Tři Stříbrné ze Sonberku

Červen, 9.06.2022 08:19

Kdo má rád bílá vína s vysokými kyselinami, toho čekají žně! Právě vysoká kyselina je totiž typickým znakem mnoha moravských vín ročníku 2021. A platí to i pro vinařství Sonberk, které zatím uvedlo do prodeje mladá vína v rámci své řady Stříbrný Sonberk. Tři z nich jsem ochutnal a vy se dozvíte, které dopadlo v přímém srovnání nejlépe.

IMG_20220608_184627__01

Vína ze Sonberku jsem pil asi naposledy loni v létě, na jednom z koncertů pod širým nebem, které jsou organizovány přímo v areálu vinařství. Nejvíce jsem toho večera vypil Ryzlinku rýnského, který mám z portfolia vinařství nejraději. Jak ve stříbrné řadě, tak ve verzi Velký Sonberk. Kdeže loňské koncerty jsou, brzy začne nová kulturní sezóna a my se podíváme, co se bude letos pod sonberskými pódii pít. Tady je trio vín ve složení Rulandské šedé, Sauvignon blanc a Pálava.

Sauvignon Stříbrný Sonberk 2021, Sonberk, 13 %    Hodnocení: 87/100

Na nerezu dělaný Sauvignon blanc s vyrovnaným poměrem zbytkové kyseliny a cukru kolem osmi gramů na litr. Ve skleničce se světle žlutou barvou se zelenkavými odlesky. Vůně je odrůdově typická, výrazná, připomíná citrusy, broskve, muškátové tóny nebo květy bezu. V ústech je víno příjemně tělnaté, celkem nabroušené, s tóny limetky, grepu a s vystupující kyselinou. Středně dlouhý závěr. Fanouškům odrůdy se bude určitě líbit, energické pití, víno s potenciálem do gastra.

IMG_20220608_201054__01

Pálava Stříbrný Sonberk 2021, Sonberk, 14 %   Hodnocení: 85/100

S deklarovanými 6,5 gramy zbytkové kyseliny a 8,3 gramy zbytkového cukru na hranici suchého a polosuchého vína. Pro mě osobně chuťově sklouzává už spíše do druhé kategorie. Ve vůni i v chuti působí tahle Pálava na Pálavu relativně nenápadně až zakřiknutě. Ucítíte tóny meruňky, žlutého melounu nebo pomeranče. Nechybí Tramín připomínající květy růže. Chuť je vyvážená, zaoblená, působí sladěným dojmem, víno dobře klouže po jazyku a obavy působící vyšší alkohol na etiketě není ve víně vůbec patrný. Ideální párování? Jirka Macháček na pódiu a západ slunce na horizontu.

Rulandské šedé Stříbrný Sonberk 2021, Sonberk, 13,5 %   Hodnocení: 84/100

Podobně jako u Sauvignonu blanc, i tady má víno osmigramové hodnoty cukru a kyselin. Ve vůni méně výrazné, s tóny meruňky, grepu nebo citrónu. V ústech přímočaré pití, působí nekomplikovaně, na jedné straně se svěží kyselinou a tóny čerstvých citrusů, na druhé straně s lehce podbízivým zbytkovým cukrem. Středně dlouhý závěr, s jemnou minerální slaností. Spousta lidí nemá ráda u vín ostré hrany, silnou osobnost, naopak preferuje, když je víno rovné jak německá dálnice. U této Rulandy šedé se dá zapnout autopilot a vystoupit až na dně láhve.

IMG_20220608_185016__01__01

Okomentovat:

*

Loading...