VÍNA TÝDNE

Květen, 8.05.2011 08:50

Každou neděli zde naleznete tipy na vína, která by neměla uniknout pozornosti vašich chuťových pohárků. Šampiony, kteří zvítězili vněkterém ze soutěžních klání, či uhranuli degustátory vrámci slepých ochutnávek. Bílé a červené týdne si dovolím doprovoditžolíkem z médomácí vinotéky. Vínem, které mi v posledních dnech udělalonejvětší radost.


Bílé týdne

Grand Cuvée 2009

Moravíno,Valtice

Proč ochutnat: Víno se stalo šampionem bílých vín na 9. ročníku mezinárodní soutěže Cuvée Ostrava 2009. Akce probíhala v dubnuza podpory Vinařského fondu České republiky a jejím odborným garantem byl guru českého a moravského vinařství prof. Vilém Kraus. Celkem 7 vinařských zemí do soutěže přihlásilo 102 vzorků. Již dříve víno získalo bronzovou medaili na Valtických vinných trzích 2010.

Charakteristika vína:

Grand Cuvée 2009 je směs odrůd Rulandské šedé a Sauvignon. Víno má zlatavou barvu a květinovou vůni s ovocnými tóny ananasu a meruňky. Chuť je plná, harmonická po exotickém ovoci a sladkém koření.

Přívlastek:

pozdní sběr

Objem:

0,75l

Alkohol:

13,5 %

Obsah cukru:

suché

Cena:

172 Kč Kde ho koupit:

www.moravino.cz

, www.vinoteka.dios.cz, www.sklenka-vina.cz

Vinařství:

MORAVÍNO má sídlo vLednicko–Valtickém areálu, v těsné blízkosti hranic s Rakouskem, ve vinařském městě Valtice. Vinařství hospodaří na vlastních apronajatých vinicích o rozloze 15 ha a ročně produkuje kolem 250 000 litrů vína. Vletošním roce se dostalo mezi šest vinařství, která byla nominována na Vinařství roku.

Červené týdne

Patria Cuvée 2007

PATRIA Kobylí,Kobylí

Proč ochutnat: Víno se stalo nejlépe hodnoceným tuzemským vínem soutěže Cuvée Ostrava 2009 vkategorii červených vín. Víno bylo také vybráno do Národního salonu vín.

Charakteristika vína:

Patria Cuvée 2007 je směs odrůd André, Svatovavřinecké pozdní sběr a Rulandské modré výběr z hroznů. Barva vína je tmavě červená, aroma silně ovocné. Chuť vína je plná, ovocná, sametově hebká s velmi jemnou tříslovinou a dlouhou příjemnou dochutí.

Přívlastek:

pozdní sběr

Objem:

0,75l

Alkohol:

13 %Obsah cukru: suché

Cena:

190 – 199 Kč

Kde ho koupit: www.dotekvina.cz, www.nejvino.cz

Vinařství:

PATRIA Kobylí, a.s., která hospodaří na 152 ha registrovaných vinic, ročně zpracovává 1700 tun hroznů převážně z vlastní produkce (produkce 1,2 milionu lahví). Svahy kolem bývalého kobylského jezera svědčí mnohým odrůdám pro výrobu bílých vín, hlavně Veltlínskému zelenému, Tramínu, Neuburskému a Mülleru Thurgau. Poskytují také výjimečné podmínky pro pěstování modrých odrůd jako je Frankovka, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a André.

Žolík

Muškát moravský 2009

Vinařství Vajbar, Rakvice

Charakteristika vína: Musím se přiznat, že pro vína odrůdy Muškát moravský mám slabost a ty od Vajbara patří rozhodně knejlepším, jaká jsem ochutnal. Víno má omamnou vůni muškátového květu a přezrálých hroznů. Muškát od Vajbara zroku 2008 byl ještě o stupínek lepší, ale i ktomuto vínu se opakovaně a rád vracím. Víno získalo zlatou medaili na Weinparade Poysdorf 2010.

Přívlastek:

pozdní sběr

Objem:

0,75lAlkohol: 12 %

Obsah cukru:

polosuché Cena: 167174 Kde ho koupit:

www.ano-vino.cz

, www.vinotekalabyrint.cz

Okomentovat:

*

Loading...