Ven na Národní park z Dobré vinice

Duben, 15.04.2020 07:02

Období korony má i svá pozitiva. Člověk zrealizuje některé projekty a aktivity, které před sebou hrnul a odkládal na neurčito. Já například po dvou a půl letech bydlení v pronajatém berounském bytě poprvé umyl okna. O uplynulém velikonočním víkendu pak podnikl zajímavé zdravotní procházky po okolí. Díky nové termotašce na sedmičku vína jsem navíc vytáhl do přírody i Národní park z Dobré vinice.

IMG_20200411_175904_139

To, že je v okolí Berouna úžasná příroda vím, ale teprve teď jsem si zvládl projít žlutý turistický chodníček na Brdatku, pak po červené k rozhledně Děd a zpět do Berouna po modré Talichově naučné stezce. Na konci s krásnou vyhlídkou na město. Ideální příležitost posedět a tasit z batohu termotašku Spokey a bílé cuvée Národní park 2018 od Petra Nejedlíka. První ostrý test nově zakoupeného vybavení dopadl na jedničku. Tašku jsem den předem uložil do mrazáku, víno chladil  před cestou v ledničce a i po zhruba 2,5 hodinách venku v relativně teplém počasí bylo bílé víno perfektně nachlazené.

Druhý úspěšný test nové outdoorové výbavy proběhl den na to, kdy jsme si dali 16km výšlap po červené z Berouna na Karlštejn. Tentokrát jsme si skleničku dopřáli za Bubovickými vodopády u Kubrychtovy boudy. Byli jsme stejně vyschlí, jak toto kdysi velmi oblíbené prvorepublikové výletní místo, naštěstí po necelých třech hodinách na cestě v CHKO byl Národní park 2018 opět skvěle podchlazen. Turistika a pití v přírodě má rozhodně něco do sebe a letos se této kombinaci plánuji pravidelně věnovat:)

IMG_20200411_164257

Zbývá ještě dořešit vhodné sklo. Na facebookové diskuzi, kterou jsem na toto téma nedávno inicioval, padaly různé tipy, od nerezových skleniček, přes skládací plastové campingovky, po skleničky na whisky. Já se přiznám, preferuji sklo, z jiných materiálů si víno asi nevychutnám. Tentokrát jsem tedy vzal zavděk fortelnou degustační sklenkou z Mělnického koštu, ale mám na doporučení Honzy z Jižního svahu také objednané skleničky Riedel „O“, tedy řady bez nohy. Snad je Kulina.cz dodá ještě před koncem letošní turistické sezóny. Jinak ICETUBE Termo taška na láhev s chladícím gelem ve stěnách mne i s dopravou vyšla na něco málo přes 400 Kč.

No a ještě se samozřejmě sluší dodat něco k mým víkendovým „outdoor“ vínům z Dobré vinice. Vzhledem k okolnostem byla myslím zvolena skvěle. Co jiného pít v přírodě než Národní park?. Jde o cuvée odrůd Müller-Thurgau, Vlašský ryzlink, Rýnský ryzlink. Víno z Národního parku Podyjí, z vinic v Bio režimu. Víno zrálo sedm měsíců v nerezu na 10 % celých hroznů. Dobrou vinici asi není potřeba představovat, jedno z kultovních naturálních vinařství Moravy. Bez mučení se prásknu, že jsem delší dobu z Dobré vinice nic nepil a tahle dvě skvěle pitelná vína potěšila moc. Ročník 2017 nakonec o chlup více než 2018.

Cuvée Národní park 2018, Dobrá vinice, 13,5 %    Hodnocení: 85/100

Ze dvou vín je právě tohle trochu svalnatější, expresivnější. Víno má sytější zlatavou barvu, vyšší viskozitu, krásně slzí po stěnách sklenice. Na nose středně výrazné, s tóny žlutých peckovin, zralých citrusů, fermentovaných jablek. Paletu vůní dotváří lehce travnaté tóny a bylinky. V chuti je víno plnější, příjemně šťavnaté, suché, se svěží kyselinou. Kulaté ovocné tóny broskve, grepu, jemně květinový nádech. Dochuť je delší, v závěru na jazyku vystupuje zřetelná mineralita.

Orientační cena: 170 Kč (Dobrá vinice)

Cuvée Národní park 2017, Dobrá vinice, 12,5 %    Hodnocení: 87/100

Cuvée stejných odrůd, ale s relativně hodně odlišným projevem ročníku. Celkově víno působí lehčím, zároveň vyváženějším a elegantnějším dojmem. Jemná vůně grepu, žlutých jablek a broskve, luční kvítí. V chuti středně plné, živější. Čekejte delikátní ovocné tóny a příjemnou kyselinu, která podtrhuje extrémní pitelnost tohoto vína. Víno přímé, bez příkras a jednoduše krásné. Slušná délka a opět pocit minerální slanosti v závěru.

Orientační cena: 170 Kč (Dobrá vinice)

IMG_20200411_145435

Okomentovat:

*

Loading...