Rumeni Muškat, Sivi Pinot, Laški Rizling Modra Frankinja… ano zní to povědomě. Slovinsko toho má jako vinařská země relativně hodně společného s Českou republikou a jsou to nejen výše uvedené odrůdy. Prostřednictvím projektu Vajn.cz, který se na dovoz slovinských vín specializuje, jsem měl možnost šestici mladých a svěžích ovocných vín z této pro nás trochu „exotické“ vinařské země ochutnat.
Slovinsko si za poslední desetiletí prošlo podobným vývojem jako vinařská branže v tuzemsku. Země s dlouhou historií výroby vín se v roce 1991 jako první z bývalé Jugoslávie osamostatnila, v roce 2004 vstoupilo Slovinsko do Evropské unie. Dnes rozloha vinic ve Slovinsku dosahuje zhruba 25 000 hektarů a v tomto ohledu tak předčí Českou republiku. Stejně jako naši vinaři, se ti ve Slovinsku orientují spíše na bílá vína, která tvoří až tři čtvrtiny produkce.
Proč o slovinských vínech běžný Čech neví prakticky nic? Je to prosté, osud slovinských vín je podobný jako těch našich. Drtivou většinu, tedy až 95 %, si vypijí sami Slovinci a za hranicemi země tak končí jen mizivá část produkce. Dalším společným znakem je převládající kontinentální klima, s horkými léty a suchými mrazivými zimami. Co se týká vinařských regionů, třemi hlavními jsou Podravje, umístěné na severu a východě země, Primorska na západě a Posavje na jihovýchodě.
Prvně jmenovaná oblast je s více než 10 000 hektary vinic největší v zemi. Produkují se tu zejména bílá odrůdová vína jako Laški Rizling (Vlašský ryzlink), Šipon (v Maďarsku známý jako Furmint), Renski Rizling (Ryzlink rýnský), Chardonnay, Sauvignon blanc, Sivi Pinot (Rulandské šedé) nebo Rumeni Muškat (Muškát žlutý). V Posavje (5500 hektarů) ve vinicích najdete relativně hodně modrých hroznů, zejména Modrou Frankinju (Frankovku modrou), Zweigelt, Gamay, Pinot Modri (Rulandské modré) nebo Šentlovrenku (Svatovavřinecké). Vinařská oblast Primorska udělala od 90. let velký skok, co se kvality vín týče, a dnes její pověst přece jen trochu převyšuje zbylé dvě.
V rámci nabídky Vajn.cz jsem ochutnal vína tří různých vinařství Slovinska. Všechna vína se vyznačovala výraznou svěžestí a ovocným projevem (a to i v případě polosladkého muškátu), byla lehčí s nižším alkoholem (v dnešní době hodně žádané zboží), čistá, odrůdově charakterní. Některá snad jen až příliš mladá.
Vinařství Zlati Grič sídlí na severovýchodě země v obci Slovenske Konjice. V současnosti obhospodařuje 80 hektarů vinic, réva roste na středně těžkých, většinou písko-jílovitých půdách. Klima s velkým počtem slunečných dní kombinuje alpské a panonské podnebí.
Modra Frankinja rosé 2014, Zlati Grič, 11,5 %
Víno má světlou lososovu barvu, elegantní. Na nose je středně výrazné, voní po čerstvých jahodách a malinách, nechybí tóny připomínající grep nebo broskve. V ústech hodně svěží, ovocné, červené bobuloviny doplňují pikantní citrusy. Fajn letní pití.
Orientační cena: 174 Kč
Sivi Pinot 2013, Zlati Grič, 12,5 %
Suché víno se světlejší žlutou barvou, s šedými odlesky. Decentní aroma, spíše nenápadné, s jemnými tóny bílého ovoce, meruněk, broskví. Nechybí lehce svůdné tóny bílých květů, typická chlebovinka. V ústech jednodušší, tenčí, s říznou kyselinou. Tóny připomínající jablka, citrusy či limetku. Víc než Rulandské šedé z Moravy připomíná tohle víno stylem italský Pinot Grigio.
Orientační cena: 192 Kč
Laški Ryzlink 2013, Zlati Grič, 12 %
Světle žlutá barva ve skleničce, mlaďoučká a svěží vůně. Bílé ovoce, zralé citrusy a bylinky. Moc příjemná. V ústech opět lehčí, šťavnaté, s pikantní kyselinou. Citrusové tóny, limetku, doplňuje jemná minerální slanost. Za mě mnohem zajímavější než předchozí víno.
Orientační cena: 161 Kč
Druhé vinařství, Ptujska klet, patří mezi nejstarší ve Slovinsku. Z jeho produkce jsem ochutnal moc pěkný Sauvignon a ještě lepší muškát.
Sauvignon blanc 2014, Pullus, Ptujska klet, 10,5 %
Suché víno světlé barvy bílého zlata. Aroma je výraznější, jak tomu u Sauvignonu bývá, objevují se svěží tóny broskve, listů černého rybízu. Nechybí jemné zelené tóny papriky. V ústech střední tělo, svěží, hodně mladistvé, s delší dochutí. Primárně ovocné, trocha broskve, citrusy, limetka, trocha zelených kopřivových podtónů. Energické, mlaďoučké, vysoce pitelné.
Orientační cena: 179 Kč
Rumeni Muškat 2014, Pullus, Ptujska klet, 9 %
Víno označené jako polosladké, ale nečekejte žádnou ulepenou muškátovinu. Bohatá a intenzivní aromatika, fajn živelná. Odrůdově typické tóny, muškátu, pomeranče, exotického koření. Bílá broskev. V ústech působí relativně plným dojmem, zbytkový cukr vyvážen svěží kyselinou. Grapefruit, citrusy, limetka. Delší meruňková dochuť. Jako občasný milovník muškátů jsem byl z tohoto vína nadšen.
Orientační cena: 183 Kč
Jediným červeným vínem bylo cuvée z vinařství Marof. Vinařství disponuje zhruba 40 hektary vinic v rámci národního parku Goričko ve východní části Slovinska. Nejčastěji zde naleznete odrůdy pro bílé víno jako Chardonnay, Sauvignon a Pinot Blanc. Zweigelt nebo Frankovka pak zastupující víno červené. A právě jejich kombinací vzniklo cuvée Marof.
Marof cuvée 2012, Marof, 13,5 %
„Rakouská směska“ ve složení 60 % Zweigeltrebe a 40 % Frankovka. Na etiketě nechybí údaj „nefiltrováno“. Víno má středně sytou rubínovou barvu, relativně hodně výraznou a voňavou aromatiku. Červené peckové ovoce zastupují třešně nebo brusinky. Nechybí lékořice nebo květinové tóny připomínající růži. V ústech spíše lehčí, čistě ovocné (maliny, brusinky), s pevným tříslem. Středně dlouhé. Působí relativně drsně, mladistvě, s dalším potenciálem.
Orientační cena: 230 Kč