Veltlínské zelené z Moravy

Květen, 24.05.2016 08:34

V Rakousku je nejrozšířenější odrůdou a Rakušané si Grüner Veltliner hýčkají jako své rodinné zlato. I u nás je Veltlínské zelené „králem vinic“, bohužel mi ale přijde, že s tím hýčkáním se to tu moc nepřehání a vína často končí jako neambiciózní zavíňovací vzorky degustací (pokud není k dispozici Müller Thurgau). O to více mne nedávno na degustaci Jakuba Nováka potěšil jeho skvělý Veltlín 2013 z trati Skalka. Dostal jsem slinu a  uplynulý víkend ochutnal kvintet moravských Veltlínů od pěti různých vinařů.

IMG_3623[2]

Rakušanům se podařilo udělat s „GV“, jak se vínům Grüner Veltliner zjednodušeně říká, poměrně slušnou díru do světa a tak nemají důvod snižovat svou velkoryse pojatou výsadbu této odrůdy. Činí zhruba třetinu z 50 000 hektarů místních vinic. U nás se veltlínu sice za posledních patnáct let zastoupení odrůdy kleslo na polovinu, na druhou stranu stále je s 1645 hektary jedničkou výsadby. A ani v mladých výsadbách to v posledních letech nevypadá úplně zle, Veltlínskému zelenému patří třetí místo v bílých odrůdách hned za Pálavou a Rulandským šedým.

Kde se vzalo, tu se vzalo

Veltlínské zelené je v tuzemsku skoro doma, je to odrůda, která do regionu střední Evropy jednoznačně patří, její původ je totiž v sousedním Rakousku. První dochovaná zmínka o ní pochází z roku 1766, tehdy ještě pod označením Grüner Muskateller. Název Grüner Veltliner se pak poprvé objevil v Rakousku v roce 1855, ale většího rozšíření se dočkal až v 30. letech 20. století.

A nedlouho na to bylo Veltlínské zelené zapsáno do Státní odrůdové knihy i u nás, konkrétně již v roce 1941. Postupně se díky své adaptabilitě a schopnosti poskytnout velmi slušné výnosy rozšířila tato odrůda prakticky do všech vinařských podoblastí České republiky. V posledních letech jsou největšími „popularizátory“ Veltlínského zeleného u nás vinaři ze Znojemska. Spolu s Ryzlinkem rýnským a Sauvignonem totiž zařadili Veltlín do úspěšného apelačního systému VOC Znojmo. Opět možná tak trochu inspirace Rakouskem, protože Veltlínské zelené stálo u zrodu prvního rakouského apelačního vína DAC Weinviertel, jako jediná povolená odrůda.

O image, jakou má GV v Rakousku si ten náš veltlínek může nechat zdát. Veltlínské zelené u běžných konzumentů zatím nemá ten stejný šmrnc jako Chardonnay nebo Sauvignon. Může za to určitě kvalita vín, která se z této odrůdy produkovala v minulosti, ale spotřebitelské preference se v posledních letech mění a snad opět vrací tuto odrůdu na výslunní zájmu. A budoucnost Veltlínského zeleného by nemusela být vůbec černá. Ostatně, když jsem trochu pátral po již zmíněném Veltlínském zeleném od Jakuba Nováka bylo mi řečeno, že je víno vyprodáno. Na současném trendu v podobě pití lehčích, svěžích a méně alkoholických vín, by mohly vydělat i moravské Veltlíny, záleží, jak se k tomu postaví tuzemští vinaři.

Veltlínské zelené 2015, Milan Sůkal, 12,5 % Hodnocení: 86/100

Suché kabinetní víno, s mlaďoučkou ovocnou aromatikou, s tóny grepu, meruněk a citrusů. Chuť je hodně pikantní a řízná, tahle kyselinka připomíná německé ryzlinky, stejně jako meruňkovo limetkový projev. Jen ta mineralita ve víně chybí. V dochuti se na jazyku naopak objevuje lehká kořenitá pepřová stopa. Co si budeme povídat věkem takový adolescent, ale působí v celku sebevědomě a zajímavě.

Orientační cena: 220 Kč

IMG_3635[1]

Veltlínské zelené 2014, Vinařství Ilias, 11,5 % Hodnocení: 85/100

Suché víno v přívlastku kabinet. Ve vůni je víno hodně výrazné až parfémové, voní květinami, přezrálými citrusy, nektarinkami, medově. Chuť je neméně zajímavá, přiznám se, že jsem si na ni chvilku zvykal, ale s postupem času se víno víc a víc srovnávalo a profilovalo. Nechybí tóny připomínající exotické ovoce, lipový květ či med, mandlová hořčinka v závěru. Delší dochuť uzavřená táhlou kyselinou. Rozhodně zajímavé víno, typu „love it or hate it“.

Orientační cena: 220 Kč

IMG_3627[1]

Veltlínské zelené 2013, Hrdina & dcera, 12,5 % Hodnocení: 85/100

Čistý, elegantní a lehký Veltlín. Tohle víno vyniká sympatickou přímočarostí, nevodí vás z rohu do rohu. Mluví jasnou řečí. Barva je světlá, citronová. Aroma vám nenafackuje, je decentní, ale příjemné, připomíná zelená jablka, citrusy a bílé meruňky. V chuti je víno krásně šťavnaté, energické, nabízí něco zelených jablek, limetku, bílý pepř a v závěru v ústech zůstává jemná minerální slanost. Fresh Veltlín, od kterého nelze čekat přehnanou robustnost či komplexnost, ale osvěží a pije se jedna radost.

Orientační cena: 150 Kč

IMG_3626[1]

Veltlínské zelené 2013, Špalek vinařství, 13 % Hodnocení: 84/100

Suché víno v pozdním sběru z viniční tratě Kraví hora. Barva je výraznější zlatavá, stejně jako aroma, které se rozhodně neztratí ani ve větší skleničce. Žádné funky ovocně křiklavé, spíše do zeleného ovoce, angreštu, zralých citrusů, voňavých bylinek. S necelým gramem zbytkového cukru a vyšší kyselinou je suché jako skeče od Monty Pythona, počítejte s tím, že příjemně zaplní ústa, nechybí mu slušná robustnost a středně dlouhá délka.

Orientační cena: 150 Kč

IMG_3634[1]

Veltlínské zelené 2014, Nové vinařství, 10,5 % Hodnocení: 82/100

Lehké suché víno v přívlastku kabinetní. Jemná vůně s tóny jablek, meruňky, zdánlivě nasládlá, připomínající akátový med. Chuť je lehce ovocná, s tóny bílého ovoce, s exotickým nádechem a tóny připomínajícími grapefruit. Dochuť je spíše kratší meruňkově nasládlá.

Orientační cena: 160 Kč

IMG_3629[1]

A abych zvýšil čtenost tohoto příspěvku tak na závěr přijde…… slon:)

IMG_3614[1]

Okomentovat:

*

Loading...