Türkova vína z Kremstalu

Říjen, 10.10.2022 07:05

Zhruba před měsícem jsem tu zmiňoval vzácný druh vinařů, kteří mají trpělivost a některá ze svých vín pouští na trh až v určité lahvové zralosti. Zařadit mezi ně lze i špičkové rakouské vinařství Türk, které má pro tyto účely speciální řadu Late Release. Z ní jsem ochutnal krásný Ried Obere Kremser Sandgrube 2016 a nádavkem pak ještě ovocem nabušený mladý Ried Kremser Wachtberg 2020 Erste Lage.

IMG_20221009_162050__01

Kremstal je velmi zajímavá vinařská oblast, která má velmi slavné sousedy. Je totiž vklíněná mezi vyhlášené regiony Wachau (na západě) a Kamptal. Pěstování révy tu má tradici po staletí a výsadby vinic se tu dnes koncentrují na svahy údolí kolem řeky Kremže (Krems) a Dunaj. Půdní profil je podobný tomu ve Wachau, velmi kamenitý, v kombinaci se sprašemi, a proto se ani odrůdové složení obou oblastí příliš neliší. Na 2368 hektarech vinic v Kremstalu jasně dominuje Veltlínské zelené (Grüner Veltliner) s 60% podílem, které v sortimentu zdejších vinařství nejčastěji doplňuje Ryzlink rýnský (11 %). A právě tyto dvě odrůdy jsou jediné povolené pro produkci vín s geografickým označením Kremstal DAC. Jedinou výrazněji pěstovanou modrou odrůdou je Zweigeltrebe.

Zdejší vinařství jsou typicky rodinného charakteru a menšího rozsahu. Nevelká hektarová plocha vinic se dělí mezi 280 vinařství, z nichž mezi ty nejznámější určitě patří Weingut Nigl, Weingut Malat, Familie Proidl, Weingut Aigner nebo Weingut Stadt Krems.

Vinařství Türk z obce Stratzing se podobně jako jiní zaměřuje především na Veltlínské zelené, které se v jeho produkci objevuje v podobě lehkých svěžích vín, přes jednotraťová vína, limitované edice, až po sladké dezertní bobulové výběry či ledová vína. Celkem mají Türkovi 18 hektarů vinic a jejich rodinná vinařská tradice sahá až do roku 1836.

Pokud si ukládáte některá vína do archivu, jistě oceníte originální systém značení vín, se kterým vinařství Türk přišlo v roce 2016. Jde o jakési etikety na dvě láhve, které podle intenzity barvy rozdělují vína dle odrůdy, půdního profilu vinice nebo stylu. Čím tmavší barva, tím komplexnější víno. Praktické pro sběratele vín, kteří tak při hledání nemusí přeskládat celý archiv, pokud dostanou chuť na rakouský veltlín nebo rýňák.

IMG_20221009_180028__01

Riesling Ried Kremser Wachtberg 2020 DAC Reserve, Weingut Türk, 13 %  Hodnocení: 91/100

Ryzlink z vinice Wachtberg, vysazené roku 1996. Jihovýchodní orientace, nadmořská výška 300 metrů nad mořem, půdu tu tvoří primárně písky a štěrk. Výrazný a zároveň delikátní Ryzlink rýnský, ve skleničce s bohatou vůní připomínající zralé ovoce, zejména broskve, ananas nebo grep. Nechybí tóny lučních bylin, heřmánku a náznak medu. V chuti středně plné víno, svěží, přímočaré, se sebevědomým a výrazným ovocným projevem. Dlouhé, minerálně slané v závěru. Typický rakouský styl Ryzlinku rýnského, postavený více na ovoci než na kyselině, s velkou kvalitou a potenciálem.

Gruner Veltliner Ried Obere Kremser Sandgrube DAC Reserve 2016, Weingut Türk, 13 %  Hodnocení: 92/100

Sandgrube je tradiční poloha nad Křemží, nejstarší zmínka o ní pochází z roku 1244. Vinařství Türk tu pěstuje veltlín od roku 1964. Jde o jižně orientovanou trať, pro kterou jsou typické až 20 metrů hluboké vrstvy spraše. Tedy ideální podmínky pro Veltlínské zelené. Ve vůni víno evokuje slunce a letní rozkvetlou louku, seno, zralé citrusy a žlutá jablka. V ústech je víno lehce nazrálé, s tóny sušených peckovin a citrusových plodů, bylin. Uhlazené, s dobrou koncentrací chutí, s mírně vystupující kyselinou. Vyvážené víno, krásná ukázka toho, jak vyzrávají kvalitní veltlíny. Delší závěr, typická mineralita a prostor pro další ležení na láhvi.

IMG_20221009_162113__01

Rakousko

Okomentovat:

*

Loading...