S kůží na trh

Září, 15.09.2014 08:11

Máme za sebou vydatně propršený víkend. Lilo skoro všude, počasí posledních dní samozřejmě nedělá radost ani vinařům. Dle toho, co v neděli ukazovala Česká televize ve svých zprávách o počasí, padaly trakaře nejvíce právě na jižní Moravě. V Dolních Věstonicích za poslední tři dny naměřili meteorologové 200 milimetrů srážek. Uvidíme, jak to nakonec s tím letošním vinobraním dopadne, ve vyjádřeních jsou vinaři stále více opatrní. Nezbývá než držet palce, že se co nejdříve dostaví to slibované babí léto.

Neradostně to letos například dopadlo v Itálii, kde to prý vypadá na nejslabší sklizeň hroznů od roku 1950. Celková produkce by měla dosáhnout dle odhadů 41 milionů hektolitrů, tedy o nějakých 15 % méně než v loňském roce. Ale nemá cenu šířit blbou náladu, zvlášť když je pondělí. Tak si pojďme odskočit do Rakouska, do země netušených možností, i co se vinařské prezentace týče. Pokud jde o propagaci místních vín, nebojí se rakouské vinařky přijít doslova s kůží na trh a před pár dny tak byl slavnostně představen kalendář Jungwinzerinnen 2015.  Jestli mají moravská vína s Ondřejem Brzobohatým „dobrý zvuk“, tak ta rakouská mají viditelně „dobrý look“:)

Kalendář Jungwinzerinnen je přímočarý nebo až brutální útok na cílovou skupinu pijáků mužů. Podle autorů projektu se jím reprezentantky rakouských vinařství snaží netradiční formou představit vinařův rok… Je pravda, že fantazírování řady lidí (včetně mě) o kráse povolání vinaře tímto projektem nabývá netušených rozměrů. Člověka až zamrzí, že v práci nemá skříňku, do které by si kalendář mohl pověsit. Jinak se ve své kanceláři sedíc se čtyřmi intelektuálně založenými kolegyněmi s kalendářem asi nechytám.
  

Na kalendáři Jungwinzerinnen mne jinak zaráží především dvě skutečnosti. Za prvé, že tento tak trochu přiblblý projekt funguje nepřetržitě již dvanáctým rokem (galerie předchozích ročníků si můžete prohlédnout zde). Upřímně člověk nemusí mít vystudovanou uměleckou fotografii, aby poznal, že v porovnáním s Pirelli, asi nejznámějším kalendářem tohoto typu, fotografie vinařek zaostávají minimálně o dvě koňské délky…

Dvanáct let a dvanáct měsíců každý rok. Hlava mi nebere ani to, kde Rakušané berou děvčata vinařinou políbená a k uměleckému focení povolná. Přehrávám si své dosavadní výlety za moravskými vinaři a něco mi tady nehraje.  Morava a místní vinařství mají v tomto ohledu asi ještě genderové rezervy, nebo své největší poklady před Pražáky prostě více chrání:). I když pár jmen bych jako doporučení pro případné tvůrce tuzemské obdoby kalendáře asi měl…


Do rakouského kalendáře pro rok 2015 se dostaly tři vinařky z Burgenlandu, šestzástupkyň Dolního Rakouska, dvě ze Štýrska a jedna z vinařské Vídně. Konkrétně Monika Mörwald z vinařství  Mörwald, Veronika Schafler z vinařství Schaflerhof, Carolin z vinařství Hagn nebo Angelika z vinařství Nekham. To vinaři z Wachau, Kamptalu nebo Kremstalu se viditelně pro rok 2015 budou spoléhat pouze na krásu svých ryzlinků a veltlínů. Já udělám asi to samé…za těch 25 euro, za které se kalendář Jungwinzerinnen 2015 nabízí, se totiž nějaká ta pěkná lahvinka rozhodně dá pořídit. 

Okomentovat:

*

Loading...