Velký test 22 VOC vín

Duben, 26.04.2021 08:13

O vínech VOC se svého času mluvilo jako o moravské vinné revoluci. Tenhle výraz se ukázal být trochu silný, každopádně vína originální certifikace, zkráceně VOC, se postupně stala pevnou součástí tuzemské vinné scény. Od roku 2009, kdy byl založen první spolek VOC Znojmo, se inspirovalo nemálo vinařství  v Čechách a na Moravě a počet tuzemských VOC narostl na 13. Zástupce hned šesti z nich, tedy vína VOC Mikulovsko, VOC Znojmo, VOC Mutěnice, VOC Modré hory, VOC Blatnice a VOC Pálava najdete v dnešním velkém testu. Nechybí v něm skvělé rýňáky, vlašáky nebo Frankovky.

IMG_20210417_134507__01__01

Na test vín VOC jsem se hodně těšil. Mělo by totiž jít nejen o vína s typickým charakterem z konkrétní oblasti, typických odrůd, ale také vína, která  prochází zatřiďováním a měla by splňovat určité kvalitativní parametry. Každé ze sdružení má vlaství pravidla pro možné zařazení vín pod hlavičku VOC, jednotlivé vzorky přihlášené vinaři každým rokem prochází senzorickými zkouškami degustátorů.

Velmi pěkná vína ze Sonberku, krásný Ryzlink rýnský z vinařství Thaya nebo Ryzlink vlašský od Volařka, to jsou tuzemské stálice, které dle očekávání potvrdily své kvality i v rámci VOC vín. Radost mi ale udělaly i některé nové vinné objevy. V první řadě krásně šťavnatá Frankovka od Vína Hrzánovi. Dobrého Svatovavřineckého je u nás také jako šafránu a ročník 2016 od Víta Sedláčka z Vrbice se rozhodně povedl! Příjemně se pije také Pinot Gris 2019 VOC Blatnice od Vino Masarik a bylo toho mnohem mnohem více. Poctivě jsem přechutnal všech 22 vín a popis včetně hodnocení najdete na následujících řádcích. Kategorie VOC vín je samozřejmě mnohem širší, pokud tedy máte tipy na další zajímavé láhve, neváhejte je vložit do komentáře pod příspěvek!

Ryzlink rýnský 2018 VOC Mikulovsko, Sonberk, 13 %    Hodnocení: 90/100

Suchý Ryzlink rýnský z viniční trati Sonberk. Víno středně intenzivní žluté barvy se zlatavými odlesky. Vůně je bohatá, elegantní, typicky ryzlinková. Prim hrají citrusové tóny, doplněné o tóny bylinek, lipového květu a s nádechem heřmánku. Ucítíte i příjemně petrolejový podtón. V chuti je víno výrazné, nabízí zralé citrusy, meruňky, tóny lučních bylin a skvělou kombinaci vyšší kyseliny a minerální slanosti. Dlouhá a vyvážená dochuť. Úžasně pitelný teď, s potenciálem dále zrát na láhvi.

IMG_20210417_140204

Ryzlink rýnský 2019 VOC Znojmo, Thaya vinařství, 13 %     Hodnocení: 89/100

Suchý Ryzlink rýnský vybavený vysokou kyselinou a lehkým zbytkovým cukrem. Víno má světlejší žlutou barvu s odlesky bílého zlata. Ve vůni doslova ryzlinková exploze, s tóny citrónu, limetkové kůry, meruněk, lipového květu a s jemným medovým nádechem. Chuť navazuje na vůni, je bohatá, s ostře nabroušenou kyselinou a patrným zbytkovým cukrem. Citrusové ovoce, limetková kůra, heřmánek, lipový květ nebo med. Dochuť delší, s výraznou minerální slaností. Celek působí velmi pěkným dojmem, víno má typicky odrůdový charakter. Parádní zástupce VOC Znojmo.

