Vína za všechny prachy

Říjen, 13.10.2016 09:02

V poslední době se mi několikrát stalo, že jsem si u lahve moravského vína musel postesknout „ehm, to je teda ambiciózně naceněno“. Jednoduše a prostě řečeno, ne vždy odpovídala cena vína obsahu lahve. Možná jen špatný výběr, nebo rostou moje očekávání a nároky? Doufám v to první, to druhé by se mohlo pěkně prodražit:)… Pojďme se ale na věc podívat z druhé strany. Jsou na Moravě a v Čechách vinařství, která mají ceny svých vín možná nastaveny až příliš skromně? No samozřejmě, kdo hledá najde! Jako inspiraci dnes nabízím svůj seznam sedmi z nich.

korky

Cena vína je dost často nelogická věc, která se vymyká běžnému chápání člověka. Pokud se podíváme do světa, tak tady se částky, které jsou sběratelé a nadšenci schopni vynaložit za některá vzácná a legendární vína pohybují řádově v desetitisících až statisících korun. Image nejdražšího vinného regionu světa má Burgundsko. V nedávno zveřejněném žebříčku 10 nejdražších vín světa, který pravidelně sestavuje portál Wine Searcher, najdete hned osm burgundských vín, doplněných o dva sladké německé Rieslingy z Mosely.  V čele žebříčku jak jinak  Domaine de la Romanée-Conti Romanée-Conti Grand Cru, Côte de Nuits s průměrnou cenou 13 346 USD, tedy zhruba 325 000 Kč. Šílené? Možná, ale v tomto případě si holt kupujete produkt z asi nejhodnotnější vinice světa, o rozloze 1,8 hektaru.

Ceny tuzemských vín se zatím pohybují řádově o trochu níže, nicméně rozlohou vinic jsme na tom dokonce hůře než Burgundsko, takže kdo ví, jaká je cenová budoucnost Moravy:). Tuzemským vinařům samozřejmě při tvorbě ceny nahrává kromě nepříliš velké plochy vinic také slušná poptávka tuzemských konzumentů, která navíc v posledních letech spíše roste než naopak.  Do ceny se promítá i obecně rostoucí kvalita místní produkce, v poslední době vzniká řada zajímavých vinařských projektů, ale třeba také poměrně masivní kampaň Vinařského fondu, Svatomartinskými víny počínaje, seriálem vinaři konče. Stačí zajít občas na nějaké to vinobraní, slavnosti vína, výstavu či galadegustaci a člověk se poměrně rychle přesvědčí o tom, že pít víno je prostě aktuálně „in“.

Co hraje českým a moravským vinařům do kapsy je také fakt, že tuzemská produkce zdaleka nepokrývá tuzemskou spotřebu vína, a to ani z poloviny, takže ten, kdo není schopen za výše uvedených podmínek víno prodat, asi dělá něco špatně.

Na druhou stranu jsou naši vinaři díky výrazným dovozům poměrně intenzivně konfrontováni s konkurencí prakticky z celého světa. A tady se konečně dostáváme k jádru pudla, ke kterému celou dobu mířím. Je těžké říci, co je ta správná či férová cena toho či onoho vína. Do ceny vína může promlouvat řada faktorů, od výrobních nákladů, přes velikost produkce, marketingové náklady, body od Roberta Parkera či atraktivita ambaláže. A v neposlední řadě samozřejmě poptávka.

Zapomeňme pro tentokrát na Burgundsko. Ač ležíme na severní výspě vinařské Evropy, jsme „obklopeni“ úspěšnými vinařskými zeměmi jako Rakousko, Německo a nezapomínejme ani na ambiciózní Maďarsko nebo Slovensko. V těchto zemích najdete bez problémů vína s cenami porovnatelnými s domácí produkcí. A třeba takové Rakousko pro mne prostě představuje zatím stále větší kvalitu za srovnatelný peníz.

V České republice lze samozřejmě také najít řadu vinařství, která dělají při nejmenším dobrá, velmi často dokonce krásná a zajímavá vína. Musím říci, že jsem poměrně často oslovován lidmi ve svém okolí, abych vyjádřil svůj názor na to či ono konkrétní víno. Někdy prostřednictvím fotografie na mobilu, jindy poradil s výběrem rozlévaného vína v hospodě nebo doporučil jaké vinařství navštívit během výletu na Moravě. A na následujících řádcích nabízím tip ještě z jiného soudku. Vinařství, u kterých se jen tak s vínem nespálíte a kde dle mého názoru a zkušeností dostanete za své peníze více než odpovídající hodnotu. Prostě vína, která obstojí ve své cenové kategorii při srovnání s víny z jiných koutů světa, ale samozřejmě  i v rámci tuzemska.

Víno J. Stávek

Jan Stávek vyvrací stereotyp o tom, že růžová barva není pro chlapy. Spolu s fortifikovanými víny jsou právě růžová vína charakteristickým prvkem jeho vinného portfolia. S růžovým vínem od Jana Stávka nemůžete šlápnout vedle, ať už zvolíte verzi Růžený, Nad Zahrady nebo Turold. Pokud máte rádi fortifikovaná vína, tak třeba místo portského jednou zkuste Lokus červený.

