Skvělá kniha o vínech z údolí Rhôny

Listopad, 9.11.2021 08:58

Už dlouho jsem tu nedoporučoval nějakou kvalitní knihu o víně a navíc se blíží Vánoce, takže pro některé možná bude tenhle tip pověstnými dvěma mouchami jednou ranou. Posledních pár dní jsem se s velkou chutí začetl do velmi zajímavé knihy Wines of the Rhône od Matta Wallse. Ta se věnuje vinařsky nesmírně zajímavé části Francie s klasickými víny jako Côte-Rôtie, Hermitage nebo Châteauneuf-du-Pape. Pokud trochu tápete ve všech těch odrůdách a apelacích severní a jižní Rhôny, tahle publikace vám v tom udělá jednou pro vždy pořádek.

IMG_20211108_202308__01

Ne, že by rhônská vína nebudila spoustu otázek a vášnivých diskuzí mezi milovníky vín. Kolik že odrůd je vlastně povolených pro vína Châteauneuf-du-Pape? Jaký je ve skleničce rozdíl mezi Marsanne a Roussanne? Která z apelací jižní Rhôny je nejhezčí? Zavlažovat ve vinicích nebo ne? Odrůdová vína nebo blendy? Pochopit a vyznat se ve vínech severní a jižní Rhôny není úplně sranda, vždyť tu mají snad 50 apelací zařazených do pěti různých kategorií, několik desítek odrůd. V knize Matta Wallse ale najdete všechna potřebná fakta, zajímavé pohledy na současné trendy i zprostředkované zkušenosti a postřehy místních vinařů.

Matt Walls se vínům severní a jižní Rhôny věnuje dlouhodobě a kvůli psaní této knihy se do oblasti i na čas přestěhoval. Co se týká struktury, Wines of the Rhône není nic převratného a vychází z tradičního konceptu, kdy se na úvodních cca 70 stranách seznámíte stručně s historií, přírodními podmínkami, klimatem, typickými vinařskými postupy, více či méně rozšířenými odrůdami a apelačním systémem. Větší část se pak věnuje jednotlivým apelacím a vínům a nabízí profily více než 200 významných vinařství. Kniha vyšla v rámci edice The Infinite Ideas Classic Wine Library, kde najdete už zhruba dvacítku podobných publikací věnujících se více či méně známým vinařským regionům a zemím. Autoři jsou vesměs Master of Wine se zaměřením na konkrétní oblast. Já jsem nedávno ze stejné řady četl knihu The Wines of Germany od Anne Krebiehl MW.

Osobně mám literaturu vinného faktu velmi rád, ale Matt Walls i tak překvapil! Tenhle chlapík má každopádně talent podat informacemi nabitý text v neuvěřitelně čtivém podání, proložit ho „zákulisními informacemi“, osobními zkušenostmi a vyjádřeními některých vinařů. Kniha se čte lehce a jen těžko se dá od ní odtrhnout. Tím spíš, pokud k ní budete usrkávat nějaký ten GSM blend:)

Člověk má chuť listovat sem a tam a k některým kapitolám a tématům se vracet. Já jsem si knížku koupil s cílem trochu si roztřídit a zpřesnit informace zejména o vínech z jižní Rhôny (95 % celého regionu) a tenhle cíl jsem si splnil 100%. Vína z jižní a severní Rhôny nepiji příliš často, ale po přečtení této knihy jsem rozhodně dostal chuť se ponořit do jejich bližšího zkoumání. Celkem má kniha rozsah 350 stran, k dostání je pouze v anglickém jazyce.

IMG_20211108_202332__01

Okomentovat:

*

Loading...