IMG_20210417_135622

Ryzlink rýnský 2019 VOC Mikulovsko, Sonberk, 13 %    Hodnocení: 88/100

Suchý Ryzlink rýnský, světlejší slámové barvy ve skleničce. Ve vůni působí mladým svěžím dojmem, po přivonění ucítíte tóny meruněk, grepu a nektarinek. Chuť je pevná, s dobrou koncentrací. Kombinuje peckové ovoce a svěží citrusové plody. Vyšší kyselina, dlouhá dochuť zakončená příjemnou mineralitou. Krásný Riesling, který má to nejlepší ještě před sebou. Pokud máte trpělivost, uložte ho na pár let k ledu, každopádně sexappeal tomuhle vínu nechybí ani v tomto mladém věku!

IMG_20210417_135016

Frankovka 2018 VOC Modré hory, Vína Herzánovi, 13 %   Hodnocení: 88/100

Suché víno z viniční trati Nivky, zrálo dva měsíce na slupkách a poté 12 měsíců v dubových sudech. Nefiltrované. Ve skleničce se prezentuje středně výraznou rubínovou barvou, aroma vína je středně intenzivní, s tóny tmavých třešní, švestek nebo malin. Působí jemně. V chuti je víno plnější, krásně šťavnaté. Zaujme čistými ovocnými tóny, je bohaté v svém projevu, lehce kořenité. Ovocná složka v ústech jasně dominuje a je krásně doplněná o vyšší kyselinu a jemné taniny, které se objevující na patře v závěru. Po všech stránkách vybalancované víno, čisté, osobité, naturálního stylu. Víno, které rychle mizí ze skleničky!

IMG_20210423_113030_Bokeh

Ryzlink vlašský 2019 VOC Pálava, Vinařství Volařík, 13 %   Hodnocení: 88/100

Povedený suchý Ryzlink vlašský z viniční tratě Pravá Klentnická. Ve skleničce se sytější žlutou barvou se zlatavými odlesky. Ve vůni je víno příjemné, středně intenzivní, s tóny citrusových plodů, žlutého jablka nebo broskve. Ucítíte také kytici lučních bylin a lipový květ. V chuti je víno středně plné, s vyšší pikantní kyselinou a svěžími ovocnými tóny, doplněnými o tóny bylin a jemné medovosti. Vyvážené víno, krásný Ryzlink vlašský s dobrou perzistencí. Dochuť je dlouhá, jemně minerální. (jde o šarži, která byla zařazena do VOC Pálava).

IMG_20210423_114233

Pálava 2019 VOC Mikulovsko, Sonberk, 13,5 %    Hodnocení: 87/100

Suchá Pálava, se šesti gramy zbytkového cukru. Tuhle odrůdu si dopřávám spíše výjimečně, a když, tak Sonberk je sázka na jistotu. Víno má středně výraznou barvu slámového odstínu. Vůně je výrazně květinová, doplněná o tóny broskve, žlutého melounu a liči. V chuti Pálava dobře navazuje na vůni, je příjemně perzistentní, s vyváženým poměrem svěží kyseliny a lehkého zbytkového cukru. Tóny broskve, exotického ovoce, růže nebo jasmínu. Pozitivní energií nabitá Pálava, ideální na vypití teď, v současném svěžím projevu.

IMG_20210417_135941

Svatovavřinecké 2016 VOC Modré hory, Vít Sedláček, 13 %   Hodnocení: 87/100

Pětileté Svatovavřinecké, s dalším potenciálem zrát v láhvi! Víno středně výrazné barvy, rubínového odstínu, s dobrou viskozitou. Vůně kombinuje červené a tmavé peckové ovoce, na nose objevíte tóny červeného rybízu, švestek, fialky a lékořice. Chuť je dobře strukturovaná, má fajn hloubku, je suchá, se středně výraznými tříslovinami. Ty jsou ve víně dobře zakomponované. Delší dochuť, kombinující tmavé peckoviny a hřebíček. Víno rozhodně neřeklo poslední slovo, stále působí relativně mladě a má předpoklady dále zrát na láhvi. Koncentrovanější, elegantnější než víno ročníku 2018.

