Trio z Ebenthalu aneb vína Herberta Zillingera

Červenec, 25.07.2016 08:10

Před velkým srovnávacím článkem na téma rakouské veltlíny, který postupně zpracovávám, se už dnes naladíme na rakouskou vlnu. Vína vínařství Herberta Zillingera někteří už pravděpodobně znáte, možná je máte dokonce mezi svými srdcovkami, protože jsou tak trochu nepřehlédnutelná, zároveň poctivá, delikátní a prostě moc dobrá. Vinařství reprezentuje rakouskou modernu se vším všudy, myšleno tedy modernu ve stylu „návrat ke kořenům“. Tradiční postupy, spontánní fermentace vín, organický přístup ve vinohradech. Od roku 2005 vede vinařství Herbert se svou manželkou Carmen.

weingut-herbert-zillinger-updated

Vína Herberta Zillingera jsou v tuzemsku dobře zavedená, delší dobu jsou k dostání ve vinném baru Veltlin. Nedávno byla možnost vína přechutnat také na festivalu Praha pije víno, kromě několika variant Veltlínského zeleného mne zaujalo Chardonnay a povedený Pinot blanc. Nově pak některá vína od Herberta Zillingera začala dovážet také společnost Wineplanet.cz. Prostě Zillinger, kam se podíváš.

Herbert Zillinger pochází z tradiční vinařské rodiny. Než v roce 1998, tehdy jako dvacetiletý, převzal od svých rodičů vinařství v Ebenthalu, absolvoval studium vinohradnictví v Klosterneuburgu a následně také kurz WSET Diploma na Weinakademie Rust. Plochu vinic vinařství rozšířil ze sedmi na 12 hektarů a také začal s postupným přechodem na organickou produkci. Proces certifikace všech vinic byl dokončen v roce 2015. Herbert pak také stojí za vizuálně unikátními a zdařilými etiketami vín a prezentací celého vinařství.

Stejně jako v celém Weinviertelu, i u Herberta Zillingera je nejdůležitější odrůdou Veltlínské zelené. Mezi další bílé odrůdy, které tvoří nabídku vinařství pak patří Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské bílé, Sauvignon Blanc nebo Tramín. Ten ač zmíněn poslední je velkou láskou Herberta. Produkce červených je zastoupena typickou rakouskou odrůdou Zweigeltrebe.

Následující tři vína dokládají nesmírnou vyrovnanost a vysokou úroveň produkce vinařství. Nejsou to vína dělaná na „wow efekt“, jejich cílem není vyvolat vytřeštěný pohled nebo ústa otevřená do kořán. Jsou to příjemná vína, delikátní, trochu až intimní. Dokážu si představit letní čtení někde na dece, romantickou večeři ve dvou nebo film od Wese Andersona. 

Grüner Veltiner 2015 Horizont, Herbert Zillinger, 12 % Hodnocení: 85/100

Lehké letní víno barvy lipového květu, zlatavé. Ve vůni výraznější, s tóny bílé broskve, zeleného jablka a jemné kořenitosti. Příjemná lehčí chuť, svěží, s robustní kyselinou, citrusovými tóny a zeleným jablkem. V dochuti jemná minerání slanost. Poctivý, lehce pepřem líznutý Veltlín, ideální pití na začátek večera. Sedmička zmizí rychleji než chlebíčky na prvomájovém meetingu KSČM.

Orientančí cena: 330 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_3712[1]

Sauvignon blanc 2014 Vogel Sang, Herbert Zillinger, 12, 5 % Hodnocení: 87/100

Víno sytější zlatavé barvy. Typicky odrůdově expresivní aroma, připomíná tóny meruněk, mandarinek, akátového medu nebo heřmánku. Ve vůni se toho dá najít opravdu hodně, víno nekřičí, je elegantní, takové svůdně omamné. V chuti kulaté, primárně ovocné, s tóny broskve, žlutého melounu nebo grepu, trochu bylinkové. V tomto případě kyselina nikterak výrazná, hluboce schovaná v tom všem ovoci a celkově působí víno poměrně robustním a plnějším dojmem. Sauvignon blanc nepatří mezi mé nejoblíbenější odrůdy, ale tenhle byl fajn. Stylem někde uprostřed mezi expresivním Novým Zélandem a delikátním údolím Loiry.

Orientační cena: 550 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_3710[1]

Traminer 2014 In Haiden, Herbert Zillinger, 13 % Hodnocení: 87/100

A tohle víno mne chytlo ještě trošku více. Vína z odrůdy Tramín bohužel často působí nevyrovnaným dojmem, někdy jsou taková mdlá bez jiskry života, to ale není tento případ. Tramín pak také poznáte na půl metru od skleničky, tenhle nabízí pronikavou vůni exotického ovoce, grepu, papáji, lascivní tóny pupenů růže nebo lehké medové nasládlosti. V chuti navazuje na vůni, víno je expresivní, plnější a nechybí mu ani příjemná kyselina. Exotické ovoce, hrušky, broskve. Dochuť je delší nasládle kořenitě bylinková. Tohle víno má výraznou osobnost, je sebevědomé, ale své silné stránky nedává lacině na odiv, zbytečně na sebe nestrhává pozornost. Působí jako by jemně, křehce a zároveň sexy.

Orientační cena: 550 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_3708[1]

IMG_3707[1]

Loading...