ochutnáte Barolo… Cože? Něco takového existuje? Tohle jste přede mnou celou dobu schovávali?

Každopádně když jsem se probral z bdělého kómatu, věci nabraly docela rychlý spád. Po krátkém googlování a zjišťování vo co go, následovala online rezervace a za pár dní se možná jediné vydání téhle hry v ČR přestěhovalo z vitríny neútulné herny v Karlíně do mé knihovny v obývacím pokoji.

Vinařem na šest let

Pochopit celou hru Vinhos není úplně jednoduché, na Youtube jsou ale některá názorná videa, která pravidla vysvětlují. Takže úplně, úplně v kostce… Celá hra je rozdělena na šest ročníků, v rámci kterých můžete dělat omezené množství aktivit, jako nákup vinic v různých portugalských vinařských regionech (každý má samozřejmě svá specifika), zakládat vinařství, pořizovat sklep, najímat vinohradníka nebo sklepmistra, prodávat víno, exportovat nebo do svých řad angažovat vinné experty. Vše se samozřejmě promítá do hodnoty a množství vín, které na konci toho či onoho roku vyprodukujete.  V některých letech pak do hry vstupuje ještě veletrh, ze kterého musíte vytěžit maximum. Volíte umístění stánku, víno ze svých zásob, které chcete prezentovat. Také každý rok má svá specifika, která mají vliv na kvalitu produkovaných vín a na Váš celkový úspěch či neúspěch. Spousta faktorů, které mohou ovlivnit, jak ve finále skončíte, tedy kolik vítězných bodů získáte a zda bude úspěšnějším vinařem, než Vaši protivníci.

IMG_20190715_090714

Hra nabízí širokou škálu strategií, ať už jde o počet vinařství, která budete chtít vybudovat (můžete vyrábět relativně málo, ale kvalitního vína, nebo hodně méně kvalitního vinného moku), volbu regionů, orientaci na export nebo spíše domácí prodej, větší či menší zapojení vinných expertů do své strategie apod. Hra ve dvou trvá cca jednu až dvě sedmičky vína (60-90 minut), při více hráčích počítejte s více lahvemi (minimálně 2 hodiny):).

Vinhos je navíc krásně zpracovaná deskovka. Na stole (budete potřebovat relativně velký) vypadá prostě skvěle. Od originálního grafického pojetí (Iana O’Toole), přes kvalitní a roztomilé dřevěné komponenty, až po různé pomůcky, žetony a samotný návod. Jak jsem pochopil, autor hry Vital Lacerda je v komunitě celkem pojem a má za sebou více zajímavých projektů. Vinhos se rozhodně povedlo, nadchne zejména fanoušky strategických her.

IMG_20190715_090817

Navíc Deluxe Edition obsahuje prakticky dvě hry v jednom. Původní verzi hry nazvanou „ročník 2010“ a verzi s lehce upravenými pravidly „ročník 2016“. Každá má svou desku, návod a některé komponenty, které se nepoužívají v té druhé.

Podobně jako to Barolo, ani Vinhos není úplně jednoduchá záležitost. Pochopit tuhle hru trvá relativně dlouho, já studiem pravidel strávil prakticky jeden celý večer (a jednu sedmičku vína) a trvalo nám zhruba dvě celé hry, abychom si je víceméně zažili. Když se ale Vinhos dostanete pod kůži, budete tu hru milovat. To samé platí samozřejmě i o Barolu.

PS: Pokud by měl někdo chuť vypít několik lahví a strávit vinné odpoledne/večer hraním této deskovky, dejte vědět, můžeme zkusit něco vymyslet.

Okomentovat:

*

Loading...