Tři červená vína od Tomáše Režného

Leden, 23.01.2023 08:50

Na rozhovor z minulého týdne, ve kterém své vinařství představil bořetický vinař Tomáš Režný, dnes naváži tipem na jeho tři červená vína. Konkrétně to bude Frankovka, André a Modrý Portugal. Ve všech třech případech jde o vína lehčího stylu, s nižším alkoholem, ale zároveň příjemně energická, s výraznou pitelností a čistým ovocným charakterem.

IMG_20230118_150457__01

Portfolio vinařství Tomáše Režného je sice prakticky půl na půl rozděleno mezi bílá a červená vína, ale jelikož Bořetice vnímám především jako baštu červených vín, byl jsem zvědav právě na tato vína. Jako živá a bezzásahová je popsal v rozhovoru Tomáš Režný a všech případech jde skutečně o vína spontánně fermentovaná, bez přidaných selektovaných kvasinek, nefiltrovaná, nečiřená a s minimem přidané síry.

Vinice vinařství Tomáš Režný se nachází na území tří různých katastrů a jsou obhospodařovávány v duchu biodynamického zemědělství. Největší tratí jsou Čtvrtě, které se rozprostírají mezi Bořeticemi a Vrbicí. Révu má Tomáš Režný vysazenu také ve viniční trati Kraví hora a ve viniční trati Veselý, která se nachází v Němčičkách. Vše to jsou velmi známé polohy s velmi dobrou expozicí, tedy radost a výzva pro ambiciózního vinaře:).

Frankovka 2019, Vinařství Tomáš Režný, 12 %    Hodnocení: 87/100

Hrozny Frankovky kvasily a macerovaly tři měsíce v otevřené kádi. Poté víno zrálo 24 měsíců ve starším dubovém sudu a následně bylo nalahvováno s malým přídavkem síry. Zbytkový cukr 0,1 g/l, obsah kyselin 4,6 g/l.

Ve skleničce má víno středně intenzivní, zářivě rubínovou barvu. Ve vůni je primárně ovocné, s tóny švestky, malin a brusinek, nechybí květinový tón připomínající fialku. Chuť je středně plná, až lehčí, šťavnatá, s výraznou ovocnou linkou, s převládajícími červenými peckovinami. Ovoce doplňuje příjemná kyselost a jemně vystupující taniny na patře. Víno je suché, uhlazené, dobře se pije. Lehčí typ Frankovky, s delším závěrem.

IMG_20230118_145736__01

André 2018, Vinařství Tomáš Režný, 12 %    Hodnocení: 86/100

Podobná vinifikace jako u předchozího vína. Tři měsíce macerace, poté víno zrálo 18 měsíců na jemných kalech ve starším dubovém sudu. Suché. Tmavší ve skleničce, tmavší i na nose. Ve vůni se objevují intenzivní tóny, které připomínají ostružiny, borůvky a brusinky. V koncentrované a zralé podobě.  Chuť je čistá, se střední hloubkou, překypující ovocem, kořenitostí připomínající hřebíček a pepř, s jemným otiskem dřeva. Víno, které sympaticky předává energii z hroznů, u kterého si s chutí poklábosíte s přáteli, zahrajete deskovku, zatančíte electric boogie.

IMG_20230118_145658__01

Modrý Portugal 2018, Vinařství Tomáš Režný, 11,5 %    Hodnocení: 84/100

V tomto případě víno zrálo 12 měsíců na hrubých kalech v nerezových nádobách, následně ještě šest měsíců na jemných kalech. Do lahví šlo bez filtrace. Ve vůni malinko zakřiknuté, s tóny připomínajícími červený rybíz, třešně nebo maliny. V chuti svěží, ne tak výrazné v těle, ale příjemně ovocné a zarámováno jemnými taniny. Lehčí typ červeného, šťavnatě kyselé, se středně dlouhým odezníváním.

IMG_20230118_145806__01

Okomentovat:

*

Loading...