VÍNA TÝDNE

Květen, 15.05.2011 08:47

Každou neděli zde naleznete tipy na vína, která by neměla uniknout pozornosti vašich chuťových pohárků. Šampiony, kteří zvítězili vněkterém ze soutěžních klání, či uhranuli degustátory vrámci slepých ochutnávek. Bílé a červené týdne si dovolím doprovodit žolíkem z médomácí vinotéky. Vínem, které mi v posledních dnech udělalonejvětší radost.


Bílé týdne

Sauvignon 2008

Vinařství Baloun,Velké Pavlovice

Proč ochutnat: Tento Sauvignon získal zlatou medaili vrámci soutěže Femmes et Vins du Monde Councours International Monaco. Specifikem tohoto soutěžního klání je fakt, že vína hodnotí pouze ženy. Celkem 60 degustátorek 24 národností ohodnotilo přes 300 vzorků vín a destilátů z 20 zemí světa. Radomil Baloun získal celkem čtyři zlaté a tři stříbrné medaile. Sauvignon byl již dříve oceněn zlatou medailí vsoutěži Muvina Prešov 2009.

Charakteristika vína:

Toto mohutné víno se představuje světle žlutou barvou se zelenkavými odstíny. Ve vůni dominuje směs zralých broskví a angreštu. Chuť nezaostává za vůní, je velmi plná a široká.

Přívlastek:

výběr z hroznů

Objem:

0,75l

Alkohol:

12,5 %

Obsah cukru:

polosuché

Cena:

240 Kč Kde ho koupit:

www.vinopoint.cz

www.vinoteka.dios.cz

Vinařství:

Vinařství Radomil Baloun založil vroce 1991. Hned v prvním roce podnikání firma vyrobyla cca 850 tisíc lahví perlivého vína pod názvem Casius. Od roku 1992 se perlivé víno již téměř nevyrábělo a výroba přešla na tichá lahvová vína. Základna vinařství Radomil Baloun se nachází na středisku ve Velkých Pavlovicích. Vinařství obhospodařuje 30 hektarů dlouhodobě pronajatých vinic v chráněné krajinné oblasti Pálava. Dále bylo na Pálavě v roce 2003 – 2004 vysazeno 30 hektarů mladých vinic bílé odrůdy Sauvignon, Chardonnay, Tramín červený a Rulandské šedé. V roce 2004 bylo ve Velkých Pavlovicích pronajato 30 hektarů mladých červených vinic, ze kterých byla panenská úroda postupně sklízena v roce 2005 až 2007. Firma svá vína také každoročně prezentuje na prestižních výstavách vín doma i v zahraničí.

Růžové týdne

Frankovka 2007

Vinné sklepy Lechovice,Lechovice

Proč ochutnat: Víno získalo zlatou medaili vCannes na světové soutěži růžových vín Le Mondial du Rosé, kterou pořádá stejný tým Unie francouzských enologů, jako Vinalies Internationales vPaříži. V témže týdnu získala Frankovka také titul šampiona, cenu premiéra i cenu ministra zemědělství na Vínu a Destilátech v Praze.

Charakteristika vína:

Chuť hroznů je vzhledem k již částečnému seschnutí podobná sušeným švestkám nebo švestkovým povidlům. Ledové víno se vyrábí zhroznů, které musí ve vinici setrvat minimálně do sedmistupňových mrazů ajejich cukernatost musí dosáhnout nejméně 27° ČNM. Hrozny pro tuto Frankovku byly sbírány 19. 12. 2007 při teplotě -9° C.

Přívlastek:

ledové

Objem:

0,2l

Alkohol:

10,3 %Obsah cukru: sladké

Cena:

349457 Kč

Kde ho koupit: http://www.vslechovice.cz/ http://www.vinovin.cz/http://www.gastroklub.cz/

Vinařství:

Vinné sklepy Lechovicepatří ktradičním výrobcům vínve Znojemské vinařské podoblasti. Společnost vznikla vroce 1993 anavazuje nadlouholetou tradici lechovického vinařství.Celková plocha vinic společnosti je 230 ha. Vinice spadají do katastru vinařských obcí Borotice, Božice, Oleksovice aLechovice. Vinné sklepy Lechovice získalycertifikát Integrované produkce hroznů avína.Vlednu roku 2006 bylo vinařství certifikovánao podle normyISO ČSN EN 9001. Vinné sklepy Lechovice jsou největší výrobci vína zvlastních vinic ve Znojemské vinařské oblasti.

Žolík

Ryzlink rýnský 2009

Vinařství Spielberg, Archlebov

Charakteristika vína: Typický rýňák skvětinovým aroma a stóny lípy. Ve výrazné chuti lze nalézt citrusy a mineralitu. Robustní víno se svěží kyselinkou. Navíc za pěknou cenu.

Přívlastek:

pozdní sběr

Objem:

0,75lAlkohol: 13 %

Obsah cukru:

suché Cena: 169 Kde ho koupit:http://www.vinoteka.dios.cz/ http://www.spielberg.cz/

Okomentovat:

*

Loading...