Ukázkový Federspiel z Wachau

Duben, 13.04.2021 07:44

Wachau, pět podivně poskládaných písmen, která po vyslovení u většiny lidí vzbudí vykulený výraz, u znalců vín okamžité nastartují zvýšenou aktivitu slinných žláz. Jeden z nejmenších vinařských regionů Rakouska je totiž symbolem pro ta nejlepší a nejprestižnější bílá vína odrůd Grüner Veltliner a Riesling. Otevřít si bílé z Wachau je vždycky radost, můj nejčerstvější zážitek se jmenuje Federspiel Riesling Ried 1000-Eimerberg 2019 z vinařství FJ Gritsch.

IMG_20210408_190513__01

Vinaři z Wachau by mohli stát v čele hnutí White Wines Matter! Nikde jinde v Rakousku nenajdete tak výraznou orientaci na produkci bílých vín. Zdejších 1340 hektarů vinic, umístěných často na příkrých a špatně přístupných tratích, je z 91 % osázeno bílými odrůdami. Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský tu  společně tvoří tři čtvrtiny všech výsadeb. Ačkoliv vinaři ve Wachau pracují i s Chardonnay, Pinot blanc nebo červeným Zweigeltrebe, je to zejména vysoká kvalita a úžasný charakter vín dvou dominantních odrůd, proč se výslovnost tohoto vinařského regionu snaží naučit sommeliéři od New Yorku až po Hongkong.

Více než 200 vinařů z Wachau spojuje sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus, založené v roce 1983. Jako by chtěli demonstrovat svou výjimečnost, pracují vinaři ve Wachau s vlastním trojstupňovým systémem značení vín. Na lahvi tak kromě informací o odrůdě, ročníku, názvu vinařství a místě vzniku najdete některý z termínů Steinfeder, Federspiel nebo Smaragd. Vína kategorie Steinfeder jsou nejlehčí, mají nejnižší alkohol. Federspiel je zlatá střední cesta a výrazem pro zelené ještěrky, které se rády vyhřívají v létě v místních vinicích, jsou označována ta nejlepší, nejkomplexnější a zároveň také nejdražší vína.

Vinaři z Wachau dlouho stáli mimo rakouský apelační systém DAC, ale to už od loňského roku neplatí. Tradiční systém značení zdejších vín tak nově doplňuje garance původu vína a rozdělení do tří kategorií Gebietswein, Ortswein a Riedenwein. V základní kategorii Gebietswein smí vinař použít jakoukoliv ze zdejších 17 typických odrůd a má navíc volnou ruku, co se týká stylu vín. Může například víno nechat ležet ve výrazném barikovém sudu. V rámci Ortswein se zužuje specifikace ohledně povolených odrůd, jde o víno z vinic některé konkrétní vesnice a výsledek nesmí vykazovat známky zrání v dřevěných sudech. Na pomysleném vrcholu pak stojí Riedenweine, tedy vína čistě z odrůd Grüner Veltliner nebo Riesling, z hroznů z těch nejlepších vinic. Těch bylo v rámci Wachau klasifikováno hned 157.

Jednou z takových Riede je i vinice 1000-Eimerberg, tyčící se nad městečkem Spitz. Kopec se sklonem až 50 % byl prý vždy schopen naplnit 1000 kyblíků plných hroznů, odtud tedy název. Celkem 13 hektarů révy je rozděleno mezi desítku vinařství, včetně Weingut FJ Gritsch. Vinařství má více než 200 let starou historii a v současnosti ho vede Franz Josef Gritsch se svou manželkou Marií Theresií. Přiznávám, že Federspiel Riesling Ried 1000-Eimerberg 2019 je mé první setkání s produkcí vinařství FJ Gritsch, ale rozhodně mne nalákal zkusit třeba i některý Smaragd.

Federspiel Riesling Ried 1000-Eimerberg 2019, FJ Gritsch, 12,5 %   Hodnocení: 90/100

Víno z terasovitých vinic v katastru obce Spitz. Ve skleničce má světlejší, slámově žlutou barvu. Ve vůni zajímavé, pronikavé, dominantně se prosazují tóny meruňky, bílé broskve, citrusové plody a jemný dotek ananasu. Na krásně bohaté aroma víno navazuje také v elegantní a příjemně vyvážené chuti. Víno je středně plné, je dlouhé a nabízí kombinaci citrusů a bílých peckovin. Objevíte tóny grepu, ananasu nebo jemný pepřový tón. Svěží ovocnost je vytuněná vyšší kyselinou a jemnou mineralitou v závěru. Jemné a harmonické víno s úžasnou pitelností.

Orientační cena: 464 Kč (Wineplanet.cz)

RakouskoWachau

Okomentovat:

*

Loading...