Skvělá vína Weingut Schmitt a Dobrá vinice

Duben, 26.04.2019 07:59

Český ráj je rájem zejména z pohledu pěšího turisty. Opět jsem si to potvrdil během prodlouženého velikonočního víkendu. Nabídka vín je ve zdejších stravovacích podnicích je ovšem spíše peklíčko. Člověku nezbývá než si do hrdla nalévat točené Svijany a jiné značkové bahno. Další variantou je spolehnout se na vlastní dovoz. My jsme se kromě několika podařených italských lahví vybavili hodně zdařilým naturálním triem.

IMG_20190421_092021

Dvě láhve pocházely od německého ekologického vinařství Weingut Schmitt. V obou případech má oblíbená odrůda Riesling, takže jsem byl napnutej jak študent VŠCHT  před poslední řadou GoT. Prostě očekávání velký. Láhve jsou mimochodem k sehnání ve vršovickém Fajnšmekru, pokud byste se také chtěli vypružit…

Rodinné vinařství Schmitt, vedou velmi mladí vinaři Bianca Schmitt (ročník 1991) a Daniel Schmitt (1987). V tomto kontextu se jeden cítí velmi za zenitem, ale k věci… Společně obhospodařují 15 hektarů vinic ve Wonnegau, v jižní části vinařského regionu Rheinhessen. Dělají naturální vína bez příkras. Od roku 2010 je vinařství certifikované jako organické, od roku 2012 na jejich lahvích najdete logo biodynamické certifikace Demeter.

„Víno vyrábíme pouze z hroznů, v souladu s přírodou. Bez přísad. Bez hnojiv a pesticidů. Síru používáme pouze tehdy, když je to naprosto nezbytné,“ dočtete se na stránkách vinařství v německém jazyce. Kvašení probíhá u vín spontánně, některá zrají v dřevěných sudech, jiná končí v amforách.

Riesling 2017, Weingut Schmitt, 12 %

Čistokrevná divočina, bez aditiv, bez přidané síry, nefiltrováno, nečiřeno. Sytější zlatavá barva s oranžovým nádechem. Ve vůni široká paleta tónů, od výrazně kvasnicových, přes bílé broskve, žlutá jablka, až po bylinky a špetku vanilky. V chuti čistá energie, nespoutaná zábava, asi jako Petr Čtvrtníček v živém televizním vstupu. Šťavnaté pití, delší, s příjemnou citrusovo bylinkovou dochutí. Ačkoliv do konvenčního vína to má daleko, odrůda je ve víně krásně čitelná. V rámci „žánru“ pro mne tohle rozhodně patří zatím mezi nejzajímavější vína letošního roku. Příjemné překvapení.

IMG_20190421_092045

Riesling 2015 Kalkmergel trocken, Weingut Schmitt, 12,5 %

Stejné vinařství, ale tentokrát o poznání serióznější styl. Tohle už je Riesling se vším všudy. Barva zlatavá, ve vůni příjemně ovocné, typické tóny citrusů a meruněk, ovšem lehce macerovaných  v petroleji. V ústech direktivně řízné, přímočaré a energické pití. Vyšší kyselina, tóny limetky, grepu a lučních bylin. Hodnej a zlej policajt v jednom. Přes svou primární přísnost víno disponuje i jemnou a vlídnou tváří. Kdyby to nebylo suché jak lány v Česku, připomínal by mi svým projevem tenhle Riesling některá vína z Mosely. Super pití, rozhodně mám chuť pořídit další láhev.

IMG_20190421_092102

Dvojici německých Rieslingů jsem doplnil Quatre Cuvée 2016 z Dobré vinice. Víno jsem si přivezl jako suvenýr z návštěvy Tábora a i tady jsem byl hodně zvědav. Přiznám se, že aniž by v tom byl nějaký záměr, láhve od Petra Nejedlíka se mi nějak poslední dobou vyhýbaly a ani nevím, kdy jsem si od něj naposledy něco otevřel.

Quatre – Štverka 2016, Dobrá vinice, 13 %

Čtyři burgundské odrůdy (Chardonnay, Pinot blanc, Pinot gris a Pinot noir), kvašené společně. Následně 11 měsíců na kalech v nových dubových sudech o velikosti 600 a 225 litrů. Stručně řečeno velká radost. Ve vůni delikátní, milé, s tóny peckovin, hruškou a nasládlou vanilkou. Chuť je krásně vyvážená, zaoblená, víno se doslova rozplývá na jazyku. Tóny připomínající broskve, žlutý meloun, hrušku nebo kdouli. Ušlechtilé dřevo. Vrstevnaté, dlouhé. Tohle víno mne ve finále z uvedené trojice bavilo asi úplně nejvíc. Víc takových!

IMG_20190421_092054

Riesling
Loading...