Mělnické vinařství Kraus

Svěží odrůdová bílá vína, dobře technologicky zvládnutá, to je pro mne charakteristický znak Mělnického vinařství Kraus. Ať už je to Ryzlink rýnský, aktuálně velmi populární odrůda Hibernal, Tramín, Pinot Gris, to vše s cenou do 200 Kč. Základní bílé cuvée nebo Müller Thurgau dokonce atakují cenu kolem 100 Kč za lahev. Z červených určitě stojí za ochutnání zejména pro Mělnicko typická odrůda Pinot noir.

Vinařství Dva duby

Tohle vinařství doporučuji jako první, pokud se mne někdo ptá na charakterní červené víno z Moravy. Jiřího Šebelu jsem měl už několikrát to štěstí navštívit v Dolních Kounicích, nedávno jsme se stali přáteli na Facebooku, takže už to vypadá na vážný vztah.  To podstatné je ale místní terroir v Dolních Kounicích, který nesmírně svědčí červeným odrůdám Frankovka a Svatovavřinecké a poctivost a energie, kterou Jiří Šebela do vína dává. Vína jako Vox in excelso, Ex opere operato nebo Rosa inferni začínají u mladších ročníků na částkách nad 300 Kč, starší atakují mnohem vyšší hodnoty, v případě vinařství Dva duby jde ale o čistá vína, s výrazným otiskem terroiru, s potenciálem zrání.

Vinařství Krásná hora

Architektonická perla ve Starém Poddvorově. Moderní budova vinařství Krásná hora, která byla dokončena v roce 2010, je z dílny studia Létající inženýři. Ale nejen kvůli vkusně vystavěnému vinařství a moderním etiketám stojí za to vína z Krásné hory ochutnat. Čistě udělaná vína, bez jakýchkoliv příkras a kudrlinek, minimalistická a náramně pitelná. Zkuste Chardonnay nebo Cuvée Viktoria (Chardonnay, Pinot Gris a Pinot Blanc) z červených Pinot noir, Merlot nebo Cuvée Bernety.

Regina Coeli

Vína Regina Coeli od pánů Trpělka a Oulehla jsou pro mne absolutní sázkou na jistotu, opravdu málo kdy překvapí jiným než pozitivním dojmem. Před časem mne například nadchla suchá a svěží Pálava, z bílých vyzkoušejte i Sauvignon. Kategorií samou pro sebe jsou pak červená vína odrůd Svatovavřinecké, Pinot noir nebo Frankovka. Parádní vína s „legrační“ cenou kolem 200 Kč, která se nebojí ležení v archivu. Ze zkušenosti mám ověřeno, že 10 let pro jejich Pinot není žádná dlouhá distance.

Sonberk

Tohle vinařství asi není potřeba nikterak dlouze představovat. Při návštěvě tohoto architektonicky zdařilého dílka vám prostě srdce „zapleskotá“. Ten kdo má kolo, už určitě seděl na jeho terase a vstřebával ušlapané kilometry se skleničkou suchého rýňáku v ruce. Ryzlink rýnský je spolu s Pálavou profilovými odrůdami vinařství Sonberk, ale bát se nemusíte ani zajímavé kombinaci odrůd Chardonnay+Rulandské šedé. Stříbrná řada s cenou nad 200 Kč je úplně fér, náročnější pijáci pak patrně sáhnou po řadě Velký Sonberk.

Ota Ševčík

Vinař z Bořetic. Ota Ševčík je zakládajícím členem vinařského sdružení Autentisté, vinař vyznávající filozofii minima zásahů do výroby vína. Přiznám se, že jsem ještě neměl příležitost navštívit Otu Ševčíka u něj ve sklepě (třeba se mi jednou poštěstí), ale setkání s jeho víny je vždy krásná až sváteční záležitost. Vyrovnaná produkce bílých (Neuburské, Hibernal…) i červených vín (Frankovka, Svatovavřinecké, Pinot noir a Cabernet Sauvignon), oblíznete se prakticky ve všech případech.

Uvedený seznam v každém případě není vyčerpávající, jde spíše o vinařství, která se mi v souvislosti s tématem článku vybavila spontánně jako jedna z prvních. A jaké jsou Vaše tipy? Jaká vína si ceníte mnohem více než je jejich současná tržní cena?

Morava

2 komentáře:

Sajmik

14. October 2016 18:05

Ke konci článku jsem se už začínal bát, že Otu Ševčíka nezmíníte :-) . Ota je moc fajn chlap, člověk by s ním mohl ve sklepě povídat celé hodiny. A vína z ročníku 2015 má naprosto skvělá, doporučuju nepropást.

Mikuláš

17. October 2016 11:17

Jak jsem psal, musím se k němu zkusit „objednat“:) Díky, za tip.

Mikuláš

Okomentovat:

*

Loading...