Sklep od Eiffela a tradiční Rioja

Červenec, 14.07.2020 07:32

Letošní letní počasí přeje nejen komárům u Litovle, ale také popíjení plnějších červených vín. Tropických dnů, kdy je člověk schopen jen vystrčit hlavu z bazénu a obrátit do sebe sklenici podchlazeného Prosecca zatím moc nebylo, naopak pozorování deště za oknem je zábavnější se skleničkou pořádného červeného. Skvělý kousek tradičního střihu je víno Viña Real 2015 Reserva ze španělské Riojy.

vina-real

Viña Real je dá se říci již klasika španělského regionu Rioja, tenhle brand totiž založilo vinařství Compañía Vinícola del Norte de España (CVNE) kolem roku 1920. Tehdy šlo o průkopnický projekt třeba v tom ohledu, že i Crianza Viña Real procházela zráním v barikových sudech. Dnes portfolio Viña Real tvoří čtyři vína, kromě zmíněné Crianzy to jsou Reserva, Gran Reserva a vlajková loď vinařství a 100% Tempranillo s názvem Pagos de Viña Real.

CVNE je jedním z deseti vinařství, která vznikla mezi roky 1868 a 1902 poblíž železniční stanice v Haru, když se tu doslova rodila historie regionu Rioja. Vinařství CVNE bylo konkrétně založeno v roce 1879, na svědomí ho mají bratři Eusebio a Raimundo Real de Asúa. Dodnes pak vinařství zůstává v rodinných rukách. O rychlém rozmachu vinařství svědčí fakt, že v roce 1900 již v jeho sklepích odpočívalo na 80 000 lahví vína. Peníze do regionu přinesl zejména zájem a potřeby Francouzů, kteří tehdy neměli dostatek vlastního vína.  Francouzských konexí využili ve vinařství CVNE, když se na přelomu století spojili s věhlasným francouzským architektem Aleixandrem Gustavem Eiffelem, aby navrhl tehdejší nový sklep vinařství pro uskladnění barikových sudů. Ano, přesně TEN Eiffel.

CVNE dnes pod sebou sdružuje hned několik vinařství a Viña Real je jedním z nich. Projekt dostal vlastní moderní výrobní prostory relativně nedávno. Výstavba architektonicky unikátního vinařství, opět z dílny francouzského architekta, jménem Philippe Mazières, skončila teprve v roce 2004. Na otevření nového vinařství se tehdy přijel podívat sám španělský král Juan Carlos I. Typická kruhová budova je znázorněna i na etiketě vína, pokud by vás zajímal bližší pohled na tento projekt, podívejte se na nákres z ptačí perspektivy: https://www.cvne.com/wp-content/uploads/2015/07/Infograf–a-Vi–a-Real-Eng..jpg

Viña Real 2015 Reserva, CVNE, 14 %     Hodnocení: 91/100

Víno tvořené z 90 % odrůdou Tempranillo a zbytek tvoří trojice Garnacha, Graciano a Mazuelo. Víno zrálo ze 70 % ve francouzských barikových sudech, v menší míře pak v sudech z amerického dubu. Na internetových stránkách je uvedeno 22 měsíců, na etiketě na láhvi 12 měsíců. Očekávejte krásně elegantní červené víno, které to rozhodně nehraje na sílu, ale spíše na vyváženost, komplexnost a lahodnost v každém detailu. Tmavší rubínová barva, vůně je bohatá, s tóny tmavých třešní, švestek, s příjemnou zemitostí, jemným tónem tabáku nebo lékořice. V chuti plnější, uhlazené víno, s dobrou koncentrací ovocných tónů, doplněných o tóny dřeva, vanilky nebo pepře. Tradiční styl, kde se to se sudem nepřehání, naopak se nechává vyniknout ušlechtilost odrůdy Tempranillo. Za mě skvěle pitelné víno, které nepřestává bavit ani u třetí čtvrté skleničky. Delší ovocně kořenitá dochuť.

Orientační cena: 429 Kč (Alkohol.cz)

vinareal2

Rioja

Okomentovat:

*

Loading...