Víkendová mizérie

Leden, 29.01.2018 09:28

Tenhle víkend byl tak trochu depka. Jako by sobotní zakaboněné počasí bylo předzvěstí výsledku volby prezidenta. Od rána sychravo a zataženo a návdavkem dalších pět let ovarové hlavy na hradě. Nevím, čím jste to spláchli, protože tady jeden panák asi nemohl stačit… No já si alespoň trochu prozářil víkend skvělým veltlínem z vinařství Schloss Gobelsburg.

IMG_20180128_131250_753

První zklamání jsem vlastně prožil už v pátek. Poprvé jsem byl pozván do komise hodnotící vína v rámci testů časopisu Wine & Degustation. Konkrétně pro březnové vydání. Zajímavá zkušenost, den ve znamení červené, jelikož se hodnotila vína VOC Modré hory, následně australské Shirazy a ve finále několik vzorků vín Primitivo di Manduria. Vše se posuzovalo naslepo, takže vlastně ani nevím, jaká vína jednotlivé testy vyhrála, a kdo že dostane medaile. Osobně jsem byl nemile překvapen charakterem vín tuzemského „modrého“ VOC. Z 23 vzorků jsem slušně hodnotil nějakých sedm až osm vín a to je opravdu málo. Naopak vín neharmonických, nezajímavých bylo na můj vkus nějak moc. U pár vín se divím, že vůbec prošla hodnotící komisí VOC a dostala možnost nosit nálepku identifikující se se sdružením vinařů VOC Modré hory. Dobrou reklamu určitě tomuto spolku dělat nebudou… No nic, je na čem pracovat.

Největší průser víkendu je ale samozřejmě výsledek prezidentské volby. Tak nějak jsem doufal, že v zemi s nejnižší mírou nezaměstnanosti, nejmenšími rozdíly mezi chudými a bohatými a já nevím čím ještě, už nastal čas přestat šířit blbou náladu a furt si na něco stěžovat. Ukázalo se, že většina aktivně volících lidí se tak nějak zasekla v 90. letech, bojí se změn, nových výzev a taky těch, těch uprchlíků. Vyhrál kandidát, mezi jehož zbraněmi jsou lži, desinformace, pomluvy, mocenské pakty, a který se tu pět let se svým týmem vysmívá veškerým možným pravidlům, včetně těch ústavních, dělá si co chce, a v neposlední řadě z lidí prdel. Miloš bude v druhém mandátu ještě více rozjetej, teprve se máme na co těšit, budou se bohužel dít věci… No a z jeho okolí, to by se fakt jeden poblil. Ale o volbách bylo nejen na sociálních sítích napsáno víc než dost, takže pojďme se věnovat tomu, co je důležité.

Sparta prohrála s Plzní v hokeji. To mne v neděli v O2 aréně také nepotěšilo, ale o tom se tu také nechci rozepisovat. Jsme tady přeci kvůli kvalitnímu vínu. No a jak jsem avizoval v úvodu, jedno moc dobré mi přece jen o víkendu alespoň trochu zlepšilo náladu.

Grüner Veltliner 2015 Langenlois, Schloss Gobelsburg, 13 %          Hodnocení: 88/100

Vinařství jsem měl štěstí před pár lety navštívit a od té doby na něj nedám dopustit. Na tomto zámku se nedělají blbá vína no a ani tenhle veltlín není výjimkou. Víno má relativně sytější zlatavou barvu, vůně je krásně vrstevnatá, s tóny bílých peckovin, heřmánku a bílého pepře. Svěží, sebevědomá. V chuti víno doslova pohladí na jazyku, plnější, kompaktní, s příjemnou kyselinou. Ovocně kořenité, krémové, s tóny meruňky, bílé hrušky, kdoule a jemné vanilky. Vše jak má být, tohle víno má prostě „drive“, tady je svět ještě v pořádku…

Pokud by snad někdo zvažoval emigraci, tak Langenlois by nemusela být špatná volba, protože být přímo u zdroje těchto záležitostí zní docela rozumně.

2 komentáře:

Ivoš

31. January 2018 07:39

NJN, JTVPČ.
Já se v sobotu raději ani nedíval a věnoval jsem se Sauvignonu Sileni Straits.

DavinPak

16. February 2018 20:07

2016 – naprostá špička, doporučuji vyzkoušet.
2017 – zatím na lahvi takové nesouměrné, neuspořádané, za rok se možná uvidí.

Okomentovat:

*

Loading...