V Dolních Kounicích u Jiřího Šebely

Červenec, 9.07.2018 08:14

V krátké době jsem se podruhé ocitnul na Jižní Moravě. Tentokrát spíše rekreačně, takže došlo jen na jednu návštěvu vinařství. Ale stálo to za to. Po více než dvou letech jsem zajel do Dolních Kounic za Jiřím Šebelou aka Vinařství Dva duby. Bylo z toho nádherné odpoledne, ve kterém nechyběla obhlídka vinic, procházka po rozestavěném vinařství, ukázka nejzajímavějších vyhlídek na Dolní Kounice, kamenolom nebo ochutnávka skvělých vín na terase… Já sice nevím, kdo aktuálně dělá kounického starostu, ale lepšího ambasadora, než je Jirka Šebela, tahle obec určitě nemá.

IMG_20180701_162300

Poprvé jsem Dolní Kounice a Jiřího Šebelu navštívil v roce 2012 a od té doby se několikrát vrátil. Kounice jsou krásné místo a zdejší červená vína jsou o důvod navíc, proč sem zajet. Loni jsem se krzeva různé povinnosti na Moravu nedostal vůbec, takže od poslední návštěvy už hodně vína uteklo… Byl jsem moc rád, že si vůbec Jiří Šebela udělal takhle v neděli čas a navíc to vzal pěkně z gruntu sakumprásk all inclusive všecičko. Začali jsme u révy.

Podívali jsme se do vinohradů, kterých má dnes Jiří Šebela suma sumárum na 6,5 hektaru. Byli jsme na Nových městech, Šibeniční hoře i na Karlově. Réva je dle Jiřího Šebely aktuálně zhruba 14 dní napřed, než bývá obvyklé. Na Nových městech jsme už dokonce viděli Modrý Portugal ve fázi zabarvování hroznů. Jinak násada hroznů je slušná, žádné velké starosti zatím nejsou. Teda snad kromě nedostatku vláhy, vinice vypadají na první pohled vyprahle. Ukázali jsme si, jak vypadají hrozny Frankovky a jak Svatovavřineckého, takže příště již budu moct házet machry, že poznám jednu odrůdu od druhé. Jinak Jirka jede bio až biodynamiku a v jeho vinicích to doslova žije.

34268636_1727095764039493_6717681059737108480_n

IMG_20180701_142406

IMG_20180701_145224

IMG_20180701_145115

Velké věci se pak dějí přímo ve vinařství. Mám upřímnou radost z toho, že se konečně staví! Už při mé první návštěvě před šesti lety jsme se v prostorách bývalé škrobárny, která má do podoby moderního vinařství stejně daleko jako Jirka Paroubek do vedení ČSSD, bavili o smělých plánech na přestavbu. Asi ani Jiří Šebela tehdy netušil, jak dlouho to bude trvat, ale letos se začalo a do roka by mohlo mít Vinařství Dva duby výrazně jinou podobu. Přibýt by mohly snad i nějaké ty ubytovací kapacity a časem třeba i kavárna. Přestavba by měla do určité míry zachovat genius loci tohoto jedinečného místa uvnitř bývalé židovské čtvrti.

IMG_20180701_160739

IMG_20180701_162440

IMG_20180701_161916

Něco se rodí, něco jiného končí. Do druhé kategorie patří zapojení Jiřího Šebely do projektu Domaine M. Během poslední návštěvy před dvěma lety jsme s kamarádem Honzou Táborským navštívili za doprovodu Jiřího Weinperky a ochutnávali zajímavé Veltlíny nejen z moderních vajíček. Dnes už vinařství z Miroslavi pokračuje bez kounického vlivu, na důvody se zeptejte Jiřího. Na druhou stranu maximální pozornost teď zase bude směřovat rozvoji projektu Dva duby. Plánů je mnoho, například další rozšiřování výsadeb a možná i nějaké to rozšíření stávající odrůdové skladby, kterou tvoří zejména Frankovka a Svatovavřinecké.