IMG_20210417_140236

Sauvignon blanc 2019 VOC Znojmo, Arte Vini, 12,5 %    Hodnocení: 87/100

Suchý Sauvignon blanc s typicky výraznou odrůdovou aromatikou. Ve skleničce světlejší barva, vůně je bohatá a připomíná zralé broskve, nektarinky, černorybízový list nebo angrešt. Působí koncentrovaným až  parfémovým dojmem, oproti tomu v chuti je víno až překvapivě svěží, spíše lehčí. Hodně suché, víno má slušný drive, kombinuje vyšší kyselinu s tóny jablek a citrusových plodů, doplněné o jemně podtóny bylin. Delší dochuť, v závěru nechybí delikátní kombinace citrusové kyselosti a jemné minerality.

IMG_20210417_135913

Ryzlink vlašský 2018 VOC Pálava, Vinařství Volařík, 13 %   Hodnocení: 86/100

Polosuchý Ryzlink vlašský, z viniční tratě Pravá Klentnická. Víno bylo osm měsíců mícháno na kvasničných kalech. Na pohled s výraznější zlatavou barvou, s dobrou viskozitou. Vůně je bohatá, s tóny zralých citrusů, meruňkou, náznakem pomerančové kůry, má intenzivní bylinkovo medový nádech. V chuti víno kombinuje jemnou nasládlost s tóny svěžích citrusů a vystupující vysokou kyselinou. Dochuť je delší, příjemně minerální. (jde o šarži, která byla zařazena do VOC Pálava).

IMG_20210423_113934

Frankovka 2018 VOC Modré hory, Vít Sedláček, 13 %  Hodnocení: 86/100

Středně plná, ovocná Frankovka z Vrbice, před nalahvováním víno zrálo 12 měsíců v dubových sudech. Ve skleničce se středně intenzivní rubínovou barvou. Aroma je mladistvé, hodně expresivní, kombinuje tóny červeného rybízu, tmavých třešní, švestky, s jemným citrusovým nádechem, a tónem fialky nebo pepře. V chuti je víno středně plné, s uhlazenou ovocností, jemnými tříslovinami a vyšší kyselinou. Svěží, s dobrou perzistencí, lehce kořenité, s tóny marcipánu nebo vanilky. Pěkná Frankovka, která nepůsobí těžce, naopak její hlavní devizou je vyváženost chuti a svěží charakter.

IMG_20210417_140604

Pinot Gris 2019 VOC Blatnice, Vino Masarik, 13,8 %   Hodnocení: 86/100

Rulandské šedé z viniční trati Floriánky, suché, macerace rmutu 24 hodin, fermentace a zrání probíhaly v akátovém sudu. Víno má středně intenzivní barvu ve skleničce, slámového odstínu. Ve vůni jemné, decentní, s tóny broskve, žlutého jablka nebo grepu. Přidává se i jemný oříškový podtón a medovost. V chuti příjemně tělnaté, s tóny peckového ovoce, zralých citrusů. Víno je svěží a zároveň působí lehce krémově po delším ležení na kvasničných kalech. Delší, ovocně minerální, v úplném závěru se na patře objevují jemné taniny. Povedený Pinot Gris, naturálního střihu, se skvělou pitelností.

