Sexy Garganega a další dobré zprávy

Březen, 19.03.2015 09:21

Tento týden končí oficiálně dle kalendáře zima, což mi samo o sobě dramaticky vylepšuje náladu. Dnešní příspěvek se tedy ponese na pozitivní vlně. Podělím se s vámi o dvě nové životní cesty, na které se v následujících měsících chci pokusit vydat, a navrch přidám tip na zajímavá italská vína od vinařství Suavia.

IMG_2725

„Prvním krokem na cestě ke štěstí je učení se.“ Autorem tohoto výroku je samotný Dalajlama a v duchu jeho slov si tedy letos několikrát zabalím kufr a vyrazím. Psal jsem tu v jednom z posledních příspěvků o absolvování kurzu WSET Advanced Course, který začátkem roku probíhal v pražských Dejvicích. Včera jsem oficiálně dostal výsledek zkoušky a s hrdostí oznamuji, že jsem prošel. Konkrétně cituji „Congratulations! 75 points from 100 = Pass with Distinction!“ …Mami, tati, ostudu jsem neudělal! Hurá…

Pokud jste příspěvek „Jak jsem studoval Advanced kurz od WSET“ četli, tak víte, že jsem si tohle vysedávání ve školní lavici na stará kolena docela užíval. V uplynulých týdnech jsem pak vedl zdlouhavé myšlenkové pochody a nakonec se rozhodl, že toto nebude má poslední hodinka se skripty v ruce. Jdu do toho a hlásím se na navazující WSET Diploma. Má „cesta ke štěstí“ tak následující měsíce letošního a příštího roku bude směřovat do Rustu v Rakousku.

První ze sedmi studijních „Units“ začíná 5. května, mám to tedy už za pár. Co si budeme povídat, studium Diplomy není to úplně levný špás, navíc na výlety za poznáním vína si letos vyhradím většinu své disponibilní dovolené, ale tak snad to bude vykoupeno notnou dávkou koncentrovaného štěstí. O reportáže a zážitky samozřejmě zde na blogu nepřijdete:).

Letos na Nový rok jsem tu veřejně sdílel svá předsevzetí či přání pro rok 2015. Mimo jiné jsem také psal o tom, že bych se postupně chtěl začít přibližovat svému snu, a sice zajímavému povolání spojenému s vínem. Jednou bych se vínu nechtěl věnovat jen po večerech a nocích (psaním blogu), ale trávit s vínem alespoň nějakých 12 hodin denně (včetně psaní blogu).

Nečekal jsem, že věci naberou tak rychlý spád, každopádně jsem se v uplynulých dnech domluvil na menší spolupráci s mladým dynamickým dovozcem italských vín, společností VinoDoc a alespoň na pár hodin týdně (nad rámec svého současného zaměstnání) začnu pomáhat s rozvojem tohoto projektu. Konkrétně s tím, v čem mám své profesní zkušenosti, tedy komunikací, PR potažmo marketingem.

Bude to vlastně zase zejména práce po večerech a nocích:)… Ale beru to jako velkou výzvu, zajímavou osobní zkušenost a možnost trochu blíže nahlédnout pod pokličku tuzemské vinné branže. Italská vína teď budu asi ochutnávat s větší pravidelností než doposud, se zajímavými lahvemi se tu s vámi případně budu dělit. Rád bych ale zachoval nezávislost tohoto blogu a vyhnul se možným obviněním z neobjektivního hodnocení vín a nějakého nadržování. Proto se na Podkorkem.cz zdržím psaní příspěvků o vínech z nabídky VinoDoc, v kategorii Itálie maximálně pochválím zajímavá vína jiných dovozců. Ti se obávat nemusí, plivat síru na nikoho nebudu. Vyznávám filozofii pozitivních příspěvků o povedených vínech, nikoliv opačný přístup.

Výjimkou bude dnešní příspěvek, kdy si neodpustím poznámky k vínům zajímavého vinařství Suavia. Dle mého názoru tato produkce reprezentuje moderní Itálii se vším všudy. Vezměme si to hezky všechno po pořádku. Menší rodinné vinařství (14ha), které od přelomu tisíciletí vedou čtyři dcery původního majitele. Práce s autochtonními odrůdami, konkrétně Garganega a Trebbiano di Soave. Citlivý přístup k výrobě vín, respektující místní terroir a postupy bez využití chemie. Příroda na prvním místě.

K výše uvedenému přidejte dle mého názoru hodně zdařilé balení v podobě unikátních lahví a stylových etiket. Co je nejdůležitější, neméně kvalitní je samotný obsah lahví. Jen pro příklad vína „Monte Carbonare“ a „Le Rive“ získala slušných 92 bodů od Roberta Parkera, prvně jmenované také nedávno zařadil Wine Spectator mezi 14ku nejzajímavějších bílých vín Itálie. Mé poznámky ke čtyřem vínům z portfolia vinařství Suavia zde.

Soave Classico 2013, Suavia, 12,5 %

Víno ze 100 % z odrůdy Garganega ve skleničce nabízí světlejší žlutou barvu, pěkně slzí. Aroma není příliš výrazné, ale živé, energické, kombinující tóny jablek, citrusů nebo žlutého melounu. V ústech lehké, postavené na svěží kyselině, s tóny bílého ovoce. Víno má příjemnou délku, je středně plné, v ústech se rozhodně nechová nějak nejistě či zakřiknutě. Na „základní“ víno z nabídky až překvapivě zábavné a relativně seriózní zároveň.

Orientační cena: 258 Kč

 

Massifitti 2011, Suavia, 12,5 %

Zástupce odrůdy Trebbiano di Soave. Barva středně intenzivní, jemné zlatavé odlesky, vyšší viskozita. Velmi jemná aromatika, kombinující ovocné tóny připomínající broskve či hrušky s trochou květin. Na jazyku dominantní kyselina. Citrusové plody přechází v dochuti v jemnou minerální slanost a až hořčinku v závěru. Strohé a přímočaré víno v některých aspektech připomínající německé ryzlinky. Z uvedené čtveřice mne oslovilo relativně nejméně, působilo na mne trochu nevyváženě.

Orientační cena: 369 Kč

 IMG_2731

Monte Carbonara 2012, Suavia, 13 %

100 % Garganega. Jemné, ale koncentrované aroma s tóny připomínající jablka, meloun nebo broskev. Špetka kořenitosti. V ústech neuvěřitelně plné, šťavnaté, s dlouhou dochutí. Příjemná kyselina, na jazyku se objevuje kombinace bílého ovoce, zejména meruněk, bylinky a jemná mineralita v závěru. Elegantní a stylové, prostě super pití.

Orientační cena: 379 Kč

 IMG_2734

Le Rive 2010, Suavia, 13,5 %

Opět jednoodrůdové víno Garganega, tentokrát v provedení přezrálé hrozny a dlouhé zrání na sudu. Víno má sytou zlatavou barvu, relativně výrazné a těžké aroma. Nechybí tóny sušeného bílého ovoce, bylinek, medu, dřeva či kouře. Velmi osobité a lehce oxidativní. V chuti suché, plnější, krémové. Nechybí kouřové tóny, opečený toast, přezrálé meruňky nebo vanilka. Celkově víno působí velmi kompaktně a harmonicky, kyselina příjemně podporuje charakter vína. Rozhodně nic utahaného. Tohle víno bezpochyby vyžaduje specifického příjemce, já jsem se zařadil mezi jeho fanoušky.

Orientační cena: 480 Kč

IMG_2736

Okomentovat:

*

Loading...