Dolní Kounice mají velmi specifický terroir, jehož významnou část jsme si ukázaly v místním kamenolomu. Modří již vědí, je to skála, na které Dolní Kounice a samozřejmě i zdejší vinice stojí: „Základem kounického terroiru je bezpochyby kámen. Starohorní, 700 milionů let starý, granodiorit. Masivní skála, která je starší než podloží v Bordeaux, starší než podloží v Burgundsku a starší než pálavské vápence. V našich vinohradech je tato skála v hloubce od 40 cm do 2,5 metru,“ uvádí Jiří Šebela. Když jsme u té minulosti, rozhodně si při návštěvě Dolních Kounic nenechte ujít prohlídku trosek zdejšího kláštera Rosa Coeli. Zajímavé místo, kde to na Vás jednoznačně dýchne, i když jste relativně šutruvzdorní:)

IMG_20180701_164916

Ale nechme kámen kamenem a pojďme kouknout na víno. Frankovky a Svatovavřinecké, to je v případě Dvou dubů jistota. Tentokrát na úvod ale přišly ještě dvě pecky. Velmi delikátně a jemně perlivé Zweigeltrebe 2013, které si Jiří Šebela udělal tak trochu pro radost a které snad ani nebude vůbec dávat do prodeje. Opravdu příjemná a zajímavá kombinace nazrálosti Zweigeltrebe, sušených drobných peckovin a svěžích jemných bublin a pěkné kyseliny. Zábavné pití na letní terasu, tedy přesně do míst, kde jsme se zrovna nacházeli. Dalším vínem bylo Veltlínské zelené 2013, do kterého jsem se vysloveně zamiloval. Tohle je velká paráda, víno z miroslavských Weinperků, v brzké době bohužel z nabídky zmizí. Nádherné, komplexní na nose, s tóny žlutého ovoce, bylinek, koření, vanilky. V chuti dlouhé, vláčně delikátní, krásně zakomponované dřevo, tóny bílých peckovin, bylinek, jemně medové. To prostě nemá chybu, bavil každý doušek.

Ze sekce archivní bylo i první červené víno, tedy Impera 2012, kombinace Svatovavřineckého a Frankovky.  Lehčí červené, s krásnými tóny připomínajícími rybíz nebo maliny,  v chuti svěží, šťavnaté s říznou kyselinou. Doporučuji vypít bez většího přemýšlení a ono se to pije moc dobře.

Porovnali jsme si také čisté Frankovky ze dvou různých viničních tratí. Nejprve víno Vox silentium 2015 z trati Šibeniční hora. Vinice je stará 20 let a kounický granodiorit v ní najdete zhruba v hloubce jeden a půl metru. Pokud se z ní rozhlédnete do kraje, vidíte v dálce „lehce kýčovité“ panorama pálavských kopců. Jak Jiří Šebela s nadsázkou říká: „vinice s nejhorším výhledem“, ale co je důležité, hroznům se na samostatně stojícím vinohradu náramně daří. Tohle víno překypuje energií, šťavnatostí, zároveň je krásně uhlazené a delikátní. V chuti i ve vůni najdete tóny švestek, černých třešní nebo brusinek. Plnější, s noblesním tříslem a delší dochutí. Parádní víno, které trumfnul mírně už jen následující vzorek.

Frankovka Vox in excelso 2015 je z trati Nová města, velmi staré keře, 60 až 70 let, skála je tu v hloubce 30 cm až 1,5 m. Výhled na kounický hrad!:)) Ve vůni doslova parfémové víno, s malinou nebo květinovými tóny. V chuti plnější, koncentrovanější než Vox silentium, víc „juicy“. Tóny drobných peckovin tady doplňuje zřetelná mineralita a lehká kounická nakouřenost. Víno je dlouhé, s pěknou kyselinou a potenciálem krásně vyzrávat. Velká Frankovka s osobitým charakterem pocházejícím z terroiru skvělé vinice.

IMG_20180701_172151

Posledním vínem bylo Ex monte lapis 2012, tedy Svatovavřinecké z trati Karlov. Vinice stará cca 45 let. Nazrálejší nos, s tóny fialky, trochou tabáku a vůní, které Jiří Šebela trefně říká „mokrá zeď“. Hodně řízné pití, přímočaré, divoké, takové rustikálnější. Červené peckoviny, delikátní tříslo, šťavnatá kyselá linka. Opět víno s potenciálem, šest let zrání, to je pro vína Jiřího Šebely spíše nutnost, než nějaký omezující limit.

Bylo to odpoledne jak malované, Lada by to nevybarvil hezčí. Kdybych někam mohl vložit hodnocení pět hvězdiček z pěti, jedenáct smajlíčků z jedenácti, už to tam datluju bez milosti. Ještě jednou díky a držím palce, ať nový sklep brzo stojí! Až bude hotovo, jeďte se do Dolních Kounic bezpodmínečně podívat!

Okomentovat:

*

Loading...