Sváteční šampaňské Rare 2008

Červen, 15.06.2021 07:29

Poslední rok bylo online degustovaní a vysedávání se skleničkou vína u monitoru víc než je zdrávo. Každá další akce tohoto charakteru tak stojí o trochu více přemáhání. Minulé úterý to ale rozhodně nebylo potřeba, jen blázen by si nechal ujít představení nového ročníku prestižního šampaňského Rare 2008 v podání sklepmistra Régise Camuse. Společnost Premier Wines, která tento projekt a vinařství Piper Heidsieck v tuzemsku zastupuje, umožnila některým novinářům a odborníkům víno ochutnat a jsem rád, že blog Podkorkem nechyběl.

email.seznam2.cz

Šumivá vína z Champagne jsou sama o sobě symbolem luxusu, pití pro výjimečné chvíle. Slovíčko „rare“ na etiketě tuto pozici ještě umocňuje. Ano, skutečně je to vzácné víno. Jde o prestižní ročníkovku, kterou vinařství opravdu nelahvuje každým rokem. Od roku 1976 bylo toto víno uvedeno na trh pouzev jedenácti případech, konkrétně v ročnících 1976, 1979, 1985, 1988, 1990, 1998, 1999, 2002, 2004, 2006 a 2008. Od ročníku 2002 pak má víno na starost sklepmistr Régis Camus, uznávaná osobnost ve světě šumivého vína.

Svou vinnou kariéru začal v Champagne v 70. letech 20. století a později se stal i prezidentem zdejšího vinařského spolku. V roce 1994 nastoupil do vinařství Piper-Heidsieck, kde pracoval po boku tehdejšího hlavního enologa Daniela Thibaulta a později jeho pozici převzal. V roce 2018 se rozhodl spojit svou budoucnost čistě se značkou prestižních vín Rare. Ta mají stejného majitele jako šampaňský dům Piper-Heidsieck, ale fungují jako samostatný projekt.

O současném ročníku, tedy 2008, mluvil Régis Camus neskromně jako o tom nejlepším, co bylo zatím pod značkou Rare nalahvováno. Víno, které má potenciál nás přežít a jehož hlavní parametry vyjadřují slova jako elegance, svěžest, vyváženost a mineralita. Víno tvoří ze 70 % Chardnnay a 30 % Pinot noir, hrozny pochází z osmi různých vinic. Zajímavostí je, že většina Chardonnay pochází z Montagne de Reims a jen asi třetina z Côte des Blancs.

Mimořádné kvality dal vínu podle Régise zejména chladnější, ale velmi povedený rok 2008. V zimě a na jaře dostaly vinice slušnou dávku srážek, ale léto bylo teplé, bez extrémních výkyvů. Sklizeň probíhala prakticky za ideálních podmínek a spokojenost zavládla jak v případě odrůdy Chardonnay, tak Pinotu noir. Jak raritní víno vlastně Rare je, se na online degustaci posluchači z celého světa nedozvěděli, odpovědi na dotaz kolik lahví Rare 2008 míří na trh, se Régis Camus vyhnul. Co se týká charakteru vína, ten je bez debat výjimečný.

Rare Champagne Millésime 2008, 12 %

Víno má zářivou středně intenzivní zlatavou barvu ve skleničce, bohaté a vytrvalé perlení. Jeho vůně je komplexní, pestrá a elegantní. Kombinuje tóny, které připomínají zralé citrusy, žlutá jablka, příjemný mandlový tón a svůdnou minerální nakouřenost. Energie a nazrálost v perfektním mixu a to platí i pro chuť. Nejprve se do popředí dere svěžest, tvořená tóny citrónu, limetkové kůry a výraznější kyseliny. Pak se víno otevírá do zajímavé kombinace tónů exotického ovoce, grepu, žlutého jablka, vanilky nebo bílých květů. Úžasná délka, v závěru vystupující mineralita. Noblesa, pohlazení po jazyku. Radost pít teď, ale velký potenciál pro další archivaci.

Okomentovat:

*

Loading...