Úžasné Sauvignony od Weingut Tement

Květen, 5.05.2021 07:44

Jsou to necelé dva roky, kdy jsem se ve Štýrsku prodegustoval úchvatným masterclassem na téma velká vína odrůdy Sauvignon blanc. Ve vinařství Tement jsme pod vedením Stephana Reinhardta (kritik od Roberta Parkera) ochutnali ve čtyřech flightech 12 hodně zajímavých vín od prestižních výrobců tohoto jihorakouského vinařského regionu. Některé kousky ročníků 2011 a 2007 jasně ukázaly, že zdejší vinaři a vinařky nedělají obyčejná vína na vypití do dvou let. Na degustacu samozřejmě nechyběla ani vína vinařství Weingut Tement a jejich eleganci, vysokou kvalitu a svůdný charakter jsem si nyní připomněl díky Sauvignon blanc Grassnitzberg 2017 a 2013.

IMG_20210502_195530_748

Obě vína se dají aktuálně sehnat v nabídce dovozce VinoVinoVino, takže si můžete krásně srovnat vývoj vín v čase, případně obě láhve ještě podrobit další zkoušce zrání pod skleněným uzávěrem. Právě těmi jsou láhve z vinařství Tement opatřeny a pozvolnému zrání Sauvignonů tento typ uzávěru zřejmě sedí. Obě vína byla v perfektní kondici. Osobně mi skleněné „špunty“ úplně nesedí, každopádně u nich odpadává nepříjemná starost ohledně možné korkové vady, která u vín s vyšší cenovkou nikdy nepotěší.

Sauvignon blanc není pro Rakousko významnou odrůdou z pohledu celkových výsadeb, i tak se dá označit za profilační. Je to dáno právě regionem Südsteiermark (jižní Štýrsko), kde je odrůdou vůbec nejpěstovanější. Ze zdejších 2560 hektarů vinic tvoří hned pětinu. Podmínky tu svědčí bílým aromatickým odrůdám, takže Sauvignon blanc ve vinicích často doplňují, Welschriesling, Morillon (Chardonnay), Gelber Muskateller nebo Traminer.

Jsme sice v nejjižnější části Rakouska, ale klima tu rozhodně není horké, spíše naopak. Hodně tu prší, vegetační cyklus je dlouhý, velké rozdíly panují mezi teplotami ve dne a v noci, aroma se ve vínech akumuluje pozvolna. Zdejší půdní profil je různorodý, od pískovce, břidlice nebo slínu až po vápenec. Vinice se ve Štýrsku táhnou po zakroucených a strmých svazích se sklonem i 80 %. Práce ve zdejších vinicích je tak často náročná a někdy i neradostná. To, když do vinic dorazí nečekané jarní mrazíky, nebo je rovnou oholí devastující krupobití.

Ačkoliv Štýrsko patří mezi nejmenší vinařské oblasti Rakouska, současná generace talentovaných vinařů, často relativně mladých věkem, z něj udělala kometu na evropském vinném nebi. Kraj zaslíbený pro milovníky Sauvignonu blanc. Mezi absolutní hvězdy regionu a vlastně celého Rakouska patří i Weingut Tement. Vinařství založené v roce 1976, dnes s 80 hektary vinic na tratích jako Grassnitzberg, Hochkittenberg, Steinbach nebo Zieregg. Z 95 % tvoří produkci vinařství bílá vína a vlajková loď vinařství je samozřejmě Sauvignon blanc. Konkrétně Sauvignon blanc Grassnitzberg pochází z první vinice, kterou kdy vinařství Tement koupilo. Keře jsou staré 70 a více let. Zrání vína probíhá 12-18 měsíců ve starých sudech a vína se lahvují nefiltrovaná.

Sauvignon blanc Grassnitzberg 2013, Weingut Tement, 13 %    Hodnocení: 92/100

Krásně nazrálý Sauvignon blanc, klobouk dolů! Barva je středně intenzivní, spíše světlejší, se zlatavými odlesky. Vůně je komplexní a výrazná, kombinuje tóny zralých citrusů, žlutých peckovin, s tóny bezu a jemným medovým nádechem. Objevují se i tóny připomínající luční bylinky, sladké koření. V ústech víno působí plnějším šťavnatým dojmem, má skvělou perzistenci. Vůbec nepůsobí unaveně, disponuje příjemnou ovocností, v závěru vystupuje říznější kyselina a svěží citrusové ovoce. Minimální stopa dřeva, dochuť příjemně podtrhuje minerální slanost. Víno s relativně vyšší cenovkou, ale oproti ní dostáváte odpovídající hodnotu a velmi nevšední vinný zážitek. A pak že Sauvignony neumí vyzrávat!

Orientační cena: 1015 Kč (VinoVinoVino)

Sauvignon blanc Grassnitzberg 2017, Weingut Tement, 12,5 %    Hodnocení: 93/100

Ve skleničce se světlejší barvou, s odstínem bílého zlata. Ve vůni je víno příjemně bylinkové, s tóny grepu, bílé broskve, zralého angreštu. Aroma má hloubku, je sexy, vše dotváří jemná minerální nakouřenost. V chuti středně plné, výrazně svěží s vyšší kyselinou a tóny bílých peckovin, mandarinkové kůry nebo svěží limetky. Sauvignon působí extrémně mladým dojmem, naslepo bych mu ty čtyři roky asi netypoval. Víno má dobrou strukturu, jednoznačný držák pro další zrání na láhvi. Dochuť je delší, citrusová, s intenzivně minerálním projevem. Elegantní, jemné víno, které má zároveň neuvěřitelně sebevědomý projev. Tohle si musí vychutnat i totální sauvignonovej hater. Víno kombinuje delikátní aromatiku a výraznou mineralitu, má typický a unikátní projev Sauvignonu z jižního Štýrska.

Orientační cena: 884 Kč (VinoVinoVino)

IMG_20210502_105605__01__01__01

Okomentovat:

*

Loading...