IMG_20210417_140133 

Frankovka 2017 VOC Modré hory, Vína Herzánovi, 12,5 %   Hodnocení: 86/100

Suché víno z viniční trati Růžený, zrálo dva měsíce na slupkách a poté 12 měsíců v dubových sudech. Nefiltrované. Ve skleničce se světlejší rubínovou barvou s širším okrajem. Vůně je intenzivní, pronikavá, s tóny třešní, červeného rybízu, malin a fialky. Až lehce štiplavá na nose. V chuti dominuje sebevědomá vyšší kyselina, víno je celkem nabroušené, s tóny červených peckovin a jemnou kořenitostí hřebíčku. Víno se příliš nerozkročuje do šířky, ale ovocná kyselost je příjemně delikátní. Třísloviny jsou jemné. Frankovka, která krásně doplní nějaké tučnější jídlo.

Ryzlink rýnský 2019 VOC Znojmo, Arte Vini, 13 %    Hodnocení: 86/100

Suchý Ryzlink rýnský se světlejší barvou bílého zlata. Vůně je svěží, napěchovaná energií, s tóny citrónu, grepu a bílé broskve. Ovoce doplňují jemné květinové tóny. V chuti působí víno lehčím a osvěžujícím dojmem, s tóny čerstvých citrusů, zeleného jablka, meruněk a grepu. Víno má příjemný ovocný projev, je zajímavé, s dobrou perzistencí. Působí nekomplikovaně, je přímočaré a zároveň pěkné v detailu. Ze skleničky mizí rychle, dobře se pije!

IMG_20210417_140500

Ryzlink rýnský 2019 VOC Mutěnice, Mokruša, 13 %   Hodnocení: 85/100

Suchý Ryzlink rýnský z viniční trati Vyšicko z Mutěnic. Na pohled světlejší zlatavě žlutá barva, vůni dominuje broskvovo meruňková kombinace, doplněná o čerstvě vymačkaný grep a citrón. Aroma je středně intenzivní. V chuti je pak tento Ryzlink rýnský výrazně svěží, s vysokou kyselinou a bohatým ovocným projevem, s tóny, které připomínají grep, meruňky nebo ananas. Na tóny ovoce navazuje jemná květinovost. Závěr je delší, v dochuti vystupuje lehce slaná mineralita a vyšší kyselina. Mladé šťavnaté víno s potenciálem do několika dalších let.

IMG_20210417_135155

Frankovka 2019 VOC Modré hory, Turek & Šiška  Hodnocení: 85/100

Spíše světlejší rubínový odstín ve skleničce. Ve vůni objevíte svěží tóny červených peckovin, tmavé třešně, švestky a také květinové tóny připomínající fialku. Při hlubším zkoumání také podtóny kvasnic a skořice. Na jazyku je víno středně plné, bohatě ovocné, je vybaveno fajn kořenitostí a šťavnatým projevem. Nechybí příjemně pikantní kyselina a lehce vystupujícími taniny. Celkem nekomplikovaná Frankovka s osvěžujícím přímočarým projevem, dobrou pitelností.

IMG_20210417_140532

Svatovavřinecké 2018 VOC Modré hory, Vít Sedláček, 12,5 %   Hodnocení: 85/100

Před nalahvováním víno zrálo 12 měsíců v dubových sudech. Na pohled zářivě červená barva rubínového odstínu. Vůně je mladistvá, pronikavá, s tóny červeného rybízu, jahod, jemnou citrusovou stopou, špetka pepře, vanilky a marcipánu. V chuti je víno uhlazené, středně plné, s lehce vystupující kyselinou a jemnými tříslovinami. Kombinace červeného zahradního ovoce a sladce kořenitých tónů. Nechybí jemný paprikový podtón. Lehčí typ červeného, s dobrou perzistencí a příjemným závěrem.

 IMG_20210417_140402

Veltlínské zelené 2019 VOC Znojmo, Arte Vini, 12,5 %    Hodnocení: 84/100

Suchý Veltlín, se světlejší barvou ve skleničce. Víno má svůdné aroma, které kombinuje tóny zralých citrusů, meruňky a lučních bylinek. Zajímavá směsice vůní, která funguje jako magnet a nutí opakovaně čichat ke skleničce. V chuti je pak víno o trochu méně rafinované. Lehčí, primárně ovocné, s tóny, meruňky, grepu nebo nektarinek. Středně dlouhé, ideální pro vypití nyní jako mladé víno.

