V ryzlinkových kleštích

Listopad, 26.11.2014 23:25

Čeho by mohlo být v tuzemské vinné produkci více? 10 lidí by možná mělo 10 různých názorů, za mě bych se určitě přimlouval za totálně suché, řízné, elegantní a šťavnaté Ryzlinky rýnské. Odrůda sice patří mezi nejpěstovanější v tuzemských vinicích, často z ní bohužel vznikají nevýrazná, fádní a se zbytkovým cukrem rádoby líbivá vína. Prosím vás, přestaňte šílet po Pálavě, a chtějte po svém vinaři opravdu poctivý rýňák.

rieslingStačí se podívat nedaleko na západ nebo na jih od našich hranic a narazíte na jedny z nejlepších ryzlinků na světě a logicky tedy i na jedny z nejuznávanějších bílých vín téhle planety. On totiž po právu Ryzlink rýnský patří mezi nejobdivovanější bílé odrůdy. Proč? Jednoduše ochutnejte německé zástupce z Rheingau nebo Mosely, v Rakousku se nabízí zase produkce z Wachau, Kamptalu nebo Kremstalu.

To, že jsme v obklíčení ryzlinkových velmocí, možná bere některým vinařům u nás vítr z plachet a vyvolává u nich přemýšlení o produktových alternativách. Na druhou stranu know-how a image, kterou si ve světě naši sousedé vybudovali, bychom mohli využít ve svůj prospěch. Jako věčný optimista věřím, že super Ryzlinků rýnských bude v Čechách a na Moravě každým rokem přibývat.

Naše poloha v srdci Evropy je sice někdy kvitována s poznámkou, škoda, že nemáme vlastní moře. Na druhou stranu milovníci ryzlinků mohou v tuzemských vinotékách a v nabídce dovozců vybírat z moře skvělých rakouských a německých vín. Kterou variantu vlastně preferujete? O něco plnější, aromatičtější a méně kyselé rýňáky z Rakouska, nebo čisté, ostře řízné německé tekuté zlato? Ať tak nebo tak, pro každého z vás tu mám tip na jednu zajímavou lahev. Nebo si dejte obě a můžete s chutí porovnávat.

Riesling 2012 Trocken, Weingut Robert Weil, 12,0%

Hodně světlá barva, bílého zlata, lipového květu, pěkná viskozita. Na nose je víno s decentní aromatikou, svěží, s tóny připomínajícími citronovou kůru, broskev a lehkou květinovost. V ústech hodně šťavnaté, s limetkou a vysloveně dominující a přísnou kyselinou. Delší, v dochuti se objevuje jemná stopa minerality. Skvělé, čisté, minimalistické víno z Rheingau.

Orientační cena: 500 Kč

???????????????????????????????Riesling 2011 Heiligenstein, Weingut Bründlmayer, 12,5 %

Víno z rakouského Kamptalu, s lehce zlatavou či slámovou barvou, vyšší viskozitou. Ve skleničce krásně slzí. Příjemná aromatika, akurátní s rozpoznatelnými tóny zeleného jablka, lehce bylinkovou polohou a zakouřenou mineralitou. V chuti příjemně nazrálé, harmonické, s pěkným tělem. Limetka, bílé ovoce, mineralita. Suché, kyselina částečně vybalancována jemnou nasládlostí v závěru. Komplexní víno, vysoce pitelné, s dalším potenciálem.

Orientační cena: 600 Kč

Okomentovat:

*

Loading...