Sexy elegance z Bordeaux!

Říjen, 3.10.2016 09:45

Image Bordeaux není, co bývala. O Bordeaux a jeho vínech dnes mluví spíše movití sběratelé než nažhavení, po vinných zážitcích pátrající, nadšenci. Jako by dobré Bordeaux bylo jen pro vyvolené a takové Château le Puy působilo na letošním festivalu Praha pije víno jako malé zjevení. To, co je dnes trendy je malovýroba, nezávislí producenti, originalita, v případě vín pak letí slovíčka jako organika, biodynamika, terroir nebo naturální. Ačkoliv i v Bordeaux se většina z toho dá při troše hledání nalézt, tenhle region spontánně vyvolává úplně jiné konotace. Spíš než Bordeaux tak dnešní omladina a generace nastupujících vinných nadšenců dokáže na mapě Francie najít prstem Burgundsko.

img_20160921_193539_1

Bordeaux symbolizují velké aristokratické zámky, Burgundsko zase malí terroirem posedlí vinaři shrbeně se vláčící za koněm ve vinici. Asi není potřeba vysvětlovat, co se dnes potkává s většími sympatiemi. Bohatá vinařství v Bordeaux navíc v posledních letech jednají jako predátoři a pohlcují některé slabší sousedy a rozšiřují svou plochu vinic a produkci. Pokračuje koncentrace peněz a moci v rukou některých vyvolených.

Ta nejlepší vína dosahují i přes mírné „ochlazení čínského zájmu“ hvězdných cen, na druhou stranu producenti běžných Bordeaux okupují regály supermarketů. U nás například v Lidlu bojovalo Bordeaux s Vašutem v zádech o přízeň vína chtivého lidu. Bordeaux a jeho vinaři tak nějak zaspali a řada vín těžko hledá odbyt. Jasně, Burgundsko je úplně jiný svět než Bordeaux, ale co třeba taková Champagne? S noblesními šampaňskými domy, je i tento region synonymem luxusu, ale aura vůbec neztrácí na lesku napříč společenskými vrstvami, náboženským vyznáním či politickou orientací… Po šampaňském občas zatouží snad každý.

Champagne se mění a i proto se stále drží na vrcholu. Region, který, dlouho patřil mezi nejpilnější v aplikaci chemických hnojiv a jiných přípravků ve vinicích poslední dekádu razantně zezelenal. Místní autorita Comité interprofessionnel du vin de Champagne (CIVC) v roce 2001 vyhlásila udržitelnou produkci šetrnou k životnímu prostředí za jednu ze svých priorit a vypsala za tímto účelem speciální program. Výsledkem je snížení používání insekticidů oproti roku 2001 o 85 %, herbicidů o 50 %. Cílem je pak také snížit produkci skleníkových plynů do roku 2020 o 25 % a do roku 2050 dokonce o 80 %. Za tímto účelem například doporučila výrobcům snížit hmotnost láhve šampaňských vín. Co se naopak nesnižuje je jejich popularita.

Bordeaux jako by žilo z minulosti, nedokázalo se dostatečně sjednotit a reagovat na současné spotřebitelské trendy a výzvy v podání stále kvalitnější konkurence z Nového světa. Ale pozor, image regionu a schopnost prodat se je jedna věc, kvalita vín pak druhá. Ačkoliv to možná z dosavadního textu tak nevypadá, dnes tu chci být obhájcem a propagátorem Bordeaux, respektive jeho vín. Předminulý týden jsem totiž navštívil výbornou degustaci Bordeaux od dovozce Domaine R&W a to co jsme tam ochutnali, mne utvrdilo v jediném. Vína z Bordeaux jsou sexy a v řadě ohledů těžko hledají konkurenci! A je až s podivem, proč je Bordeaux mnohými tak přehlíženou částí vinného světa.

Ano, nebyla to vína, která si na cestách po Francii do sortimentu Lidlu „vybral“ Marek Vašut, cenově jsme, jak to říci, trochu výše, ale pokud vína srovnáme s již zmiňovaným Burgundskem nebo Champagne, tak pozor. Tady to začíná být hodně zajímavé a v kvalitě nebo eleganci tu Bordeaux vůbec nepokulhává jako třetí vzadu. Ba naopak.