IMG_20210417_134832

Rosé 2019 VOC Modré hory, Arte Vini, 12,5 %    Hodnocení: 84/100

Suché růžové víno z hroznů z viniční trati Bojanovská ve Velkých Pavlovicích. Jde o cuvée odrůd Svatovavřinecké a Frankovky. Víno má sytější růžovou barvu s oranžovým nádechem. Ve vůni výrazné, s tóny jahodového džemu, malin nebo červeného rybízu, květinovými podtóny. V chuti středně plné, kombinuje zralé ovocné tóny, jemný smetanový tón a příjemnou svěžest. Bohatá ovocnost je dobře doplněná pikantní kyselinou. Jemné třísloviny na patře a mineralita ve středně dlouhém závěru. Zajímavé rosé, ideální pro vypití tuto jarní-letní sezónu.

IMG_20210417_140045

Frankovka 2018 VOC Modré hory, Turek & Šiška, 13 %  Hodnocení: 84/100

Suchá Frankovka z viniční tratě Stará hora ve Velkých Pavlovicích. Víno má spíše světlejší rubínovou barvu se širokým okrajem. Vůně je energická, primárně ovocná, s tóny tmavých třešní, malin a švestek, doplněných o tóny fialky a jemný pepřový tón. V chuti víno působí středně plným dojmem, s dominantní mladistvým projevem ovoce a jemnou kořenitostí. Třísloviny jsou jemné, kyselina lehce vystupuje a podporuje svěžest vína. Středně dlouhý ovocný závěr. „Letní“ typ červeného vína, které si vychutnáte i jako lehce podchlazené.

 IMG_20210417_135403

Frankovka 2019 Rosé VOC Modré hory, Vína Hrzánovi, 13 %   Hodnocení: 84/100

Suchá růžová Frankovka, z viniční trati Lizniperky. Víno zrálo šest měsíců na kvasnicích, jeho barva je na růžové relativně hodně výrazná, skoro až pinotová. Sklenice je plná ovocných tónů, které připomínají jahody, maliny a červený rybíz. V ústech je víno příjemně suché, bohatě ovocné, jemným kvasnicovým nádechem. Ovoce působí zralým dojmem, víno je šťavnaté a celkem pěkně tělnaté. Středně dlouhý závěr. Ideální vypít tuto sezónu.

IMG_20210423_113846

Ryzlink rýnský 2019 VOC Blatnice, Vinařství Bílé Karpaty, 13 %   Hodnocení: 83/100

Suchý Ryzlink rýnský, z viniční trati Roháče z katastru obce Blatnice.  Víno světlejší slámové barvy, ve vůni jemné a zároveň energické, s tóny žlutých jablek a svěžích citrusů. V chuti báječně suché, s lehce svíravou kyselinou, ostřejší. Víno působí lehčím dojmem, ucítíte tóny meruněk, citrónu a limetkové kůry. Středně dlouhý závěr s jemnou minerální slaností. Přímočaré letní pití, jako refresh do horkých dnů.

IMG_20210417_140440

Rulandské bílé 2019 VOC Blatnice, Vinařství Bílé Karpaty, 13,5 %   Hodnocení: 81/100

Polosladké Rulandské bílé se 17 gramy zbytkového cukru, viniční trať Nová hora, obec Lipov. Barva je světlejší, ve vůni objevíte zralé peckoviny, bonpari, pomeranč a jemně medový nádech. V chuti je zbytkový cukr příjemně vyvážený vysokou kyselinou. Víno je středně plné, působí sladce ovocně, působí jednodušším dojmem. Trochu podbízivé, sladce ovocné, s tóny peckovin a zralých citrusů. Dochuť se spíše kratší.

IMG_20210417_140330

Morava

Okomentovat:

*

Loading...