Tři hafani z Veselí nad Moravou

Září, 21.09.2021 07:32

Kdyby se do Veselí nad Moravou přestěhoval slavný rapper Snoop Dogg, možná by tu složil svůj nový celosvětový hit plný houpavých rytmů s názvem – Dog in Dock. Úplně vidím ten videoklip plný marihuanového kouře a pohupujících se spoře oděných děvčat na hausbótech zdejšího plavebního kanálu.  Každopádně teď už má smůlu, pod stejným jménem tu totiž začalo působit mladé ambiciózní vinařství. V uplynulých dnech mi z vinařství dorazil degustační balíček, ze kterého si představíme Pinot Gris, Frankovku a Merlot.

IMG_20210919_151935__01

Zaměřujeme se na výrobu vína z typických odrůd vhodných pro region Slovácka, tedy zejména burgundské odrůdy Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Gris nebo třeba Ryzlinku rýnského. V našem sortimentu naleznete převážně vína bílá, jsme ale pyšní také na naše rosé, cuvée či vína červená, která lahvujeme nejdříve po dvou letech ležení v sudech“. Vinařství vzniklo v roce 2017 a v plánu je výstavba zcela nového vinařského komplexu poblíž Baťova kanálu. Aktuální produkce dosahuje zhruba 50 000 lahví ročně, která jsou rozdělena do tří produktových řad Premium, Exclusive a Standard. Haf! Dost bylo tlachání, pojďme se podívat na vína.

Pinot Gris 2019, Dog in Dock, 13,5 %    Hodnocení: 86/100

Suché Rulandské šedé ve výběru z hroznů. Hrozny pocházejí z Uherského Ostrohu, z viniční trati Plachty. Víno zrálo 15 měsíců v sudu ze slavonského dubu na jemných kvasnicích kalech. Ve vůni je víno bohaté, s tóny žlutého melounu, hrušky, ananasu a výraznými vanilkovými  tóny. V chuti středně plné, s exotickým nádechem, zralými peckovinami a sladce kořenitými tóny. Víno má dobrou perzistenci, chuť je vytrvalá, s lehce minerálním závěrem. Rovnováha chuti je podpořena příjemnou kyselinou. Výrazné, pěkně udělané Rulandské šedé.

IMG_20210919_152020__01

Frankovka 2019, Dog in Dock, 12,5 %    Hodnocení: 84/100

Pozdní sběr, suché víno. Zrálo po dobu 16 měsíců v dřevěných sudech na jemných kvasnicích. Středně výrazná rubínová barva s fialovým okrajem. Ve vůni se objevují tóny červených peckovin, připomínající maliny a brusinky, nechybí tón fialky a kávy. V chuti je víno uhlazené, středně plné, s jemnou tříslovinou a středně výraznou až vyšší kyselinou. Ovoce doplňují sladce kořenité tóny připomínající marcipán.  Na Frankovku je víno hodně jemné, bez ostřejších hran a osobitějšího projevu.

IMG_20210919_152006__01

Merlot 2019,  Dog in Dock, 13,5 %    Hodnocení: 86/100

Suché nefiltrované víno ve výběru z hroznů, v těžké luxusní láhvi, s elegantní černou etiketou. Víno zrálo po dobu 16 měsíců v dřevěných sudech na jemných kvasnicích. Hrozny pocházejí z viniční tratě Plachty v Uherském Ostrohu. Ve skleničce s tmavší barvou, vůně je výrazná, kombinuje švestky, brusinky, ale také kávu a tóny připomínající vánoční koření, tedy hřebíček a badyán. V chuti středně plné, „easygoing“, nic hutného, na ovoci postavené červené víno. Jemné třísloviny, delší závěr sladce kořenitý.

IMG_20210919_151953__01

Kromě celkem elegantních a minimalistických etiket vinařství nasadilo i sebevědomu cenovou politiku, jsem zvědav, jak se bude dařit. V kategorii bílá vína za 370 Kč a červené za 500 už je sakra z čeho vybírat. Nejen na Moravě. Do mých chťových pohárků se Dog in Dock zatím příliš netrefil, vína jsou pro mne spíše otiskem kvalitní vinifikace než slováckého terroiru. Uvidíme, co přinesou ročníky příští!

Morava

Okomentovat:

*

Loading...