Větší část minulého týdne jsem strávil na výletě v Rheingau, ochutnal spoustu ryzlinků, viděl krásné historické sklepy, o čemž se ještě rozepíši v některém z dalších příspěvků. Teď už ale naplno žiji přípravou velké degustační akce. Pošesté chystám Galadegustaci vín VinoDoc, která letos proběhne 18. června v Praze a letos na ní nebude chybět 20 vinařství z Itálie, Francie, Španělska nebo Moravy. Uvidíme se?
K ochutnání bude pestrá paleta zajímavých vín z různých koutů Itálie i mimo ni. Silně bude letos zastoupeno Toskánsko (čtyři vinařství) a také Piemont (tři vinařství). Chybět nebude Etna, Jižní Tyrolsko, Bordeaux nebo Rioja. Fanoušci bublinek si přijdou na své – k ochutnání bude Prosecco Asolo DOCG, španělská Cava nebo Franciacorta DOCG z italské Lombardie. Sympatická Marta Poli z vinařství Mirabella se navíc ujme i řízeného masterclass.
V případě, že se na akci vydáte, nabízím tipy na pět vinařství, která rozhodně nevynechat.
Fermi Bohigas
Šumivou Cavu budeme vedle Prosecca nebo Franciacorty na gala prezentovat vůbec poprvé. Fermi Bohigas je tradiční vinařství, střední velikosti. Vlastníci vinařství mají v krvi 800 let historie pěstování révy, svá první vína pak nalahvovali v roce 1870. Na Vánoce v roce 1936 pak Joan VivesGibert uvedl na trh první šumivá vína zrající v podzemních sklepích vinařství. K ochutnání budou klasické styly Cavy, tedy Reserva nebo Gran Reserva, ale i růžové bublinky. Těšit se můžete na úplně suchou Cavu Brut Nature, případně sladší Demi Sec.
Massolino
Vinařství Massolino, to je hvězda vinařské oblasti Barolo a jeden z nejzajímavějších producentů vesnice Serralunga d’Alba. Pro Barola ze Serralunga d’Alba bývají typické vysoké třísloviny a velká struktura chuti, díky čemuž jsou tato vína vhodná na dlouhou archivaci. Důvodem jedinečného charakteru těchto vín jsou zdejší půdy, které nutí kořeny Nebbiola hledat vodu velmi hluboko pod zemí. Rodina Massolino, to jsou velká Barola z prestižních vinic Vigna Rionda, Margheria nebo Parafada. Vína z vinařství Massolino, to je naprostá čistota, elegance a noblesa.
Colognole
Vína z toskánského vinařství Colognole jsem v uplynulých letech opakovaně ochutnal na různých akcích v Itálii, až jsem se nakonec rozhodl, že je musíme dostat do České republiky. Jeden z nejzajímavějších producentů oblasti Chianti Rufina a naprostá klasika, co se týká stylu vín. Od etiket až po charakter jejich Sangiovese. Na galadegustaci přijede majitel vinařství Cesare Coda Nunziante, velká osobnost toskánského vinařství a neuvěřitelný sympaťák!
Cottanera
Vinařství Cottanera je přední zástupce vinařské oblasti Etna DOC. Jeden z nejzajímavějších terroirů v Itálii, kombinující vysoké nadmořské výšky vinic kolem 1000 metrů nad mořem s vulkanickými půdami. Etna DOC, to jsou minerální bílá i červená vína z odrůd jako Carricante a Nerello Mascalese. Lokální odrůda Nerello Mascalese se dnes pěstuje prakticky výhradně na úbočí Etny. Její vína připomínají charakterem vína odrůdy Pinot noir. Mají světlejší barvu, výraznější třísloviny a jsou příjemně minerální.
Roda
Těsně v předcovidové době jsem navštívil španělskou Rioju a zamiloval jsem se tam do vinařství Roda. Z mnoha degustací nám právě toto moderní vinařství vypadlo jako jednoznačně nejzajímavější. Moderní vinařství je situováno v severozápadní části Regionu Rioja, nad slavnou železniční stanicí v městečku Haro. Založeno bylo v roce 1987 a čtyři roky po založení začala stavba moderního vinařství se sklepem zabudovaným do zdejší skály. Kromě vín Roda budou na galadegustaci k ochutnání i vína sesterského projektu La Horra z oblasti Ribera del Duero. Roda, to je pro mne nesmírně pitelná a elegantní Rioja.
Galadegustace VinoDoc proběhne 18. června od 13 – 19 hodin na adrese Na Pankráci 125, Praha 4. Kompletní přehled vinařství a vstupenky v předprodeji najdete na www.vinodoc.cz/galadegustace
Volná degustace vín je aktuálně za 950 Kč, pokud se budete chtít přidat k řízené ochutnávce vín Franciacorta Mirabella, dejte mi co nejdříve vědět.
Těším se naviděnou!