Squadra bianca

Říjen, 10.10.2013 07:55

Dnes na téma italských vín, nikoliv však červených supertoskánců, Chianti či Barola. Po nedávné ochutnávce skvělých vín Stefana Mentiho v baru Veltlin jsem dostal na Itálii tak nějak chuť a vuplynulých týdnech ochutnal něco bílých vín pocházejících ze severu země. Nabídka je vtuzemsku celkem pestrá, ve vinotékách se to „taliány“ jen hemží, tady jsou čtyři zajímavé lahve. Všechna vcenové relaci 200 – 300 Kč, tedy na úrovni srovnatelné stuzemskou produkcí.


Sauvignon 2012, Primosic, 13 %

Víno se zelenou moderní etiketou pochází zoblasti Friuli, apelace Collio DOC. Malé rodinné vinařství Primosic stojí poblíž hranic se Slovinskem a vede jej Sylvestr Primosic se svými dvěma syny Borisem a Markem. Primárně se vinařství zaměřuje na výrobu bílých vín zodrůd jako Ribolla Gialla, Pinot Grigio, Sauvignon nebo Refosco. Zmodrých odrůd má vinařství vysazen Merlot.


Mladý Sauvignon má světlejší zelenkavou barvu, bohaté aroma. Nabízí květinové tóny, trochu ovoce, jako třeba žlutý meloun, ale celkově jde spíše do zelených tónů. Na nose mi připomíná pupeny černého rybízů, zelenou papriku. Zajímavý aromatický koktejl, líbil se mi moc. Na jazyku lehké, harmonické, suché spěknou kyselinou. Moc dobře se pije.

Orientační cena: 280 Kč

Mavriana – Vermentino di Gallura 2011 DOCG, Cantina Gallura, 12,5 %

Vermentino pochází zprodukce vinařského družstva Cantina Gallura, které na ostrově Sardínie obhospodařuje nějakých 320 hektarů vinic. Vedle autochtonních odrůd jako Vermentino, Moscato, Pascale, Caricagiola, členové vinařství zpracovávají třeba i Nebbiolo, ze kterého dělají tři různá červená vína – Karana, Dolmen a Lunanova.


Vermentino ročníku 2011 na první pohled zaujme sytější zlatavou barvou. Aroma hutnější a výrazné. Zralé citrusy, rozkvetlá středomořská louka, na které stojí kupka vlhké slámy. Pěkné, vonící prázdninovou letní exotikou. Vústech pokračuje víno vnastoleném trendu, ale je příjemně lehké, jemné, až sametové. Ze skleničky mizí nebezpečně rychle.

Orientační cena: 225 Kč

Pinot Grigio 2012, H.LUN, 14 %

Sdalším vínem se přesouváme do oblasti Jižního Tyrolska. Vinařství H.Lun bylo založeno Aloisem H. Lun vroce 1840, později však několikrát změnilo majitele, od roku 1998 patří vinařství Girlan. Vinařství H.LUN vyrábí vína zhroznů zvlastních 30 hektarů vinic. Na nich je vysazena široká paleta odrůd, Pinot Blanc, Chardonnay, Pinot Grigio, Ryzlink rýnský, Tramín, Moscato giallo, Müller- Thurgau nebo Sauvignon Blanc. Červená vína zastupují odrůdy Vernatsch, Rulandské modré, Cabernet Sauvignon a Moscato Rosa. Vína se uvádí na trh ve dvou produktových řadách. Tou „nižší“ je řada „1840“, prémiová vína se prodávají pod značkou Sandbichler.

Já ochutnal mladý Pinot Grigio ze základní řady, který ovšem potěšil svým elegantním a stylovým projevem. Příjemné a svěží aroma stóny hrušky, broskve, nechybí zajímavý mandlový podtón. Na jazyku je ovocné, letní, svěží, středně plné. I přes avizovanou vyšší hodnotu alkoholu lehce pitelné, parádní parťák do gastronomie. Objevují se citrusové tóny, hruška. Víno zrálo vnerezu, hrozny prý pochází z20 let starých vinohradů. Elegantní balení vburgundské lahvi. Žádná velká násobilka, nebo nukleární

fyzika ale čisté a energické víno ke každodennímu popíjení.

Orientační cena: 240 Kč


GAVI 2012 DOCG, Terre dei Roveri, 12,5 %

Pokud bych měl ztéto čtveřice vypíchnout jen jednu lahev, byla by to tato. Hodně šmakózní aroma, akurátní intenzita, kombinace bylinek, minerality. Při delším kroužení se ve skleničce objevují další tóny, třeba máta. I když je víno mladičké, chuť je harmonická, plná, sdelší dochutí, svěží kyselinou.

Zajímavé pití, kompaktní, osobité, stylové. Bavilo mne moc. Ideální knějaké přemýšlivé knize, nebo slavnostnější tabuli.

Orientační cena: 270 Kč

Okomentovat:

*

Loading...