Trio ze Sonberku

Červen, 5.06.2020 07:47

Jedna ze stálic tuzemské vinné scény je určitě popický Sonberk. Svého času troufnu si říci průkopnický vinařský projekt, co se týká architektonického ztvárnění, důsledného zaměření na kvalitu nebo podpory vinařské turistiky má po letech mnohem větší konkurenci, na popularitě ale neztratil nic. Ze svého okolí vím, že Sonberk znají a minimálně občas pijí i lidé, kteří jinak za víno utrácí spíše sporadicky. Pro mě je pak Sonberk také vinařství, které jsem si u nás asi jako první intenzivně spojil s odrůdou Ryzlink rýnský. V uplynulých dnech jsem ochutnal některá vína z aktuální nabídky vinařství a nabízím svůj pohled na Riesling VOC 2017, Chardonnay/Pinot Gris 2016 a na české poměry netradiční kombinaci odrůd Sémillon/Sauvignon blanc 2016.

102399920_10160464524473499_3676981227920818176_o

Nevím, jestli se mezi Vámi najde někdo, kdo na Sonberku ještě nebyl. I když dáme stranou víno, kterému se budu věnovat za chvíli, je návštěva vinařství zážitkem. Originální a vkusná architektura Josefa Pleskota, umístění vinařství uprostřed vinic a dechberoucí výhledy na pálavské kopce, to je tak lákavá kombinace, že jen málokterý pocestný či cyklista odolá zastavit se na skleničku nebo dvě a doslova nasát energii z přírody. Přes léto tak na zdejší dřevěné terase většinou nebudete ochutnávat sami.

Vinařství vzniklo v roce 2003 a o pět let později se kolaudovala jedna z nejhezčích vinařských budov v tuzemsku. Kombinace skla, dřeva a betonu, s typicky zvlněnou střechou, přirozeně splývá s okolním vinohradem na úpatí vrchu Slunečná. Od něj je ostatně odvozen název zdejší viniční trati a samotného vinařství. Dle dochovaných pramenů prý byl zdejší kopec osázen révou již ve 13. století a zdejší vína patřila k velmi vyhledávaným.

Roční produkce vinařství se pohybuje kolem 130 000 lahví. Celé vinařství se rozprostírá na 40 hektarech zdejší půdy, z nichž většinu tvoří vinice. Sprašové podloží, nadmořská výška v průměru kolem 230 m. n. m. a výhradně jižní a jihozápadní expozice svahů přejí tradičním odrůdám, jako jsou Ryzlink rýnský, Sauvignon blanc, Tramín, Rulandské šedé, Chardonnay, Pálava, Muškát moravský nebo Merlot. Vlajkovými odrůdami vinařství jsou zejména odrůdy Ryzlink rýnský, Pálava a Tramín.

Velkou raritou je pak pěstování francouzské odrůdy Sémillon, které se na Sonberku věnují asi jako jedni z mála v tuzemsku. Někdo by se nad touto volbou mohl podivit a oponovat, že tato odrůda k nám nepatří, ale když aktuálně v Bordeaux chystají výsadby odrůd jako Touriga Nacional nebo Albariño, proč by nemohl být zase Sémillon vysazen u nás? „Původní idea byla pěstovat Sémillon na výrobu sladkých vín sauternského typu. Máme vysazeny i dva klony přímo z této oblasti. Zatímco ale Riesling nám ve vinicích vesele botrytizuje, Sémillon ne. Sbíráme ho tedy ve vyzrálosti pozdního sběru,“ vysvětluje Oldřich Drápal.

Sonberk jsou v neposlední řadě také lidé. Jedním ze stavebních kamenů úspěchu vinařství je určitě stálý tým, který tvoří zejména vinohradník Roman Slouk a sklepmistr Oldřich Drápal ml. Právě díky nim si vinařství dlouhodobě drží pozice na špici tuzemského pelotonu.

unnamed

Chardonnay & Pinot gris 2016, Sonberk, 13,5 %     Hodnocení: 90/100

Bílé cuvée, které prošlo zráním ve francouzských dubových sudech typu barrique značky Francois Fréres. Směs tvoří z 60 % Chardonnay a zbytek je Pinot Gris. Středně intenzivní barva ve skleničce, na nose je víno hodně výrazné, kombinuje tóny žlutých peckovin, hrušky, meruňky, grepu, s lehce exotickým nádechem. Ovocné tóny doplňuje silný kouřový tón ušlechtilého dřeva. V ústech je víno plnější, se střední až lehce vyšší kyselinou a intenzivními ovocnými tóny doplněnými o sladký vanilkový tón. Velmi dobře pitelné víno, vyvážené, s výraznějším sudem a zároveň příjemnou svěžestí. Delší dochuť.

Orientační cena: 420 Kč (Sonberk)

IMG_20200602_063756

Ryzlink rýnský 2017 VOC Mikulov, Sonberk, 12,5 %    Hodnocení: 89/100

Relativně nabušený a řízný typ ryzlinku. Barva ve skleničce je středně výrazná, připomíná bílé zlato. Vůně je intenzivnější, s tóny zralých citrusů, žlutého jablka, bylinek, lipového květu a s nádechem heřmánku. Nechybí tón lehce připomínající petrolej, který by časem ve víně mohl získávat na intenzitě. Sklenička je vína doslova plná, odrůdově typické vůně se doslova derou ven. V chuti je víno suché, s jemným zbytkovým cukrem a vysokou kyselinou. Slušně nabroušené pití s tóny citrusů, limetky a meruněk. Středně plné víno, s delší minerálně slanou dochutí. Pro fanoušky Ryzlinku rýnského je tohle víno asi povinnost.

Orientační cena: 320 Kč (Sonberk)

IMG_20200601_201929

Sémillon/Sauvignon 2016, Sonberk, 13 %       Hodnocení: 87/100

Na tuzemské poměry hodně nezvyklý blend odrůd Sauvignon blanc a Sémillon, známý z francouzského Bordeaux. Konkrétně je víno tvořeno ze 70 % odrůdou Sémillon a z 30 % Sauvingonem, víno opět zraje v dřevěných sudech. Víno má sytou zlatavou barvu ve skle, vyšší viskozitu. Ve vůni najdete tóny bílé broskve, mirabelek, zralé citrusy nebo jemnou medovost. Aroma je komplexní a bohaté. V chuti je víno plnější, peckové ovoce doplňují tóny ušlechtilého dřeva, vanilky a karamelu. Kyseliny tak akorát. Žádný uťáplý introvert, tohle je sebevědomé na sudu postavené bílé víno. Určitě doporučuji otevřít nějaký čas před konzumací, s postupem času se víno příjemně otevíralo. Víno jsme ochutnávali s přáteli naslepo a jeden z účastníků ho skutečně označil za „bílé z Bordeaux“. Já osobně bych asi více ocenil malinko jemnější a elegantnější podobu tohoto vína.

Orientační cena: 320 Kč (Sonberk)

IMG_20200602_072158

Morava

Okomentovat:

*

Loading...