Na degustaci jsme ochutnali 10 vín, v rámci následujícího kvartetu jsem vybral ta cenově dostupnější z nich. Pro někoho tak možná nepochopitelně přeskočím nádherná vína Château Montrose 2007 (2 220 Kč), Château Le Gay 2007 (2 220 Kč) nebo Domaine de Chevalier rouge 2009 (3 020 Kč). Schválně se naopak zastavím u jen o málo zajímavějších položek, které ovšem nemají ambici zruinovat rozpočet běžného tuzemského vínomilce. Dokladem všeobecné vyrovnanosti v kvalitě vín Bordeaux budiž fakt, že každé víno pochází z jiné části tohoto regionu.

Château Clos Floridène blanc 2011,  Graves          Hodnocení: 90/100

Víno Denise Dubourdieau. Doslova úchvatná a povznášející kombinace odrůd Sauvignon blanc a Semillon. Na nose komplexní, s tóny grepu, pomerančové kůry, trocha bylinek, vosku nebo angreštu. V ústech krásně svěží, harmonické, s plným projevem a tóny grepu, bílé broskve, sušených bylin a jemné medovosti. Jedním slovem elegance, a to v hodně svůdném projevu. Víno se doslova rozplývá na jazyku, krásně dlouze odeznívá.

Orientační cena: 720 Kč (Domaine R&W)

img_20160921_193525_1

Château Capbern Gasqueton 2010,  Saint-Estèphe         Hodnocení: 88/100

Sesterské vinařství známějšího Château Calon Ségur je mnohými považováno za typickou ukázku vinařství, které produkuje vína kvalitou nad úroveň své klasifikace. V tomto případě směs Cabernet Sauvignon (70 %),  Merlot a Cabernet Franc.  Expresivní a výrazné na nose, nádherné ovoce připomínající maliny nebo švestky, nechybí lékořice, lesní podrost, zemitost. V chuti krásně vyvážené, příjemná výraznější kyselina, červené bobulové ovoce, Cassis, troška tabáku. Hodně fajn víno, aktuálně ve skvělé kondici.

Orientační cena: 680 Kč (Domaine R&W)

Chateau Lalande Borie 2009, Saint-Julien          Hodnocení: 91/100

Směs tvořená z 50 % odrůdou Cabernet Sauvignon, 40 % odrůdou Merlot a 10 % odrůdy Cabernet Franc.  Víno disponuje robustním a koncentrovaným aroma s tóny lesního ovoce. Na jazyku velmi svůdné, komplexní, velkorysé, s tóny černého rybízu, ostružiny, švestek, ovoce koncentrované do marmelády, povidla. Nechybí jemná fialka nebo vyzrálé tóny tabákového listu. V celku ovšem tohle víno působí stále mladistvě, tak trochu svázaně, rozhodně s dalším potenciálem vyzrávat do krásy. Dlouhé, noblesní.

Orientační cena: 880 Kč (Domaine R&W)

img_20160921_193637_1

Château La Pointe 2009,  Pomerol         Hodnocení: 93/100

Přesouváme se na pravý břeh, tedy do království odrůdy Merlot, v tomto případě v zastoupení 85 % v kombinaci s odrůdou Cabernet Franc (15 %). U tohoto vína nebudete ani na okamžik pochybovat, že to co máte ve skleničce je řečí Jiřího X Doležala tzv. kvalitní matroš. Krásně otevřené, voňavé, nechybí černý rybíz, švestky, tmavé třešně, růže nebo nasládlé povidlové tóny. Neskutečně plné v ústech, dá se doslova kousat, energické, s tóny tmavého ovoce. Sametové a opojné, s dlouhatánskou dochutí, kde ovoce doplňuje jemná stopa kůže.

Orientační cena: 1480 Kč (Domaine R&W)

img_20160921_193614_1

Bordeaux

Okomentovat:

*

Loading...